reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

35 mln zł kary za usunięcie z listy ZDF i Das Erste podtrzymane przez sąd

dodano: 2022-02-15 12:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

UOKiK Jak poinformował w mediach społecznościowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 14 lutego br. Urząd wygrał w sądzie z Cyfrowym Polsatem - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję prezesa UOKiK i nałożoną karę w wysokości prawie 35 mln zł. Dwa lata temu Urząd stwierdził, że Cyfrowy Polsat stosował podczas Euro 2016 praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Polegało to na usunięciu z listy kanałów na dekoderach niemieckich niekodowanych kanałów ZDF i Das Erste, które bezpłatnie pokazywały wybrane mecze mistrzostw.

twitter.com/UOKiKgovPL
Euro 2016 UOKiK Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UOKiK nałożył karę 2 lata temu, a sprawa dotyczy okresu sprzed prawie 6 lat

W styczniu 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów Euro 2016. Spółka usunęła podczas trwania mistrzostw ogólnodostępne kanały ZDF i Das Erste z listy programów na dekoderach.

W związku z tym UOKiK nałożył na Cyfrowy Polsat prawie 35 mln zł kary (dokładnie 34 918 515 zł). Decyzja nie była jednak prawomocna. Spółka mogła odwołać się do sądu w ciągu miesiąca od jej doręczenia, co też uczyniła.

Ostatecznie SOKiK podtrzymał decyzję UOKiK i Cyfrowy Polsat będzie musiał zapłacić 35 mln zł kary oraz poinformować o decyzji UOKiK na swojej stronie, chyba że odwoła się do Sądu Apelacyjnego.
 
Usunięcie ZDF i Das Erste z listy kanałów Cyfrowego Polsatu podczas Euro 2016

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 trwały od 10 czerwca do 10 lipca. Niektóre mecze można było oglądać bezpłatnie w TVP1, Polsacie i serwisie sport.tvp.pl. Pozostałe były pokazywane na kanałach zamkniętych Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Aby je śledzić, trzeba było zapłacić 79 zł, wykupić pakiet Ipla 2016 za 99 zł albo przedłużyć umowę z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące.

Transmisje wszystkich spotkań nadawały też niekodowane niemieckie kanały ZDF i Das Erste (ARD). Do 16 czerwca 2016 roku do godz. 14:30 wystarczyło wybrać na dekoderach Cyfrowego Polsatu numery 470 i 471, żeby je odbierać. Jednak siódmego dnia Euro 2016, na pół godziny przez meczem Anglia - Walia, spółka usunęła te kanały z automatycznej listy programów.
 

- Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji - mówił dwa lata temu Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK.

Kanały ZDF i Das Erste są ogólnodostępne, czyli można je oglądać, jeśli ma się dekoder przystosowany do odbioru sygnału satelitarnego. Chociaż nie stanowiły oferty Cyfrowego Polsatu, to wybierało się je na dekoderze na takich samych zasadach jak kanały gwarantowane przez Cyfrowy Polsat. ZDF i Das Erste nadal były dostępne po usunięciu ich z automatycznego menu dekoderów Cyfrowego Polsatu, ale trzeba je było ustawić ręcznie, wpisując odpowiednie parametry. Jednak Cyfrowy Polsat nie informował konsumentów o takiej możliwości.
 

- Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne - podkreślił Marek Niechciał w styczniu 2020 roku.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polsat Box


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...