reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SES usunie kanały RT z satelitów [akt.]

dodano: 2022-03-02 14:46 | aktualizacja: 2022-03-02 17:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SES/satkurier.pl

SES astra betzdorf antena 360px.jpg Operator SES, obsługujący m.in. flotę satelitów Astra, poinformował, że ​z zadowoleniem przyjmuje nowe sankcje nałożone na rosyjskie państwowe media RT (Russia Today) i Sputnik w Unii Europejskiej. - Wraz z naszymi partnerami/klientami, którzy oferują te kanały, przystąpimy do szybkiego zawieszenia ich dystrybucji - czytamy w oświadczeniu SES. Podobnych kroków należy spodziewać się ze strony operatora Eutelsat, choć na razie brak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

europa.eu/SES/satkurier.pl
SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z niedzielną zapowiedzią przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, Rada Unii Europejskiej postanowiła z dniem 2 marca br. zawiesić w Unii odbiór państwowych mediów szerzących dezinformację - RT i Sputnik.
 

- W obecnej wojnie słowa mają znaczenie. Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat mającego miejsce dramatycznego ataku na wolny i niezależny kraj. Nie możemy pozwolić piewcom Kremla na toksyczne kłamstwa uzasadniające wojnę Putina lub na zapoczątkowanie podziałów w Unii - przewodnicząca Ursula von der Leyen.

RT i Sputnik odgrywają zasadniczą rolę we wspieraniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a prowadzone przez te organizacje działania są poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego Unii, czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

KE podkreśla, że ze względu na powagę sytuacji i w odpowiedzi na działania Rosji służące destabilizacji sytuacji na Ukrainie wprowadzenie dalszych środków ograniczających oraz zawieszenie działań nadawczych RT i Sputnik w Unii lub wymierzonych w Unię jest konieczne i zbieżne z podstawowymi prawami i wolnościami.

Sankcje nałożone na RT i Sputnik obejmują wszystkie środki transmisji i dystrybucji, na przykład za pośrednictwem telewizji kablowej, satelitarnej, IPTV, platform, stron internetowych i aplikacji. Zawiesza się wszystkie odpowiednie licencje, zezwolenia i porozumienia dotyczące dystrybucji. Środki te obejmują wszystkie państwa członkowskie UE i są bezpośrednio stosowane ze skutkiem natychmiastowym.

Współpraca z niezależnymi organami regulacyjnymi ds. mediów, a także między tymi organami, w ramach Europejskiej Grupy Regulatorów ds. Audiowizualnych Usług Medialnych (ERGA) ma zasadnicze znaczenie, aby zagwarantować, że operatorzy sprawnie wdrożą przyjęte środki.

Szereg organów regulacyjnych państw członkowski UE podjęło już działania przeciwko rosyjskim kontrolowanym przez państwo nadawcom i kanałom, które są zaangażowane w ekosystem dezinformacji i manipulacji informacjami (np.: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska), natomiast Niemcy zakazały nadawania niemieckiej edycji programów telewizji RT z powodu braku licencji.

Aktualizacja:
W miejscu coraz to kolejnych przekazów kanałów RT na satelitach SES nadawana jest czarna plansza. Dotyczy to m.in. satelity Astra (28,2°E), Astra (19,2°E).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Miernik Signal ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Signal ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 849 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...