reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjsko-brytyjskie spory o satelity OneWeb

dodano: 2022-03-03 10:34 | aktualizacja: 2022-03-03 11:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: BBC/spaceflightnow

OneWeb Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zagroziła, że ​​na razie nie wystrzeli kolejnych satelitów internetowych brytyjskiego operatora OneWeb. Start z misją OneWeb 14 miał odbyć się 5 marca o godz. 22:41 (UTC) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rosyjska rakieta Sojuz, dzierżawiona przez Arianespace, ma wynieść na orbitę 36 satelitów dla OneWeb, który buduje flotę satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej do komunikacji szerokopasmowej o niskim opóźnieniu.

Roskosmos/OneWeb
Oneweb Sojuz Bajkonur start 2021 12-36 satelitów Roskosmos 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Roskosmos grozi Wielkiej Brytanii.
Operator OneWeb powinien dać „wszechstronne prawnie wiążące gwarancje w ciągu 2 dni”, że satelity OneWeb nie będą wykorzystywane do celów wojskowych, a dane nie będą przekazywane wojsku. Takie słowa wypowiedział w środę, 2 marca w rosyjskiej telewizji państwowej szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin. Jeśli OneWeb nie da żadnych gwarancji, rakieta Sojuz z satelitami zostanie zabrana z pola startowego. Start zaplanowano na sobotę, 5 marca.

Wielka Brytania, podobnie jak wiele innych krajów zachodnich, nałożyła na Rosję bezprecedensowe sankcje po tym, jak wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Satelity mają na celu stworzenie sieci szerokopasmowego Internetu. W zeszłym roku OneWeb ogłosiło umowy zapewniające łączność użytkownikom wojskowym z USA i Europy.

Medialny spór między rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos a rządem Wielkiej Brytanii miał miejsce 2 marca w związku ze zbliżającym się wyniesieniem 36 szerokopasmowych satelitów OneWeb.

Rosja domaga się, aby Wielka Brytania sprzedała lub „wycofała” swoje udziały w OneWeb.
Podobno brytyjski sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng odmówił realizacji ultimatum, które postawił szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin, aby zrezygnować z programu OneWeb. Rogozin dał Wielkiej Brytanii ultimatum, aby spełniła jego żądania do godziny 18:30 (UTC) 4 marca, w przeciwnym razie rakieta zostanie usunięta z pola startowego na Bajkonurze.

- Rząd Wielkiej Brytanii nie sprzeda swoich akcji OneWeb - odpowiedział Kwasi Kwarteng.

Po tych sporach prawdopodobnie nie dojdzie do startu i nie wiadomo, co stanie się z 36 satelitami OneWeb, które są w rosyjskiej części kosmodromu w Kazachstanie. Z górnego bloku Fregat rakiety Sojuz gotowej do startu (choć bez paliwa) Rosjanie odkleili flagę Wielkiej Brytanii. Około 428 satelitów OneWeb z planowanych 648 jest już na orbicie, ale OneWeb potrzebuje około 600 satelitów, aby w pełni uruchomić swoją usługę. Arianespace na razie nie wypowiada się na temat tego startu z Bajkonuru.

Udziały w OneWeb ma też francuski operator satelitarny Eutelsat.
Nadal są problemy z działaniem satelity KA-SAT, służącym do dostarczania Internetu, m.in. dla farm wiatrowych, bo prawdopodobnie Rosjanie zakłócają jego działanie - pisaliśmy o tym tu.

Wielka Brytania zapłaciła 500 444,9 mln euro za swój udział w OneWeb, który ma siedzibę w Londynie.

W najbliższym czasie może być ogromny problem ze startami, bo Rosjanie wycofali się ze współpracy z Arianespace na Kourou. Nie poleci rakieta Sojuz z 2 satelitami Galileo z Kourou. Francuscy producenci rakiet Ariane 5 chcą zastąpić ją nową rakietą Ariane 6, która nadal jest fazie rozwoju (nie poleciała jeszcze testowa wersja), więc nie ma czym wynieść satelitów OneWeb i Galileo. Inni operatorzy dysponujący rakietami mają znaczne obciążenie w najbliższym czasie. OneWeb będzie miał duży problem, by dokończyć swój projekt.

Prawdopodobnie USA, Francja i Wielka Brytania będą musiały postawić na znaczące inwestycje we własny przemysł kosmiczny, by wyeliminować z rynku rosyjskie rakiety.

Źródło: spaceflightnow.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...