reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polski akcent w marcu w National Geographic

dodano: 2022-02-28 10:53
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W marcu br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Alaska: Następne pokolenie” (sezon 2.), „Megamaszyny”, „(nie)Zwykłe wynalazki”, „Udaremnione ataki terrorystyczne”, „Ekstremalna pogoda”, „Apokalipsa: Hitler uderza na wschód”, „Złapać przemytnika” (sezon 3.) i „Tajemnice podwodnych wraków”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w marcu br. na antenie kanału National Geographic widzowie odnajdą nie tylko lokalne akcenty, jak udział nurka, Tomasza Stachury w nowej serii „Tajemnice podwodnych wraków”, ale i doświadczą wielu wrażeń na wielką skalę za sprawą premierowych odcinków serii  „Megamaszyny”. Z pewnością ucieszy też ponowne spotkanie ze śmiałkami, którzy porzucili miejskie życie, na rzecz powrotu do natury w nowym sezonie „Alaska: Następne pokolenie”.

Czasami, by wydobyć prawdę na powierzchnie, trzeba sięgnąć samego dna - wiedzą o  tym doskonale badacze z nowej serii „Tajemnice podwodnych wraków” w kanale National Geographic (od środy, 30 marca br. o godzinie 21:00). Ich celem jest odtworzenie ostatnich chwil tragicznych rejsów i znalezienie odpowiedzi na pytanie, co było bezpośrednią przyczyną zatopienia badanych jednostek. Wśród ekspertów przyglądającym się wrakom z dna Morza Bałtyckiego nie mogło zabraknąć polskiego nurka wrakowego - Tomasza Stachury.

Premierowa seria „Megamaszyny” (od czwartku, 3 marca br. o godzinie 22:00) również  podąża śladem przełomowych odkryć, jednak tym razem tych z zakresu technologicznego postępu dokonywanego na przestrzeni wieków. Widzowie poznają kulis powstania największych i najpotężniejszych mechanizmów i konstrukcje, jakie wyszły spod ręki człowieka. Inżynierowie oraz fizycy opowiedzą, w jaki sposób i po co powstały lotniskowce, statki podwodne, stacje kosmiczne, czy latające cysterny. Wśród premierowych produkcji poświęconych technologii nie zabraknie również serii „(nie)Zwykłe wynalazki” (od poniedziałku, 7 marca br. od godziny 19:00). Program tłumaczy skąd wzięły się rzeczy codziennego użytku i kto stoi za ich stworzeniem.

Na przeciwnym końcu ścieżki postępu technologicznego stoją losy bohaterów serii „Alaska: Następne pokolenie” (od wtorku, 1 marca br. o godzinie 21:00). Zmęczona wielkomiejskim pędem rodzina Amerykanów postanawia przeprowadzić się w głąb dzikiej alaskańskiej puszczy, by być bliżej natury. Jak poradzą sobie bez podstawowych udogodnień i wygód, które gwarantowało im miasto?

National Geographic pokaże też takie programy jak „Udaremnione ataki terrorystyczne”, „Ekstremalna pogoda”, „Apokalipsa: Hitler uderza na wschód” i „Złapać przemytnika” (sezon 3.).

Marzec 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Alaska: Następne pokolenie” 2 („Alaska: The Next Generation” 2)
emisja: we wtorki (od 1 marca br.) o 21:00

Grupa śmiałków pragnie żyć w zgodzie z naturą. Ludzie przyzwyczajeni do wygodnego, lecz męczącego życia w mieście, próbują się odnaleźć wśród dzikich pustkowi Alaski, gdzie zmagają się z brakiem pożywienia, psującym się sprzętem i groźnymi zwierzętami. Tutaj nawet zdobycie wody stanowi nie lada wyzwanie, a głównym przeciwnikiem jest zabójczy mróz. Aby przetrwać w głębi alaskiej głuszy, mieszkańcy muszą się wykazać odwagą. Bohaterowie serii  muszą nauczyć się tropić zwierzęta, łowić ryby, naprawiać podstawowe sprzęty i konstruować budowle, które pozwolą im zabezpieczyć pożywienie przed dziką zwierzyną. Wszyscy muszą posiąść podstawowe umiejętności przetrwania, bo Matka Natura nie ma litości dla słabych i nieprzygotowanych. Czy cywilizacyjna niezależność warta jest tak wysokiej ceny (więcej tutaj)?

