reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Naukowcy podkręcili sieć 6G do rekordowych poziomów

dodano: 2022-02-16 01:09 | aktualizacja: 2022-03-18 21:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: Gizmochina

technologia 6G sieć 6G China gizmochina 360px W Chinach udało się przesłać rekordową ilość informacji na sekundę za pomocą elementów przyszłej sieci 6G - poinformował o tym znany portal Gizmochina. Chiny są uważane za jednego ze światowych liderów w rozwoju 6G, posiadając 40 proc. zarejestrowanych patentów na technologię przyszłości. Według prognoz wdrożenie nowej sieci 6G rozpocznie się dopiero w 2030 r. Szybkość transmisji danych w 6G będzie 100 razy wyższa niż w przypadku obecnego 5G, a w Polsce technologia 5G i tak jeszcze raczkuje.
 


satkurier.pl
6G sieć technologia 5G grafika 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua.
Udało im się przesłać terabajt danych na odległość kilometra w czasie 1 sekundy za pomocą tzw. milimetrowych fal radiowych wirowych. Eksperymentalny system bezprzewodowy działał w kompleksie olimpijskim w Pekinie.

Naukowcy z Chin są przekonani, że nowa technologia będzie stanowić podstawę przyszłego standardu komunikacji bezprzewodowej o kryptonimie 6G. Stacja, oparta na fali milimetrowej, może jednocześnie transmitować ponad 10 000 strumieni wideo w wysokiej rozdzielczości.

Raport wskazuje, że chiński zespół badawczy kierowany przez profesora Zhang Chao był w stanie przesłać 1 terabajt danych na odległość ponad 1 km w ciągu jednej sekundy.

Profesor Zhang Chao i jego zespół badawczy dokonał tego przy użyciu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości, zwanych wirowymi falami milimetrowymi. Konsekwencje tych wyjątkowych prędkości przesyłania strumieniowego są rzeczywiście dalekosiężne, ponieważ istnieje mnóstwo aplikacji, które czekają, aż technologia 6G zmieni oblicze świata. 

Eksperymentalny system bezprzewodowy 6G został wdrożony podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, aby jednocześnie płynnie przesyłać strumieniowo ponad 10 000 transmisji na żywo w wysokiej rozdzielczości. 

Nowa technologia dodała nowy wymiar do obecnej transmisji bezprzewodowej, co oznacza, że ​​milimetrowe fale wirowe mają 3 wymiary podobne do ruchu wirującego tornada. Opracowano innowacyjny nadajnik, który umożliwia wirowanie fal w trzech różnych trybach, co zapewnia wydajną transmisję danych. Architektura obejmuje również specjalny odbiornik do dekodowania dużej ilości danych z superszybkimi prędkościami poniżej sekundy. 

Technologia 6G może zapewnić prędkości ponad 100 razy szybsze niż obecne prędkości 5G, a kilka krajów prowadzi badania w tym kierunku. 

Ostateczne wdrożenie technologii 6G jest jednak jeszcze odległe o wiele lat, a niektóre prognozy przewidują to w 2030 r. Obecnie globalnym celem jest, aby większość świata miała potrzebne wdrożenie łączności 5G.

Technologia 6G będzie miała również swoje potencjalne wady, które staną się widoczne dopiero w miarę rozwoju tej technologii.

Źródło: gizmochina.com  gizmochina.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...