W związku z trwającą w Ukrainie wojną, postanowiliśmy przypomnieć artykuł z połowy 2014 r., w którym opisywaliśmy Autonomiczną Republikę Krymu pod kątem dostępnej tam telewizji. Zaznaczamy, że wiele informacji zawartych w tym tekście jest już nieaktualnych i mają charakter czysto wspominkowy. Zapraszamy w sentymentalną podróż po Krymie.
Karadah
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Uwaga! Niniejszy artykuł pochodzi z czerwca 2014 r.
Krym od kilku miesięcy jest punktem zapalnym w stosunkach ukraińsko-rosyjskich. W 2014 r. rząd Krymu ogłosił o secesji od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji. Ta sytuacja elektryzuje nie tylko oba kraje, ale też media i społeczeństwo na całym świecie. Warto poznać Autonomiczną Republikę Krymu z bliska, ale na razie z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Ukrainie, odradzamy podróż do tego miejsca. Druga część artykułu została poświęcona lokalnej telewizji.
Autonomiczna Republika Krymu jest niewielkim, pustynnym i górzystym skrawkiem lądu o powierzchni około 27 tys. km2, położonym na południu Ukrainy, na Półwyspie Krymskim. Piękna przyroda, ciepłe morze i łagodny klimat sprawiają, że jest to jedno z lepszych miejsc do rekreacji i turystyki. Region ten zamieszkuje około 2,4 mln ludzi, z których 58% to społeczność rosyjska. Mieszkańców narodowości ukraińskiej jest niespełna 25%. Resztę populacji stanowią Tatarzy krymscy. Stolicą republiki jest leżące nad rzeką Sałhyr miasto Symferopol. Językiem urzędowym jest ukraiński, zaś powszechnie używanym - rosyjski.
Symferopol bramą na cały Półwysep Krymski
Symferopol to stolica republiki i zarazem jedno z kluczowych miast na Krymie. Dla okolicznych mieszkańców - centrum polityczne i gospodarcze, zaś dla turystów - doskonała baza wypadowa do odwiedzin innych regionów. To idealne miejsce dla miłośników spacerowania po wąskich, krętych uliczkach z urokliwymi kamienicami.
W Symferopolu funkcjonuje kilka muzeów. Dzięki nim możemy poznać historię miasta, regionalną sztukę i kulturę ludów zamieszkujących Półwysep Krymski. Ciekawy jest park archeologiczny położony w południowo-wschodniej części miasta, na terenie dawnej stolicy nieistniejącego państwa scytyjskiego - Neapolu Scytyjskiego. Park jest częstym celem pieszych wędrówek po kamienistych wzniesieniach, gdzie nie brakuje fragmentów scytyjskich domów, świątyń i pałaców.
Jednym z głównych zabytków stolicy jest meczet Kebir-Dżami z 1508 r., który koniecznie trzeba zwiedzić. Budowla wielokrotnie była niszczona i przebudowywana. Z daleka można dostrzec jej biały charakterystyczny minaret zakończony czarnym daszkiem.
Symferopol jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym. Tu znajduje się tranzytowa stacja kolejowa, główny dworzec autobusowy i międzynarodowy port lotniczy. Stąd rozpoczyna się też najdłuższa i najatrakcyjniejsza, licząca prawie 90 km, trasa trolejbusowa, która swój koniec ma w Jałcie. Jest to najbardziej znany kurort nad Morzem Czarnym.
Pałac chanów w Bakczysaraju
Bakczysaraj to niewielkie, 30-tysięczne miasteczko położone na trasie Symferopol - Sewastopol, pośród malowniczych Gór Krymskich. Jest to dawna stolica Chanatu Krymskiego. Główną atrakcją tutaj jest okazały pałac chanów sprzed końca XV w., który stanowi pamiątkę i wspomnienie po dawnej potędze tatarskiej. Kompleks obejmuje sady, łąki, wzgórza, cmentarz miejski i najważniejszy dla Tatarów Wielki Meczet Chan Dżami, obok którego wznoszą się dwa smukłe minarety. Na dziedzińcu można też zwiedzić pokoje gości, straży i służby. Uroku dodają fontanny, których jest aż 14. Wielu poetów i malarzy szukało w tym miejscu natchnienia. Znalazł je Adam Mickiewicz w swoich „Sonetach krymskich”. To cykl 18 utworów opisujących wrażenia i refleksje autora doznane podczas wycieczki na Krym w lecie 1825 r.