reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ofcom wreszcie cofa licencję RT na transmisję

dodano: 2022-03-18 11:38 | aktualizacja: 2022-03-18 12:19
autor: HP | źródło: Ofcom

RT przekreślone logo koniec Russia today 360px Po stosunkowo długim czasie brytyjski regulator medialny Ofcom w końcu cofnął kanałowi informacyjnemu RT licencję na nadawanie w Wielkiej Brytanii ze skutkiem natychmiastowym. Ofcom twierdzi, że decyzje podjął na podstawie, iż nie uważa licencjobiorcy RT, ANO TV Novosti, za odpowiedniego i właściwego do posiadania brytyjskiej licencji na nadawanie. Kanały RT i inne związane z rządem rosyjskim zostały wyłączone i przeniosły się na rosyjskie satelity. Ich zasięg znacząco zmalał.

Sputnik RT koniec rosyjski kanał 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Decyzja została podjęta w trakcie 29 dochodzeń prowadzonych przez Ofcom w sprawie bezstronności relacji RT dotyczących bieżących wydarzeń związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Ofcom uważa, że ​​poważny charakter skarg zgłoszonych w tak krótkim okresie jest bardzo niepokojący, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię problemów RT, po których kanał ukarano grzywną w wysokości 200 tys. funtów (237 tys. euro) za poprzednie naruszenia zasad należytej bezstronności.

W tym kontekście Ofcom wszczął odrębne dochodzenie w celu ustalenia, czy ANO TV Novosti jest w stanie zachować licencję na nadawanie.

W dochodzeniu uwzględniono szereg czynników, w tym relacje RT z Federacją Rosyjską.
Uznano, że RT jest finansowane przez państwo rosyjskie, które niedawno najechało na sąsiedni, suwerenny kraj. Ofcom zauważa również nowe przepisy w Rosji, które skutecznie kryminalizują każde niezależne dziennikarstwo odbiegające od własnej narracji prasowej państwa rosyjskiego, w szczególności w odniesieniu do inwazji na Ukrainę.

Ofcom uważa, że ​​biorąc pod uwagę te ograniczenia, w danych okolicznościach RT nie jest w stanie przestrzegać zasad należytej bezstronności Kodeksu Nadawczego.

Ofcom zdaje sobie sprawę, że RT jest obecnie niedostępne w Wielkiej Brytanii w wyniku sankcji nałożonych przez UE od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Poważnie traktuje znaczenie prawa nadawcy do wolności wypowiedzi oraz prawa odbiorców do otrzymywania informacji i pomysłów bez zbędnej ingerencji w społeczeństwie demokratycznym. Ofcom poważnie traktuje również wagę utrzymania zaufania odbiorców i zaufania publicznego do brytyjskiego systemu nadzoru nadawców.
 

- Biorąc to wszystko pod uwagę, a także nasze natychmiastowe i powtarzające się obawy dotyczące zgodności, doszliśmy do wniosku, że nie możemy być przekonani, że RT może być odpowiedzialnym nadawcą w obecnych okolicznościach. W związku z tym Ofcom cofa licencję RT na nadawanie ze skutkiem natychmiastowym – stwierdził.

- Wolność słowa jest czymś, czego zaciekle bronimy w tym kraju, a poprzeczka dla nadawców jest słusznie ustawiona bardzo wysoko

– stwierdziła Dame Melanie Dawes, dyrektor naczelna Ofcom.

- Podążając za niezależnym procesem regulacyjnym, odkryliśmy dzisiaj, że RT nie nadaje się do posiadania licencji w Wielkiej Brytanii. W rezultacie cofnęliśmy licencję RT na nadawanie w Wielkiej Brytanii.

Zastępca redaktora naczelnego RT Anna Belkina powiedziała, że ​​Ofcom „okradł brytyjską opinię publiczną dostępu do informacji”.
 

- To, czego byliśmy świadkami w ciągu ostatnich kilku dni, czy to komentarze przewodniczącego Komisji Europejskiej, czy premiera Borisa Johnsona, to to, że żaden z nich nie wskazał ani jednego ziarna dowodowego, że to, co RT donosiło w tych dniach, i nadal donosi, to nieprawda.

- Zamiast tego powiedzieli, że to, co RT przynosi swoim odbiorcom, nie jest dozwolone w ich rzekomo wolnym środowisku medialnym. Jeśli chodzi o głos rosyjski, czy tylko inną perspektywę niż ich, to po prostu nie może istnieć.


Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...