reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Krym w 2014 roku

dodano: 2016-11-29 17:25 | aktualizacja: 2022-03-04 16:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 6/2014

Krym W związku z trwającą w Ukrainie wojną, postanowiliśmy przypomnieć artykuł z połowy 2014 r., w którym opisywaliśmy Autonomiczną Republikę Krymu pod kątem dostępnej tam telewizji. Zaznaczamy, że wiele informacji zawartych w tym tekście jest już nieaktualnych i mają charakter czysto wspominkowy. Zapraszamy w sentymentalną podróż po Krymie.

Karadah
Krym Karadah


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Uwaga! Niniejszy artykuł pochodzi z czerwca 2014 r.

Krym od kilku miesięcy jest punktem zapalnym w stosunkach ukraińsko-rosyjskich. W 2014 r. rząd Krymu ogłosił o secesji od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji. Ta sytuacja elektryzuje nie tylko oba kraje, ale też media i społeczeństwo na całym świecie. Warto poznać Autonomiczną Republikę Krymu z bliska, ale na razie z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Ukrainie, odradzamy podróż do tego miejsca. Druga część artykułu została poświęcona lokalnej telewizji.
 
Plaża nad Morzem Czarnym
Nadmorskie klify

Autonomiczna Republika Krymu jest niewielkim, pustynnym i górzystym skrawkiem lądu o powierzchni około 27 tys. km2, położonym na południu Ukrainy, na Półwyspie Krymskim. Piękna przyroda, ciepłe morze i łagodny klimat sprawiają, że jest to jedno z lepszych miejsc do rekreacji i turystyki. Region ten zamieszkuje około 2,4 mln ludzi, z których 58% to społeczność rosyjska. Mieszkańców narodowości ukraińskiej jest niespełna 25%. Resztę populacji stanowią Tatarzy krymscy. Stolicą republiki jest leżące nad rzeką Sałhyr miasto Symferopol. Językiem urzędowym jest ukraiński, zaś powszechnie używanym - rosyjski.
 
Piękne wybrzeża
Górzysty krajobraz Krymu
Panorama (kliknij, aby powiększyć)

Symferopol bramą na cały Półwysep Krymski

Symferopol to stolica republiki i zarazem jedno z kluczowych miast na Krymie. Dla okolicznych mieszkańców - centrum polityczne i gospodarcze, zaś dla turystów - doskonała baza wypadowa do odwiedzin innych regionów. To idealne miejsce dla miłośników spacerowania po wąskich, krętych uliczkach z urokliwymi kamienicami.

W Symferopolu funkcjonuje kilka muzeów. Dzięki nim możemy poznać historię miasta, regionalną sztukę i kulturę ludów zamieszkujących Półwysep Krymski. Ciekawy jest park archeologiczny położony w południowo-wschodniej części miasta, na terenie dawnej stolicy nieistniejącego państwa scytyjskiego - Neapolu Scytyjskiego. Park jest częstym celem pieszych wędrówek po kamienistych wzniesieniach, gdzie nie brakuje fragmentów scytyjskich domów, świątyń i pałaców.

Jednym z głównych zabytków stolicy jest meczet Kebir-Dżami z 1508 r., który koniecznie trzeba zwiedzić. Budowla wielokrotnie była niszczona i przebudowywana. Z daleka można dostrzec jej biały charakterystyczny minaret zakończony czarnym daszkiem.

Symferopol jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym. Tu znajduje się tranzytowa stacja kolejowa, główny dworzec autobusowy i międzynarodowy port lotniczy. Stąd rozpoczyna się też najdłuższa i najatrakcyjniejsza, licząca prawie 90 km, trasa trolejbusowa, która swój koniec ma w Jałcie. Jest to najbardziej znany kurort nad Morzem Czarnym.


Pałac chanów w Bakczysaraju

Bakczysaraj to niewielkie, 30-tysięczne miasteczko położone na trasie Symferopol - Sewastopol, pośród malowniczych Gór Krymskich. Jest to dawna stolica Chanatu Krymskiego. Główną atrakcją tutaj jest okazały pałac chanów sprzed końca XV w., który stanowi pamiątkę i wspomnienie po dawnej potędze tatarskiej. Kompleks obejmuje sady, łąki, wzgórza, cmentarz miejski i najważniejszy dla Tatarów Wielki Meczet Chan Dżami, obok którego wznoszą się dwa smukłe minarety. Na dziedzińcu można też zwiedzić pokoje gości, straży i służby. Uroku dodają fontanny, których jest aż 14. Wielu poetów i malarzy szukało w tym miejscu natchnienia. Znalazł je Adam Mickiewicz w swoich „Sonetach krymskich”. To cykl 18 utworów opisujących wrażenia i refleksje autora doznane podczas wycieczki na Krym w lecie 1825 r.
 
Kompleks pałacowy chanów krymskich w Bakczysaraju w kanale BlackSea TV
Minaret Wielkiego Meczetu Chan Dżami

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...