reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Gra o koronę” w kanałach TVP

dodano: 2022-03-18 00:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Historia „Gra o koronę” W sobotę, 19 marca br. o godz. 21:15 w kanałach TVP Historia i TVP Historia 2, a w kolejnych dniach w stacji TVP1 (w ramach pasma „Historia bez tajemnic"), wyemitowany zostanie premierowo fabularyzowany polski film dokumentalny „Gra o koronę”, którego producentem jest TVP. Jego bohaterem jest polityk Jan Zamoyski. W obsadzie znalazł się Mikołaj Dróżdż. Scenarzystą i reżyserem jest Piotr Jaworski, a za zdjęcia odpowiadają Jarosław Migoń i Marek Gajczak. Podczas realizacji filmu twórcy korzystali z technologii Unreal Engine.

TVP Historia „Gra o koronę”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP zaprasza na premierę fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Piotra Jaworskiego „Gra o koronę”. Film poświęcony jest jednemu z najwybitniejszych mężów stanu w historii Polski - Janowi Zamoyskiemu. Szlachcic, magnat, mecenas sztuki i nauki oraz polityk, który pełnił kluczowe funkcje w państwie, a u szczytu kariery stał się nieformalnym „wicekrólem” Rzeczypospolitej. Dlaczego nigdy nie zasiadł na tronie?. Podczas realizacji filmu twórcy korzystali z technologii Unreal Engine.

Jak zapowiada nadawca, „Gra o koronę” to nowa produkcja Telewizji Polskiej, zrealizowana z rozmachem i przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jest to fabularyzowany dokument, który wiernie przedstawia kluczowe momenty biografii Jana Zamoyskiego. Służył on czterem polskim królom. Były to czasy bitew, sejmowych kłótni, walk o tron, egzekucji, a nawet ucieczki jednego z polskich królów elekcyjnych, Henryka Walezego.

Jan Zamoyski pochodził ze skromnego rodu, a po latach awansował na pozycję jednej z najważniejszych osób w państwie. W filmie jego droga kariery, jako męża stanu, została zobrazowana w formie komiksu historycznego. Poszczególne sceny nawiązują do obrazów Jana Matejki, a oświetlenie planu przypomina dzieła Michelangelo Merisi da Caravaggio. Dużą rolę w koncepcji wizualnej filmu odegrała też scenografia - odtworzone w studiu realne wnętrza zostały połączone z wirtualną scenerią, wyświetlaną na ekranach ledowych. Jak zapowiada nadawca, dzięki efektom i zastosowanej technologii film silnie oddziałuje na wyobraźnię i tworzy sugestywną ilustrację prezentowanych wydarzeń.

Jak informuje nadawca, „Gra o koronę" jest jedną z pierwszych produkcji w Polsce, która niemal w całości została osadzona w technologii Unreal Engine.

- W filmie wykorzystaliśmy niezwykle sugestywne rysunki autorstwa znanego krakowskiego twórcy komiksów, Rafała Szłapy, które następnie zostały zaanimowane i ożywione. Z kolei sposób realizacji scen inscenizowanych z pomocą aktorów i rekonstruktorów - w technice Unreal Engine - miał jak najwierniej zilustrować wydarzenia i stworzyć wrażenie jakby widzowie sami brali w nich udział

- wyjaśnia Piotr Jaworski.


Za scenografię odpowiadała Ludmiła Miłaszewicz, nad światłem i zdjęciami czuwał operator Marek Gajczak. Kierownikiem artystycznym odpowiedzialnym za połączenie wszystkich technik był Jarosław Migoń. Muzykę skomponował Marcin Gałażyn. Przy produkcji pracowali też rekonstruktorzy kostiumów oraz kostiumografka Justyna Krzepkowska (więcej tutaj).

W piątek, 18 marca br. w Muzeum Czartoryskich w Krakowie odbędzie się uroczysty przedpremierowy pokaz filmu.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).

„Gra o koronę” - emisja w sobotę, 19 marca 2022 roku o godz. 21:15 w kanałach TVP Historia i TVP Historia 2. Film ten będą mogli również obejrzeć widzowie stacji TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...