„Megamaszyny” („Colossal Machines”)
emisja: w czwartki (od 3 marca br.) o 22:00

Dzięki ciągłym innowacjom technologicznym budujemy coraz większe, szybsze, wyższe i potężniejsze maszyny. To dzięki nim jesteśmy w stanie odkrywać tajemnice wszechświata, przemieszczać się z ponaddźwiękową prędkością czy badać najgłębsze zakamarki dna morskiego pod ogromnym ciśnieniem. Jak działają i jak powstały ultranowoczesne megamaszyny? W programie widzowie zobaczą m.in. jak zbudowany jest prom kosmiczny, wielki transporter gąsienicowy National Aeronautics and Space Administration (NASA) czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Poznają mechanizm działania super lodołamacza nowej generacji, niezwykle skutecznych pługów śnieżnych i innych wszechstronnych pojazdów terenowych, które potrafią poruszać się w arktycznym śniegu nieprzejezdnym dla niczego innego. Dowiedzą się też, jak zbudowane są cuda inżynierii morskiej, takie jak platforma Aasta Hansteen, lotniskowiec klasy Nimitz czy okręt podwodny klasy Ohio.Jakie obciążenia potrafią wytrzymać i gdzie leży punkt krytyczny? Jak zapowiada nadawca, animacje i wyjaśnienia ekspertów pomogą zrozumieć zasady działania i budowę tych niezwykłych mechanizmów.

„(nie)Zwykłe wynalazki” („Great Inventions”)
emisja: od poniedziałku do piątku (od 7 marca br.) o 19:00

Żyjemy w świecie, którego nasi przodkowie z pewnością by nie rozpoznali. Za sprawą ciągłego postępu technologicznego zmieniamy krajobraz na całej planecie. Potrafimy nawet zasiedlić nieprzyjazne środowiska takie, jak górskie szczyty i odmęty morskich głębin, które dawniej uchodziły za całkowicie niedostępne. Byliśmy na Księżycu, tworzymy równoległe rzeczywistości, próbujemy rozwikłać tajemnicę początku świata i wysyłamy roboty w kosmos. Wszystko to za sprawą nieposkromionej inwencji i ciekawości człowieka - wielkiego daru ewolucji. Program przygląda się innowacyjnym rozwiązaniom, które odmieniły świat i zrewolucjonizowały nasze życie. Od metody konserwowania w puszkach, przez pierwszą baterię alkaliczną, dżinsy czy zapięcia na rzepy, po metody analizy DNA oraz tomografię komputerową - w tym programie zebrano najbardziej przełomowe wynalazki, które miały znaczący wpływ na obecną rzeczywistość (więcej tutaj).

„Udaremnione ataki terrorystyczne” („Terrorism Close Calls”)
emisja: w piątki (od 11 marca br.) o 21:00

W dziesięcioodcinkowej serii wyjawione zostaną szczegóły dotyczące wybranych spisków terrorystycznych na świecie. Pojawią się w niej wypowiedzi agentów zaangażowanych w ich udaremnianie, a także relacje przedstawicieli władz, wymiaru sprawiedliwości oraz członków wywiadu. Widzowie zajrzą za kulisy pracy osób, które stoją na czele walki z terroryzmem: od dyrektorów i agentów Federal Bureau of Investigation (FBI), Central Intelligence Agency (CIA) i National Security Agency (NSA) po ekspertów z Niemiec oraz funkcjonariuszy izraelskiego Shin Bet i wydziału policji w australijskim stanie Wiktoria.

