reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wiadomości po ukraińsku w Jedynce Polskim Radiu

dodano: 2022-02-25 02:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polskie Radio/satkurier.pl

Jedynka Polskie Radio „Wiadomości dla Ukrainy” W związku z atakiem wojskowym Rosji na Ukrainę Jedynka Polskie Radio nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku („Wiadomości dla Ukrainy”). Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane dwa razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po programie „Aktualności Jedynki”, w godz. 10.00 i 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują całe terytorium Ukrainy i prawie całą Europę. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Partnerem tej rozgłośni jest ukraińskie Hromadske Radio.

Jedynka Polskie Radio „Wiadomości dla Ukrainy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samych przestrzeń informacyjną Ukrainy oraz cały obszar euroatlantycki przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora

- mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.


Jak zapowiada nadawca, serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej na falach Jedynki Polskiego Radia będzie informował o aktualnej sytuacji na froncie walki Ukraińców z agresorem, wsparciu Polski oraz jej sojuszników z North Atlantic Treaty Organization (NATO) oraz Unii Europejskiej (UE) dla Ukrainy, współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych w celu wspierania ukraińskiego społeczeństwa. W audycjach słuchacze będą informowani również o operacjach bądź przygotowaniu do takich operacji agentury rosyjskiej w celu destabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej w państwach członkowskich NATO, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki sojuszu. Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej stale będzie monitorował wszelkie publikacje wpisujące się w projekty dezinformacyjne aparatu propagandowego prezydenta Rosji Władimira Putina, realizowane zarówno na terytorium zaatakowanej Ukrainy, jak i wolnego świata i bezpośrednio zagrażające fundamentalnym interesom bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia - rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013-2014. Jak informuje Polskie Radio, codzienna efektywna współpraca między dziennikarzami Polskiego Radia oraz ukraińskimi partnerami z Hromadskiego Radia innych ukraińskich mediów oraz kontrakt ze słuchaczami w najbardziej odległych zakątkach Ukrainy - gdzie dziś trwają walki - pozwoliły wypracować stały i wiarygodny mechanizm przekazywania informacji z Ukrainy do Polski oraz z Polski do Ukrainy (więcej tutaj).

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenę Jedynki Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które były poświęcone sytuacji na Białorusi - protestom po wyborach prezydenckich w tym kraju, które w opinii obserwatorów miały zostać sfałszowane przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy były emitowane od soboty, 22 sierpnia 2020 roku trzy razy dziennie: po godz. 6:30, w magazynie „W samo południe” po godz. 12:00 oraz po godz. 22:00 w magazynie „Polska i świat” (więcej tutaj).

„Wiadomości dla Ukrainy” - emisja codziennie w godz. 10:00 i 17:00 w Jedynce Polskim Radiu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

359 zł Więcej...