reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

OneWeb wyniesie satelity dzięki rakietom SpaceX

dodano: 2022-03-22 11:06 | aktualizacja: 2022-03-22 11:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: OneWeb/SpaceX

OneWeb To coś nieprawdopodobnego, ale brytyjski operator OneWeb podjął współpracę z firmą SpaceX Elona Muska (operator Starlink to konkurencja dla OneWeb), aby wysłać na orbitę swoje satelity Internetowe po tym, jak Rosja odmówiła jej wykorzystania swoich rakiet do ich wystrzelenia. Start z Bajkonuru miał się odbyć 4 marca br. i do niego nie doszło. OneWeb został bez możliwości wyniesienia kolejnych satelitów.

OneWeb
OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firmy są bezpośrednimi konkurentami w branży szerokopasmowej telewizji satelitarnej, a warunki tej dość nietypowej transakcji nie zostały ujawnione. OneWeb podał tylko, że są poufne.

OneWeb został zmuszony do odwołania zaplanowanego na 4 marca wystrzelenia 36 satelitów jednej z rosyjskich rakiet Sojuz po tym, jak rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zażądała gwarancji, że technologia nie będzie wykorzystywana do celów wojskowych.

Odwołanie startu rosyjskiej rakiety Sojuz satelitami OneWeb z Bajkonuru nastąpiło w związku ze zwiększonym napięciem między Rosją a rządami NATO, w tym Wielką Brytanią, w związku z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Moskwę przez Zachód w odpowiedzi na rosyjską inwazję 24 lutego na Ukrainę.

Brytyjski operator satelitarny OneWeb planuje zaoferować szerokopasmowy Internet satelitarny ze swojej konstelacji satelitów, która docelowo będzie składać się z 650 satelitów. Właśnie podano, że Indie przyznały licencję na działanie OneWeb na jej terenie.

Oczekuje, że pierwszy start rakiety Falcon 9 z satelitami OneWeb nastąpi jeszcze w tym roku i wzrośnie liczba w jej flocie na orbicie powyżej 428 satelitów.

Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb, powiedział:
 

- Dziękujemy SpaceX za wsparcie, które odzwierciedla naszą wspólną wizję nieograniczonego potencjału kosmosu. Dzięki tym planom startowym jesteśmy na dobrej drodze, aby dokończyć budowę naszej pełnej floty satelitów i zapewnić solidną, szybką i bezpieczną łączność na całym świecie.


Źródło: oneweb.net 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...