reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosjanom pozostanie tylko krajowa telewizja?

dodano: 2022-03-10 11:50 | aktualizacja: 2022-03-11 19:42
autor: RO | źródło: Digital TV/Discovery/Disney/Digital Fernsehen

Brak sygnału telewizja Coraz więcej międzynarodowych nadawców zawiesza działalność w Rosji. Discovery, NHK, TV5 Monde czy Disney to koncerny, które zdecydowały się na to w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Wszystkie rosyjskie platformy satelitarne, sieci kablowe i IPTV stoją przed wielkim problemem, bo nie mają czym zastąpić zagranicznych kanałów tematycznych. Czy Rosjanom pozostaną już tylko do oglądania lokalne stacje telewizyjne?

https://grivna.ks.ua/articles/revolyuciya-v-sputnikovom-tv-kak-ne-ostatsya-bez-ukrainskih-telekanalo
Telewizja telewizor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Discovery wycofało kilkanaście kanałów za pośrednictwem Media Alliance, spółki joint venture z rosyjską Narodową Medialną Grupą. Operatorzy płatnej telewizji w Rosji nie mogą już udostępniać takich kultowych kanałów, jak Discovery, Animal Planet, TLC, Eurosport czy Travel Channel.

Media Alliance dystrybuuje również kanały amerykańskiej sieci Turner, w tym CNN i Cartoon Network. Turner wycofał się z rosyjskiego rynku po przyjęciu bezlitosnej ustawy medialnej, która przewiduje kary do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie "fałszywych" informacji. Jedną z takich informacji może być np. mówienie o "wojnie", a nie "specjalnej operacji wojskowej". Obawy o cenzurę odegrały też rolę w decyzji Discovery.

Amerykański gigant medialny The Walt Disney Company poinformował, że nie chce już rozwijać żadnych interesów biznesowych w Rosji z powodu inwazji tego kraju na Ukrainę. Decyzja została podjęta w związku z nieustannymi atakami na Ukrainę i eskalacją kryzysu humanitarnego. Disney już w zeszłym tygodniu ogłosił, że nie będzie wydawać filmów w Rosji. Decyzja obejmuje też kanały linearne w Rosji, takie jak Disney Channel, National Geographic czy FOX. Ich wyłączenie jest tylko kwestią czasu.

Inni nadawcy, którzy również zamknęli działalność w Rosji, to m.in. japoński NHK World-Japan, francuski France 24, niemiecki Deutsche Welle czy francuski kanał ogólnotematyczny TV5 Monde Europe. Nawet Euronews Russia opuścił rosyjski rynek, mimo udziałów w tym kanale państwowej telewizji rosyjskiej VGTRK.

TV5 Monde podjęło decyzję o zawieszeniu działalności po tym, jak dystrybutor Thema, należący do Canal+, poprosił, aby nie nadawać wiadomości, w tym kanałów partnerskich France Télévisions, RTBF, RTS, Radio Canada i Arte France. Z powodu braku środków na blokowanie określonych treści, nadawca zdecydował o zawieszeniu dystrybucji za pośrednictwem swoich dwóch rosyjskich partnerów.

NHK World-Japan, międzynarodowy kanał japońskiego nadawcy NHK, opuścił Rosję po tym , jak lokalny dystrybutor powiedział, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zawiesić emisję. NHK World pozostaje dostępny wyłącznie drogą satelitarną - w zachodniej Rosji np. przez satelitę Eutelsat Hot Bird 13°E.

Niemiecki Deutsche Welle (DW) przeniósł swoich moskiewskich dziennikarzy do Rygi na Łotwie po zamknięciu studia telewizyjnego w Moskwie i cofnięciu akredytacji jego pracowników przez rosyjski rząd.

Swoją działalność w Rosji przerwały też takie firmy, jak Amazon i jej usługa przesyłania strumieniowego Prime Video czy najpopularniejszy serwis na świecie Netflix.

Pod znakiem zapytania stoi dalsza dystrybucja rosyjskich kanałów telewizyjnych przez satelity w Europie.
Francuski operator Eutelsat na systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E nadaje kilkanaście stacji w trybie otwartym (FTA) na całą Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną. Dwie rosyjskie platformy DTH korzystają z jego satelitów na pozycji 36°E w celu świadczenia usług płatnej telewizji w europejskiej części Rosji. Wyłączenie największej rosyjskiej platformy Trikolor i najstarszej na rynku NTV Plus mogłoby jeszcze bardziej namieszać w rosyjskim segmencie DTH i tak mocno nadszarpniętym przez odłączanie dziesiątek zagranicznych kanałów tematycznych.

Źródło: digitaltveurope.com  digitalfernsehen.de  digitaltveurope.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...