reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura pożegna Krzysztofa Pendereckiego

dodano: 2022-03-25 14:02 | aktualizacja: 2022-03-28 20:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Kultura

Krzysztof Penderecki TVP Kultura 360px We wtorek, 29 marca TVP Kultura pożegna Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najsłynniejszych na świecie polskich kompozytorów i dyrygentów. Antena, oprócz transmisji uroczystości pogrzebowych Pendereckiego z Krakowa, przypomni biografię oraz najsłynniejsze dzieła artysty. Widzowie TVP Kultura obejrzą również m.in.: reportaż „Wspomnienie o Krzysztofie Pendereckim”, film fabularny „Rękopis znaleziony w Saragossie” z muzyką kompozytora, dokument „Penderecki. Droga przez labirynt”, a także programy muzyczne i koncerty. Wszystkie audycje będą dostępne również na kanale streamingowym TVP Kultura2.

TVP Kultura
Krzysztof Penderecki TVP Kultura 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Swoją ramówkę poświęconą artyście TVP Kultura rozpocznie o godz. 7:30 emisją koncertu zarejestrowanego w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w październiku 1998 r. „Credo”, utwór ważny w twórczości maestra, miało wtedy swoje pierwsze europejskie wykonane. Na scenie wystąpili: studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, Międzynarodowa Orkiestra i Chór Akademii Bachowskiej pod dyrekcją Helmutha Rillinga oraz znani soliści: Thomas Quasthoff, Milagro Vargas, Marietta Simpson, Rolf Romei oraz Julia Borchert. 

O godz. 8:40 widzowie obejrzą reportaż Elizy Orzechowskiej pt. „Wspomnienie o Krzysztofie Pendereckim”, którego narrację prowadził sam Krzysztof Penderecki. W reportażu zaprezentowane będą fragmenty wywiadów z najbliższymi artysty oraz archiwalne sceny przedstawiające maestra przy pracy. We „Wspomnieniu o Krzysztofie Pendereckim” wykorzystano niepublikowane wcześniej materiały archiwalne TVP z lat 70. i 80. 

Specjalne wydanie „Informacji kulturalnych”, które rozpocznie się o godz. 9:15 będzie transmisją uroczystości pogrzebowych. Przebieg wydarzenia z Krakowa relacjonować będą reporterki Sandra Meunier oraz Małgorzata Nieciecka-Mac. W przerwach Katarzyna Sanocka porozmawia z gośćmi o życiu i twórczości artysty.

Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego zostanie złożona w Panteonie Narodowym – w kryptach kościoła pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Przypomnijmy, że Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 r. Jego prochy tymczasowo zostały złożone w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

O godz. 15:10 przypomnimy słynny film, w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
Ekranizacja powieści Jana Potockiego przedstawia losy kapitana Alfonsa van Wordena z gwardii króla XVIII-wiecznej Hiszpanii, który podczas wędrówki do Madrytu napotyka szereg symbolicznych postaci. Krzysztof Penderecki stworzył do filmu eksperymentalną ścieżkę dźwiękową inspirowaną muzyką barokową Antonia Vivaldiego oraz klasyczną Beethovena, Haydna i wczesnego Mozarta. Do nagrań wykorzystano m. in.: taśmę magnetofonową oraz elektroniczne syntezatory. Muzyka do „Pamiętnika znalezionego w Saragossie” stanowi przykład eklektyzmu w twórczości Pendereckiego, która obejmuje wiele nurtów od klasycznych, po flamenco i muzykę elektroniczną. 

O godz. 18:20 TVP Kultura ponownie zaprosi na specjalne wydanie „Informacji kulturalnych” poświęconych zmarłemu kompozytorowi. O godz. 18:55 wyemitowany zostanie film dokumentalny Anny Schmidt pt. „Penderecki. Droga przez labirynt” poświęcony pasjom wybitnego artysty, a były nimi m. in.: muzyka, botanika, filozofia, a także rodzina. To intymny i pełen humoru zarazem portret człowieka łączącego tradycję z nowoczesnością. Autorka przez rok towarzyszyła mu z kamerą, co zaowocowało niezwykle ciekawym obrazem składającym się z wypowiedzi samego Krzysztofa Pendereckiego, jego rodziny, przyjaciół, muzyków oraz współpracowników. Widzowie staną się świadkami tworzenia nowych dzieł, a także chwil spędzanych przez kompozytora z najbliższymi w jego posiadłości w Lusławicach. 

Dzień wspomnień o Krzysztofie Pendereckim zakończy o godz. 21:15 specjalne wydanie programu „Scena muzyczna – Pamięci Krzysztofa Pendereckiego”. Wystąpią w nim Hania Rani, ceniona pianistka i kompozytorka oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet, którzy wykonają utwory poświęcone pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Premierowo usłyszymy też nowe dzieło Maxa Richtera. Kompozycje Hani Rani i Maxa Richtera powstały na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza i są częścią nowego cyfrowego projektu Ogród Pendereckiego (Penderecki’s Garden).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...