„Ekstremalna pogoda” („Top 100 Weather Moments”)
emisja: w środy (od 16 marca br.) o 22:00

Pogoda wpływa na nasze życie codzienne: dyktuje strój, dietę, sposób wykonywania pracy, odbija się na nastroju. Ma także dalej idące konsekwencje - nie raz rozstrzygała o losie bitew, była impulsem do nowych wynalazków i zmieniała bieg historii. Program przedstawia 100 najsłynniejszych w historii zjawisk i rzeczy związanych z pogodą - od potężnych kataklizmów naturalnych po codzienne niedogodności i związane z nimi wynalazki. Ekstremalne warunki meteorologiczne, które zmieniły oblicze świata, omawiane są przez ekspertów pogodowych i ocalałych świadków.

„Apokalipsa: Hitler uderza na wschód” („Apocalypse: Hitler Takes On The East”)
emisja: w piątki (od 18 marca br.) o 22:00

W czerwcu 1941 roku Adolf Hitler wypowiedział wojnę Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Podbicie największego kraju na świecie miało zapewnić „przestrzeń życiową” dla obywateli III Rzeszy. Choć operacja „Barbarossa” była największym niemieckim przedsięwzięciem w trakcie drugiej wojny światowej, okazała się też jedną z najbardziej bolesnych porażek Führera. Gdy październiku 1941 roku wojska Adolfa Hitlera utknęły w martwym punkcie, Armia Czerwona przygotowywała się już do kontrofensywy. Dokument zabiera widzów za kulisy spektakularnej porażki wojennej bezwzględnego dyktatora.

„Złapać przemytnika” 3 („To Catch A Smuggler” 3)
emisja: w poniedziałki (od 21 marca br.) o 22:00

Okazuje się, że wybuch pandemii nie tylko nie ukrócił działalności przemytników, ale wręcz zwiększył ilość narkotyków sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego musi dostosować się do nowej rzeczywistości i zwiększyć kontrolę zarówno na naziemnych przejściach granicznych, jak i na lotniskach oraz w portach. W tym sezonie programu widzowie wspólnie towarzyszyć będą funkcjonariuszom na drodze odkrycia spisku pracowników linii lotniczych na lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Agenci przejmują 10 kilogramów kokainy o wartości przekraczającej pół miliona dolarów, a w areszcie ląduje wiele osób. Czujni funkcjonariusze z pomocą wyszkolonych psów prowadzą kontrole na lądzie i na wodzie, by złapać przemytników i powstrzymać napływ nielegalnych towarów i substancji (więcej tutaj).

„Tajemnice podwodnych wraków” („Ocean Wreck Investigation”)
emisja: w środy (od 30 marca br.) o 21:00

Kamery towarzyszą nurkom, badaczom wraków i archeologom, pracującym nad odtworzeniem ostatnich chwil zatopionych statków. Dzięki najnowocześniejszym efektom komputerowym i technologii podwodnej, uzupełnionym przez relację świadków zdarzeń udaje się w pełni odtworzyć ludzkie oblicze katastrof morskich. Badaczom przyświeca jasny cel - znaleźć odpowiedzi na pytania przyczyny i przebieg zdarzeń sprzed lat. W serii widzowie poznają m.in. historię dwóch szokujących ataków odwetowych z czasów drugiej wojny światowej. Gdy w 1944 roku Japończycy zaatakowali Pearl Harbor, Amerykanie w ramach odwetu zbombardowali flotę przeciwnika na Oceanie Spokojnym. Rok później na Morzu Bałtyckim doszło do kolejnego wstrząsającego wydarzenia - niemiecki statek Wilhelm Gustloff zostaje trafiony pociskiem z rosyjskiego okrętu podwodnego w okolicach Łeby. Ginie blisko 10 000 osób. Sprawie przygląda się jeden z polskich badaczy bałtyckiego dna - Tomasz Stachura (więcej tutaj).
 
Tomasz Stachura w programie „Wyprawa na dno”, foto: Robert Myler/National Geographic
Tomasz Stachura w programie „Wyprawa na dno”, foto: Robert Myler/National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

369 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...