reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Obraz depresji u młodzieży w serialu „Mental” [wideo]

dodano: 2022-02-23 14:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Grupa Polsat Plus

Mental Grupa Polsat Plus 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, na którą według WHO choruje około 280 mln osób na świecie. Ta powszechna i coraz częściej występująca także w Polsce choroba jest jednym z głównych motywów nowego serialu „Mental” poruszającego problematykę chorób psychicznych wśród młodych osób. Produkcję na wyłączność można obejrzeć w Polsat Box Go.

Grupa Polsat Plus
Mental Grupa Polsat Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Depresja w serialu „Mental”

Maria (Sandra Drzymalska) to jedna z czwórki bohaterów serialu „Mental”, którzy w wyniku splotu przykrych doświadczeń popadają w choroby i zaburzenia psychiczne. Doświadczona przez los bohaterka sprząta na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Pomimo zmęczenia, braku energii i problemów z koncentracją, Maria maskuje objawy depresji, które coraz częściej odbierają jej kontrolę nad własnym ciałem. W końcu sama trafia na oddział zamknięty.
 

– Mam nadzieję, że Maria, grana brawurowo przez Sandrę Drzymalską, stanie się głosem wszystkich młodych ludzi dotkniętych przez tę straszną chorobę – mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu „Mental”. – Statystyki dotyczące depresji wśród młodych ludzi w Polsce już od wielu lat były powodem do niepokoju, a pandemia i izolacja tylko przyspieszyły ten niepokojący proces. Pracując nad serialem o młodzieży, nie mogłem pominąć tego ważnego tematu.

Maria na oddziale zaprzyjaźnia się z Wiktorem (Mateusz Górski) cierpiącym na chorobę dwubiegunową, Jaskółką (Martyna Byczkowska) mierzącą się ze schizofrenią i atakami paniki oraz Kogutem (Kacper Olszewski), który trafił do szpitala z powodu przerażających omamów, wywołanych alkoholem i narkotykami. Przyjaźń, która rodzi się między bohaterami, pozwala im powoli coraz lepiej radzić sobie z problemami.
W produkcji można także zobaczyć Janusza Chabiora, wcielającego się w rolę ordynatora Kerna czy Michała Czerneckiego, w roli ojca jednego z głównym bohaterów. Za reżyserię i adaptację scenariusza odpowiedzialny jest Kordian Kądziela.

Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.„Mental” – gdzie oglądać?

Ośmioodcinkowa produkcja dostępna jest w całości wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Serial można oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Harmony OS, w wybranych Smart TV, Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon Fire TV oraz dekoderów. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni.

W pakiecie Polsat Box Go Premium, oprócz najnowszej produkcji „Mental” i seriali premium (m.in.: „Backdoor. Wyjście awaryjne”, „Układ”, „Osaczony”, „Cień”, „Mecenas Porada”), widzowie znajdą również setki filmowych hitów, wydarzenia specjalne (np. koncert Adele z Los Angeles połączony z rozmową z Oprah Winfrey), najlepsze polskie i zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji, ponad 100 kanałów TV oraz bogatą bibliotekę bajek i rozrywki.

Akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą – mental.interia.pl

Wraz z premierą serialu ruszyła w Interii akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą, poświęcona tematyce poruszanej w serialu. W jej ramach pojawiły się m.in. wywiady z ekspertami o problemach psychicznych dzieci i młodzieży oraz szczere rozmowy z gwiazdami. Akcja Interii zachęca także do korzystania z telefonów zaufania dla młodych Polaków.

Źródła i pomocne informacje na temat depresji oraz zdrowia psychicznego:
Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, na które według WHO szacunkowo cierpi 280 mln osób na świecie. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań i odczuwania przyjemności, a także występującymi: poczuciem winy lub niską samooceną, zaburzeniami snu lub apetytu, uczuciem zmęczenia i słabą koncentracją. Może być długotrwała lub nawracająca i znacząco przyczyniać się do występowania trudności funkcjonowania dotkniętej nią osoby w pracy lub szkole oraz z dotyczących radzenia sobie z codziennym życiem. W najcięższej postaci depresja może prowadzić do samobójstwa.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...