reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVN, TV Puls i Polsat zaskoczeni decyzją UKE ws. MUX 3

dodano: 2022-03-28 12:23 | aktualizacja: 2022-03-28 12:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KIGEiT/satkurier.pl

telewizja telewizor Nadawcy komercyjni zrzeszeni w Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SNTN KIGEiT) - Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls - poinformowali, iż są zaskoczeni decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacka Oko, dotyczącą zmiany harmonogramu wprowadzenia nowego standardu DVB-T2/HEVC dla MUX 3, jak i trybem jego procedowania. Jak już wcześniej informowaliśmy, multipleks TVP pozostanie na razie w DVB-T.

satkurier.pl
DVB-T2 telewizja naziemna antena


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak podkreśla Izba, nie miała ona możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. W jej ocenie wszelkie zmiany w realizacji procesu refarmingu, którego istotną częścią są także nadawcy komercyjni, powinny być poprzedzone merytoryczną dyskusją z udziałem wszystkich stron zainteresowanych refarmingiem pasma 700 MHz.

KIGEiT zwróciła się 27 marca br. do prezesa UKE o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu (pierwszy etap odbył się już zgodnie z planem - 28 marca) oraz zorganizowanie pilnego spotkania z udziałem wszystkich uczestników rynku w celu wypracowania optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej.

Pełna treść stanowiska SNTN KIGEiT przesłanego do prezesa UKE.

Szanowny Panie Prezesie,

w związku z opublikowanymi przez UKE informacjami o zmianie harmonogramu wprowadzenia nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC dla multipleksu trzeciego, w imieniu Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej działającej w ramach Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (dalej: „KIGEIT” lub „Izba”), poniżej przedstawiamy stanowisko Izby.

Sekcja Nadawców Telewizji Naziemnej KIGEIT (SNTN) jest zaskoczona zmianą harmonogramu wprowadzenia nowego standardu DVB-T2/HEVC dla multipleksu trzeciego, jak i trybem jej procedowania. Izba nie miała możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. W ocenie Izby, wszelkie zmiany w realizacji procesu refarmingu, którego istotną częścią są także nadawcy komercyjni, powinny być poprzedzone merytoryczną dyskusją z udziałem wszystkich stron zainteresowanych refarmingiem pasma 700 MHz. Nie ma potrzeby, w naszej ocenie, aby wprowadzać zmiany, w tym od dawna zaplanowanym już procesie, w tak nagłym trybie.

W opinii Izby, widzowie powinni mieć dostęp do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w obecnych, szczególnie trudnych czasach. Tymczasem, w naszej ocenie, wstrzymanie wprowadzenia nowego standardu nadawania dla multipleksu trzeciego będzie miało niekorzystny wpływ na odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, a w konsekwencji na realizację całego procesu refarmingu pasma 700 MHz. Negatywne skutki tej sytuacji odczują przede wszystkim widzowie telewizji komercyjnych oraz nadawcy komercyjni.

Z tych względów, Izba zwraca się do Pana Prezesa o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu, który nie musi mieć miejsca już w marcu br. Do czerwca 2022 r. jest jeszcze możliwość wypracowania bardziej optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej. W tym celu prosimy o zorganizowanie dialogu technicznego z udziałem wszystkich uczestników rynku. Z uwagi na zbliżające się terminy wykonania kolejnych etapów refarmingu, prosimy o zorganizowanie takiego dialogu technicznego już w najbliższym tygodniu, tj. w czwartek 31 marca 2022 r.

W imieniu nadawców komercyjnych1 zrzeszonych w SNTN KIGEIT pozostaję z poważaniem
Prezes Zarządu
Stefan Kamiński

1 TVP S.A. zajmuje odrębne stanowisko w niniejszej kwestii.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...