reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita COSMO-SkyMed dostarczy dane Polsce

dodano: 2022-02-22 13:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: Thales Alenia Space

Cosmo skymed satelita Thales alenia space 360px Na początku lutego, po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie należącej do SpaceX rakiety Falcon 9, na docelową orbitę skutecznie wprowadzono drugiego satelitę 2. generacji konstelacji COSMO-SKyMed, skonstruowanej przez Thales Alenia Space i obsługiwanej na orbicie przez Telespazio. COSMO-SkyMed dostarczy dane również do Polski.

ASI.it
Cosmo skymed satelita Thales alenia space 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelitę  COSMO-SkyMed skonstruowała spółka Thales Alenia Space.
Planowana konstelacja czterech satelitów COSMO-SkyMed stworzy wyjątkowy system obserwacyjny gwarantujący większą wydajność i znaczny wzrost liczby możliwych zastosowań całego systemu. 

Od 2008 roku satelity COSMO-SkyMed pierwszej generacji wykonały blisko 2 miliony zdjęć, prowadząc obserwację powierzchni 7 mld m2 i dostarczając dane istotne dla naszej planety.

Druga generacja konstelacji COSMO-SkyMed jest finansowana przez Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), z funduszy przyznanych przez włoskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Ministerstwo Obrony. System zagwarantuje kontynuację obserwacji Ziemi prowadzonej obecnie przez satelity SAR (radar z syntetyczną aperturą, ang. Synthetic Aperture Radar) pierwszej generacji COSMO-SkyMed, umieszczone na orbicie w latach 2007-2010.

Na mocy porozumienia ministrów obrony Włoch i Polski z 2014 roku dane obrazowań radarowych COSMO-SkyMed udostępniane są również Polsce. Utworzony w Białobrzegach pod Warszawą Ośrodek Rozpoznania Obrazowego Sił Zbrojnych RP posiada stały, niemal natychmiastowy dostęp do danych dostarczanych przez satelity COSMO-SkyMed poprzez utworzony Segment Naziemny Polskiego Użytkownika Wojskowego. Jest on częścią ogólnych segmentów naziemnych całego systemu. Wraz z rozwojem drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed dostęp do danych dla polskiego wojska będzie coraz szerszy. 

- Sukces tego startu to bardzo ważne wydarzenie dla całej drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed. Zapewnienie planowanej konfiguracji 4 satelitów będzie dużym krokiem naprzód w zakresie technologii i wydajności oraz umocni Thales Alenia Space na pozycji światowego lidera w dziedzinie infrastruktury do obserwacji Ziemi za pomocą radarów

– powiedział Massimo Comparini, starszy wiceprezes Thales Alenia Space ds. eksploracji, obserwacji i nawigacji. 


Umieszczenie na orbicie drugiego satelity wykorzystującego najnowsze technologie i rozwiązania inżynieryjne będzie stopniowo prowadzić do zastąpienia pierwszej generacji satelitów drugą i tym samym – przy wykorzystaniu pełnej konstelacji 4 satelitów – zwiększenia wydajności systemu i znacznego poszerzenia liczby jego zastosowań. Cały system, wraz ze stacją naziemną, będzie wyznacznikiem standardów dla wszystkich systemów obserwacji Ziemi za pomocą radarów z kosmosu, jeśli chodzi o dokładność, jakość obrazu i łatwość użytkowania. 

Dane otrzymywane przez lata z systemu COSMO-SkyMed dostarczyły informacje z zakresu obserwacji środowiska i terytorium kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa czy zarządzania sytuacjami kryzysowymi. W ramach programu Komisji Europejskiej Copernicus obrazy wykonywane przez satelity COSMO-SkyMed mają duże znaczenie dla usługi szybkiego mapowania w zakresie zarządzania sytuacjami wyjątkowymi (CEMS) – w przypadku katastrofy naturalnej czy humanitarnej satelity dostarczają mapy obszarów dotkniętych kryzysem w ciągu kilku godzin, jak na przykład po erupcji wulkanu na La Palmie, skąd system COSMO-SkyMed dostarczył mapy i dane dotyczących ruchów lawy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...