reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Morgan Freeman: wielkie ucieczki” w History

dodano: 2022-02-23 01:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks/satkurier.pl

History „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” Morgan Freeman W poniedziałek, 28 lutego br. o godz. 21:00 w kanale History wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu amerykańskiego programu „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” („Great Escapes With Morgan Freeman”). Jego gospodarzem będzie aktor Morgan Freeman, znany z filmu „Skazani na Shawshank” (emisja w stacjach TVN i Fox).

History „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” Morgan Freeman


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W najnowszej serii dokumentalnej History „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” zdobywca „Oscara” powraca „za kraty”, by odkryć przed widzami realia życia w więzieniu i niezwykłe historie, które kryją się za ucieczkami z najmocniej strzeżonych placówek karnych na świecie.

Morgan Freeman, którego wielu najmocniej kojarzy z rolą Reda, więźnia z kultowego filmu „Skazani na Shawshank” (emisja w kanałach TVN i Fox - więcej tutaj ) prywatnie fascynuje się historią więziennictwa i tych nielicznych, którzy próbowali - nieraz z sukcesem - nielegalnie opuścić więzienne mury.

Jak zapowiada nadawca, program „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” analizuje osiem przypadków słynnych ucieczek z jednych z najlepiej strzeżonych więzień w historii. Zaprezentowane historie obejmują morderczą ucieczkę z Alcatraz; przypadek dwóch sąsiadów ze wspólnej celi, którzy uciekli z fortecy więzienia Dannemora, a także takich śmiałków jak przestępca Narco El Chapo czy tak zwana Szóstka z Pittsburga, którzy postanowili wydrążyć tunele, aby zdobyć drogę do wolności.

W programie zaprezentowane będą również: historia ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft III w czasie II wojny światowej - na tym oparty jest kultowy film „Wielka ucieczka”; największa w historii ucieczka Wielkiej Brytanii, w której członkowie Irish Republican Army (IRA) wydostali się z więzienia w Belfaście, znanego jako „Labirynt”, oraz historia wirtuoza ucieczek - Jamesa Earla Raya, który został skazany za zabójstwo Martina Luthera Kinga juniora. W każdym odcinku Morgan Freeman bada determinację skazańców. Dzięki dostępowi do głównych postaci, w tym krewnych, policji i współwięźniów, program śledzi niesławnych uciekinierów w ich podróży od planu do realizacji (więcej tutaj).

- To, co mnie fascynuje, to szukanie odpowiedzi na pytanie: jak zamierzają to zrobić? Muszę zobaczyć, jak to się stanie. To coś, co drzemie w ludzkiej naturze. Jeśli nas zamkniesz, spróbujemy wymyślić, jak się wydostać

- mówi Morgan Freeman o produkcji „Morgan Freeman: wielkie ucieczki”.


„Morgan Freeman: wielkie ucieczki” - sezon 1., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Alcatraz”
emisja: w poniedziałek, 28 lutego br. o 21:00

W 1962 roku czterech mężczyzn spiskuje, aby uciec z jednego z najsłynniejszych więzień w historii Ameryki - Alcatraz. Otoczony lodowato zimnymi wodami i zagrażającymi życiu prądami, twierdza Alcatraz jest znana jako pierwsze z więzień o statusie „supermax”; słynie z przetrzymywania największych przestępców, w tym amerykańskich gangsterów Ala Capone i Machine Gun Kelly. Jednak to historia Allena Westa, Franka Morrisa, Johna Anglina i jego młodszego brata Clarence'a Anglina, nieco mniej znanych oszustów, przyciągnęła uwagę, a nawet zainspirowała kultowy film „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. W tym odcinku programu „Morgan Freeman: wielkie ucieczki” Morgan Freeman analizuje to, jak czterej mężczyźni uciekli z jednego z najcięższych więzień na świecie i tajemnicę tego, co się stało, gdy opuścili wyspę.

Odcinek 2.: „North Ucieczka z Dannemory”
emisja: w poniedziałek, 7 marca br. o 21:00

W tym odcinku Morgan Freeman spogląda wstecz na niewyobrażalny wybuch dokonany przez dwóch nieoczekiwanych sojuszników, Richarda Matta i Davida Sweata; wcześniej przedstawiony w serialu telewizyjnym „Ucieczka z Dannemora” z udziałem Benicio del Torro. Skazani na dożywocie w więzieniu Dannemora w stanie Nowy Jork, sąsiedni współwięźniowie wykorzystali inteligencję inżynieryjną i psychologiczną manipulację, aby uciec z więzienia przypominającego fortecę. Z pomocą pracowniczki więzienia, Joyce Mitchell, która rzekomo dostarczyła Mattowi narzędzi do ucieczki, duetowi udało się wyrwać. Wywiązała się trzytygodniowa obława, podczas której Matt został następnie zastrzelony, a Sweat odzyskany.

