reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Eutelsat: „UHD nie tak skuteczne, jak się spodziewaliśmy”

dodano: 2022-03-28 12:45 | aktualizacja: 2022-03-29 22:36
autor: Anita Kaźmierska | źródło: advanced-television/Eutelsat/satkurier.pl

HDR 4K UHD Ultra HD Cristiano Benzi - SVP Global/Professional Video w firmie Eutelsat, przemawiając podczas webinaru operatora satelitarnego na temat UHD i jego perspektyw (pt. Jak technologia 4K zmienia tworzenie i konsumpcję treści?), stwierdził, że „UHD nie odniosło takiego sukcesu, jakiego spodziewał się Eutelsat”. Spośród około 7000 kanałów dystrybuowanych przez satelity Eutelsat tylko 34 są obecnie w UHD (stan na marzec br.).

4K Ultra HD UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cristiano Benzi powiedział, że główny system satelitarny, jakim jest Eutelsat Hot Bird 13°E, aktualnie przekazuje około 900 kanałów telewizyjnych, z czego 425 w SD (47 proc.), 457 w HD (51 proc.) i tylko 14 kanałów w rozdzielczości UHD (2 proc.).
 

- Coraz więcej produkcji jest dostępnych w 4K, ale dla nas frustrujące jest to, że jednocześnie nie ma większej liczby kanałów w tej rozdzielczości. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż zbudowanie ekosystemu 4K stanowi wyzwanie - powiedział Cristiano Benzi, SVP Global/Professional Video, Eutelsat.

Za to należy zauważyć, liczba kanałów HD na pozycji orbitalnej 13°E jest dziś większa niż liczba kanałów SD.

7100 kanałów telewizyjnych na satelitach Eutelsat:
 • 5100 (72 proc.) w SD
 • 2000 (28 proc.) w HD
 • 34 (~0 proc.) w UHD

900 kanałów telewizyjnych na satelitach Eutelsat Hot Bird 13°E:
 • 425 (47 proc.) w SD
 • 457 (51 proc.) w HD
 • 14 (2 proc.) w UHD
 
Kanały UHD na satelitach Eutelsat, źródło: Eutelsat
Kanały UHD na Eutelsat Hot Bird 13°E, ródło: Eutelsat

Eutelsat niezmiennie zachęca operatorów i nadawców do inwestowania w UHD. Podaje ku temu cztery powody:
 1. UHD staje się preferowanym formatem telewizyjnym dla widzów.
 2. Obraz w UHD daje kinowe, wciągające wrażenia.
 3. UHD zabezpiecza biznes na przyszłość.
 4. UHD pomaga pozostać na czasie.
 

- Satelity to naturalna platforma do nadawania treści UHD o dużej przepustowości. Dzięki wysokiej dostępności pasma, szerokiemu obszarowi zasięgu i opłacalnym możliwościom dystrybucji są najszybszym i najłatwiejszym sposobem dostarczania pakietów 4K lokalnym operatorom, a widzowie mogą odbierać sygnał tej samej jakości niezależnie od lokalizacji w zasięgu satelity - czytamy na stronie firmy Eutelsat.

Wracając do webinaru, Paul Gray z firmy badawczej Omdia, zauważył, że liczba gospodarstw domowych z UHD stale rośnie.
 

- Jest duże zainteresowanie po stronie widzów [telewizorami 4K - przyp. red.]. Coraz więcej modeli oferuje High Dynamic Range i Wide Color Gamut. Przeszliśmy z większej liczby pikseli na lepsze piksele - powiedział Paul Gray, Senior Research Manager, Home Devices, Omdia.

Zaznaczył, że według szacunków Omdia, w 2024 roku sprzedaż telewizorów UHD w Europie Zachodniej przekroczy 50 proc. wszystkich sprzedawanych modeli TV.

Benjamin Schwarz z Ultra HD Forum, także jest optymistą - jego zdaniem UHD robi znaczne postępy, w tym dzięki dźwiękowi nowej generacji - Next Generation Audio.
 

- Według naszych danych, ponad 430 mln abonentów korzysta z 309 usług [które oferują UHD - przyp. red.] - podkreślił Benjamin Schwarz, Communication Working Group Chair, Ultra HD Forum.

Odnośnie technologii wysokiego zakresu dynamiki, Schwarz dodał, że HDR10 oferuje już 15,3 proc. operatorów, HLG 22,1 proc., a Dolby Vision 10 proc. dostawców usług TV. 40,2 proc. operatorów w ogóle nie udostępnia HDR.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...