reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Masyw Śnieżnika - wędrówki granicznym grzbietem

dodano: 2022-01-01 11:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Masyw Śnieżnika - Trójmorski Wierch Tym razem chciałabym wyruszyć z Wami na dwie wyprawy: na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika fragmentem wschodniego grzbietu granicznego oraz południowo-zachodnim grzbietem granicznym tegoż masywu z takimi szczytami, jak Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch. Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneegebirge) jest położony w Sudetach Wschodnich, po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka w województwie dolnośląskim. Pasmo to nie jest tak oblegane, jak pobliskie Góry Stołowe czy Karkonosze, co z pewnością ucieszy osoby potrzebujące chwili wyciszenia.

Masyw Śnieżnika - Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trójmorski Wierch

Największą atrakcją tej wyprawy jest szczyt Trójmorskiego Wierchu (Klepáč, 1145 m n.p.m.), do 1946 r. pod nazwą Klepacz (od charakterystycznych odgłosów, jakie pod wpływem wiatru lub stąpania wydają znajdujące się na wierzchołku głazy). Obecną nazwę wprowadził słynny krajoznawca Mieczysław Orłowicz. Oddaje ona charakter szczytu, który jest zbiegiem zlewisk trzech mórz:
  • Morza Bałtyckiego: na zachodnich zboczach swoje źródło ma Nysa Kłodzka, dopływ Odry,
  • Morza Północnego: z południowego zbocza spływa Liptowski Potok (Lipkovský potok), dopływ Cichej Orlicy (Tichá Orlice) i ostatecznie Łaby,
  • Morza Czarnego: wschodnie zbocze schodzi do doliny Morawy (Morava), dopływu Dunaju.
 
Wyłaniająca się z mgły wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu
Trójmorski Wierch - Dział Trzech Mórz

Drewniana wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu, o wysokości 25 m, została wzniesiona w 2009 r., a oddana do użytku 8 maja 2010 r. Aktualnie obiekt jest zamknięty do zwiedzania, ponieważ grozi zawaleniem.
 
Zły stan techniczny wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu
Wieża jest nieczynna

Jako ciekawostkę warto dodać, że fragment wschodniego zbocza Trójmorskiego Wierchu nosi nazwę Kamenné moře - w tłumaczeniu kamienne morze, czyli gołoborze czy też rumowisko skalne.
 
Widok ze Śnieżnika na Trójmorski Wierch z wieżą widokową i gołoborzem


Kolejnym etapem wędrówki jest zejście do dawnego przejścia granicznego Jodłów-Horní Morava. Odcinek ten mierzy 1,5 km. Około 100 m na wschód znajduje się zejście do źródła Liptowskiego Potoku, a około 200 na zachód do jednego ze źródeł Nysy Kłodzkiej. Warto udać się w te miejsca - w końcu to części zlewisk dwóch różnych mórz - odpowiednio Morza Północnego i Morza Bałtyckiego.
 
Na szlaku prowadzącym do dawnego przejścia granicznego Jodłów-Horní Morava
Źródło Nysy Kłodzkiej - tablica i... kubek
Źródło Nysy Kłodzkiej i miss mokrego podkoszulka

Szeroka droga od dawnego przejścia granicznego do parkingu na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem mierzy 3,5 km. Można stąd podziwiać piękne widoki na południowy zachód, w tym Suchý vrch i Bukovą horę w Górach Orlickich. Czerwony szlak przekracza w pewnym miejscu jeden z potoków zasilających Nysę Kłodzką.
 
Słupek graniczny i piękne widoki
Suchý vrch w Górach Orlickich - przekaźnik i Kramářova chata
Czerwony szlak = czerwona droga

W jednym z kolejnych artykułów zaproszę Was na trzecią i ostatnią w ramach tego cyklu wyprawę w Masyw Śnieżnika - jego północno-zachodnim grzbietem. Odwiedzimy wspólnie szczyt Iglicznej z sanktuarium Marii Śnieżnej oraz Czarną Górę z wieżą radiowo-telewizyjną. A co powiecie na romantyczny spacer wzdłuż potoku Wilczka: przejście po zabytkowej kamiennej zaporze, następnie podziwianie ukrytego pośród drzew wodospadu i finał w centrum Międzygórza z charakterystyczną zabudową w stylu szwajcarskim? Tymczasem zachęcam do obejrzenia materiałów promocyjnych gminy Stronie Śląskie. Jak widać, nie tylko górami stoją dawne ziemie królewny Marianny Orańskiej.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...