Odcinek 3: „El Chapo”
emisja: w poniedziałek, 14 marca br. o 21:00

Joaquin Guzman, lepiej znany jako El Chapo, jest jednym z najbardziej znanych meksykańskich baronów narkotykowych we współczesnej historii. Kierował kartelem Sinaloa i pozostaje jednym z najbardziej przerażających przestępców. W 2001 roku, po ośmiu latach więzienia za handel narkotykami i inne wykroczenia, El Chapo po raz pierwszy zuchwale uciekł z więzienia stanowego Jalisco. Lata później został schwytany i to jego druga ucieczka z więziennych murów przyniosła mu najwięcej rozgłosu. Ostatecznie został osadzony w amerykańskim więzieniu supermax w Kolorado, gdzie przebywa do dziś.

Odcinek 4.: „Pokonać mur”
emisja: w poniedziałek, 21 marca br. o 21:00

W 1997 roku sześciu mężczyzn nazwanych Szóstką z Pittsburgha uciekło z więzienia o zaostrzonym rygorze w Pittsburgh State Penitentiary. Ten odcinek przedstawia historię o tym, jak sześciu uciekinierów, dowodzonych przez rabusia banków Nuno Pontesa, przekopało się do wolności pod wysokim murem więzienia. Udało im się dotrzeć do Teksasu, zanim zostali zatrzymani i wrócili do więzienia.

Odcinek 5.: „Uciec Hitlerowi”
emisja: w poniedziałek, 28 marca br. o 21:00

Dowódca eskadry Royal Air Force (RAF), Roger Bushell, zaplanował jedną z najbardziej niewiarygodnych masowych ucieczek z niemieckiego obozu jenieckiego. Trafił do zakładu zwanego „odpornym na ucieczkę”, ponieważ przetrzymywano w nim uciekinierów z innych więzień. Mimo, że zakład otoczony był dwiema ścianami z drutu kolczastego, z celami umieszczonymi na palach, aby ułatwić odkrywanie tuneli, Bushell był zdeterminowany, aby wydostać się z ponad 200 ludźmi w nadziei, że rozbije niemieckie siły na linii frontu. Prawie wszystkich złapano, a pięćdziesięciu stracono, ale trzech wyrywało się na wolność.

Odcinek 6.: „Ucieczka w Belfaście”
​​​​​​​emisja: w poniedziałek, 4 kwietnia br. o 21:00

W czasach intensywnego konfliktu w Irlandii Północnej, w więzieniu Labirynt przetrzymywano członków Irish Republican Army (IRA) zamieszanych w masowe zabójstwa w w latach 1968-1998. W tym odcinku Morgan Freeman opowiada historię jednej z największych ucieczek w historii Wielkiej Brytanii. Czterdziestu więźniów uciekło z wielopoziomowego więzienia o podwyższonym rygorze w ciężarówce z jedzeniem. Wielu złapano natychmiast, innych kilka lat później, a niektórych nigdy nie odnaleziono.

Odcinek 7.: „Zbiegowie z Elmiry”
​​​​​​​emisja: w poniedziałek, 11 kwietnia br. o 21:00

Dwóch zdesperowanych więźniów skazanych za morderstwo uciekło na dach wysokiego na czterdzieści stóp więzienia stanowego Elmira. W roku 2003 koledzy z celi Timothy Vail i Timothy Morgan zaaranżowali sprytny plan ucieczki z więzienia o zaostrzonym rygorze w Nowym Jorku. Używając narzędzi przemyconych z więziennej stolarni, Vail i Morgan spędzili miesiące na kopaniu tunelu w suficie celi, aby dostać się na dach.

Odcinek 8.: „Plan zamachowca”
​​​​​​​emisja: w poniedziałek, 18 kwietnia br. o 21:00

Morgan Freeman odwiedza więzienie stanowe Brushy Mountain w Tennessee, w którym przebywał zabójca Martina Luthera Kinga juniora, James Earl Ray. Ray był znanym mistrzem ucieczek i to więzienie w Tennessee było miejscem, w którym przeprowadził swój najbardziej zuchwały plan; po zbudowaniu drabiny wykonanej z rury kanalizacyjnej, Ray i sześciu innych skazańców uciekło przeskakując więzienny mur. Trzy dni później, po intensywnej obławie, zabójca, który przyznał się do winy, został ponownie schwytany, a jego wyrok zwiększono do 100 lat więzienia.
 
Morgan Freeman w programie „Morgan Freeman: wielkie ucieczki”, foto: A+E Networks
Morgan Freeman w programie „Morgan Freeman: wielkie ucieczki”, foto: A+E Networks


„Morgan Freeman: wielkie ucieczki” - sezon 1., emisja w poniedziałki (od 28 lutego 2022 roku) o godz. 21:00 w History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...