reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czy TVP3 Warszawa będzie w HD na satelicie?

dodano: 2022-02-16 10:28 | aktualizacja: 2022-02-16 13:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

TVP3 Warszawa 15 lutego br. nadawanie z rozdzielczości HD rozpoczął kanał TVP3 Warszawa. Dostęp do stacji zyskali widzowie naziemnej telewizji cyfrowej odbierający testowy multipleks DVB-T2/HEVC. Jak poinformowała Telewizja Polska, od pierwszego dnia emisji sygnał w HD jest dostępny także dla operatorów kablowych i satelitarnych, którzy będą mogli sukcesywnie zastępować dotychczasowy sygnał w SD, tym samym zapewniając widzom wyższą jakość. Czy kanał TVP3 Warszawa będzie dostępny w HD na satelicie?

TVP
TVP3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Część widzów spodziewała się, że w momencie rozpoczęcia przez TVP3 Warszawa emisji w wysokiej rozdzielczości stacja będzie dostępna w HD również w przekazie satelitarnym. Tak się jednak nie stało.

Redakcja satkurier.pl skierowała zapytanie do przedstawiciela CANAL+ Polska, czy operator udostępni swoim abonentom kanał TVP3 Warszawa w HD? Jak wiadomo, CANAL+ redystrybuuje sygnał TVP3 na dzierżawionej przez siebie pojemności satelitarnej, także dla platform Polsat Box i Orange TV, więc podniesienie do HD byłoby odczuwalne dla abonentów wszystkich platform satelitarnych w Polsce.
 

- Nie mamy w planach udostępniania TVP3 w jakości HD - poinformował satkurier.pl Piotr Kaniowski, dyrektor ds. PR i komunikacji wewnętrznej w CANAL+ Polska.

Można jedynie podejrzewać, że chodzi tu o koszty pojemności satelitarnej. Nie jest tajemnicą, że podniesienie jakości emisji jakiegokolwiek kanału wiąże się z przeznaczeniem na ten cel dodatkowych zasobów. Wzrasta bowiem wówczas przepływność obrazu, a co za tym idzie pojemność, jaka jest potrzebna do dalszej dystrybucji kanału.

W chwili obecnej średnia przepływność TVP3 Warszawa na satelicie wynosi 1,5 Mbit/s. Do emisji w HD potrzeba około trzy razy więcej pojemności, tymczasem transponder jest już całkiem zapełniony. Mowa o tp. 15 (11,488 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK) na satelicie Eutelsat Hot Bird 13C (13°E). Nadawane są tam takie kanały, jak: CANAL+ Sport 2, CANAL+ Domo, CANAL+ 1, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3, Kino Polska, Fightklub i National Geographic Wild - wszystkie w HD. Najwyższą przepływność wideo mają kanały sportowe - po około 6,8 Mbit/s. Łączna pojemność transpondera wynosi około 61,3 Mbit/s.

Do uruchomienia TVP3 Warszawa w HD konieczne byłoby obniżenie przepływności wyżej wymienionych kanałów lub nawet jakieś poważniejsze przetasowania na transponderach CANAL+. Interes w podniesieniu do HD kanału TVP3 Warszawa na satelicie powinna mieć Telewizja Polska, ale ta raczej skupia się na emisji w naziemnej telewizji cyfrowej (bez dodatkowych opłat dla widzów) i rozwoju własnych projektów, w tym TVP GO, a nie na usługach płatnej telewizji stron trzecich.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...