reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

65. Międzynarodowy Dzień Teatru w kanałach TVP

dodano: 2022-03-24 12:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W niedzielę, 27 marca br. przypada 65. Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała dla widzów 2 premierowe spektakle - „Romeo i Julia” Williama Szekspira (emisja w poniedziałek, 28 marca br. o godz. 21:00 w Teatrze Telewizji w kanale TVP1) oraz „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza (emisja we wtorek, 29 marca br. o godz. 20:00 w stacjach TVP Kultura i TVP Kultura 2). Wystąpią: Magdalena Kuta-Jastrzębska, Zuzanna Woźniak, Katarzyna Wajda, Paulina Gałązka, Rafał Kowalski, Marcin Miodek, Redbad Klynstra-Komarnicki, Zbigniew Waleryś, Jan Napieralski, Marcin Stec, Marek Szkoda, Witold Dębicki, Nikodem Chaciński i Jerzy Trela.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute/ITI) w Helsinkach (więcej tutaj). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na całym świecie. Co roku z okazji tego święta we wszystkich teatrach wygłaszane jest specjalne orędzie (więcej tutaj i tutaj).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w TVP1 w poniedziałek, 28 marca br. o godzinie 21:00 w Teatrze Telewizji wyemitowany zostanie premierowo spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz. Jak zapowiada nadawca, reżyserka spektaklu odczytuje dramat Williama Szekspira współcześnie i opowiada nim o samotności młodych ludzi, zatopionych we współczesnej kulturze. Ponadczasowa historia miłości dwojga kochanków z dwóch zwaśnionych rodów, którzy oddają się wzajemnej miłości, wbrew woli wrogo nastawionych do siebie rodziców. Płacą za to najwyższą cenę. Dramat Williama Szekspira od wieków wzrusza widzów i wciąż przestrzega przed skutkami nienawiści. W spektaklu wystąpią: Zuzanna Woźniak (jako Julia), Rafał Kowalski (Romeo), Marcin Miodek (Merkutio), Redbad Klynstra-Komarnicki (Capulet), Katarzyna Wajda (Capulet), Paulina Gałązka (Marta), Zbigniew Waleryś (Wawrzyniec), Jan Napieralski (Tybalt), Marcin Stec (Monteki) i Marek Szkoda (Eskalus) (więcej tutaj).

Natomiast we wtorek, 29 marca br. o godzinie 20:00 w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 wyemitowany zostanie premierowo spektakl w reżyserii Przemysława Stippy „Matka odchodzi”, na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Jak zapowiada nadawca, przedstawienie, na które składają się wiersze poety i wspomnienia jego matki Stefanii, to pełna emocji, bardzo intymna historia o przemijaniu i miłości matczynej. Spektakl przedstawia dwie rzeczywistości - realną oraz tę z zaświatów. W tytułowej roli wystąpi Magdalena Kuta-Jastrzębska, a głosu Poecie użyczy Jerzy Trela. Ponadto w spektaklu udział wzięli Witold Dębicki i Nikodem Chaciński (więcej tutaj).  

Od siedmiu lat mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
 
Jezus Chrystus i Magdalena Kuta-Jastrzębska w spektaklu „Matka odchodzi”, foto: Stanisław Loba
Jezus Chrystus i Magdalena Kuta-Jastrzębska w spektaklu „Matka odchodzi”, foto: Stanisław Loba


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...