reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2/HEVC - I etap procesu refarmingu zakończony

dodano: 2022-03-28 10:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel/satkurier.pl

DVB-T2 naziemna telewizja cyfrowa NTC W nocy z 27 na 28 marca br. Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej MUX 1, MUX 2 oraz MUX 4 (bez MUX 3, gdyż ten na wniosek MSWiA pozostanie na razie w DVB-T, oraz bez MUX 8 - ten nadawany jest w paśmie VHF). Zmiany dotyczyły rejonu Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego.

satkurier.pl
DVB-T2 HEVC telewizja telewizor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

– Wczoraj w późnych godzinach nocnych dokonaliśmy zmian w ramach 1. etapu refarmingu. Wszystkie zadania zostały wykonane z powodzeniem. Zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji ani wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, członek zarządu Emitel S.A.

Był to pierwszy z czterech etapów refarmingu pasma 700 MHz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby 5G. Zmiana częstotliwości i standardu nadawania kanałów dotyczyła emisji MUX 1, MUX 2 oraz MUX 4.

Zmianie nie podlegała emisja kanałów MUX 3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T maksymalnie do końca 2023 roku (o tym, jak długo, zdecyduje sam nadawca, czyli Telewizja Polska).

Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Widzowie, których dotyczyły zmiany w standardzie nadawania z DVB-T na DVB-T2, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych powinna automatycznie zaktualizować listę kanałów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc nadal odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV.

Tak zwany refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.
 

Aktualny harmonogram przełączeń w ramach procesu refarmingu można zobaczyć pod tym linkiem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...