reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UOKiK przestrzega przed bezzasadnymi podwyżkami cen sprzętu DVB-T2 [akt.]

dodano: 2022-03-11 13:41 | aktualizacja: 2022-03-14 14:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UOKiK/satkurier.pl

UOKiK Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie przez nich faktu zbliżającego się przejścia na DVB-T2/HEVC do podnoszenia cen sprzętu.

satkurier.pl
Polska DVB-T2 HEVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej w Polsce będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Dzięki temu otrzymają więcej kanałów w lepszej jakości. Jednak nie każdy telewizor jest obecnie dostosowany do odbioru nowego standardu telewizji. Ten problem dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych. W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50. roku życia[1].
 

- Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Apel wysłany został do następujących przedsiębiorców: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.

Przypominamy, że dzięki rządowemu programowi osoby, których sytuacja materialna nie będzie pozwalała na zakup sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, otrzymają dofinansowanie do zakupu. Ponadto prezes UOKiK przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności - #GotowiNaDVBT2.

Kupując nowy sprzęt do odbioru telewizji naziemnej, zapytaj sprzedawcę, czy:
  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2,
  • obsługuje kompresję obrazu w standardzie H.265/HEVC,
  • obsługuje HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1 (nie jest to konieczne - odbiornik nie musi posiadać możliwości podłączenia do internetu).

Aktualizacja 14.03.2022 r.:

Publikujemy fragment komentarza spółki Morele.net dotyczącego apelu prezesa UOKIK w sprawie DVB-T2:

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z pewnością nie będzie dla nas podstawą do podniesienia cen telewizorów czy dekoderów umożliwiających odbiór sygnału DVB-T2/HEVC. Warto zauważyć, że na wyższe ceny mogą mieć wpływ inne, niezależne od nas czynniki - mówi Robert Mizerski, Business Unit Manager w Morele.net.


*Raport Krajowego Instytutu Mediów „Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...