reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ziemia i technika w kwietniu w National Geographic

dodano: 2022-03-30 22:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W kwietniu br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Wyprawa na dno” (sezon 4.), „Wojenne wraki”, „Na tropie dinozaurów”, „Megaremonty”, „Budując przyszłość” i „Alarm dla Ziemi”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w kwietniu br. na widzów kanału National Geographic czekać będą m.in. nowy sezon serii „Wyprawa na dno”, premierowa produkcja „Na tropie dinozaurów” oraz dokument specjalny emitowany na okoliczność Dnia Ziemi (w piątek, 22 kwietnia br.) - „Alarm dla Ziemi”.

Premiera nowego sezonu „Wyprawy na dno” (w czwartki, od 7 kwietnia br. o godzinie 21:00) ucieszy - jak zapewnia nadawca - nie tylko dotychczasowych fanów serii, lecz także każdego, kto czują w sobie żyłkę odkrywcy. Nowoczesna technologia wykorzystywana w programie pozwala odkryć tajemnice, które od lat kryją się na dnach mórz i oceanów. Dzięki zaangażowaniu nurków, oceanografów i inżynierów morskich udaje się wytłumaczyć m.in. zagadkę tysięcy wagonów metra zatopionych wokół Nowego Jorku oraz wraku zwanego australijskim Titanikiem. Wizualizacje pomogą też odtworzyć oryginalny wygląd szesnastowiecznego hiszpańskiego galeonu czy spoczywającej dziś u wybrzeży Wenecji galery z XIV wieku. Na zainteresowanych niezwykłymi pomnikami przeszłości czekać będzie też program „Wojenne wraki” (premiera w piątki, od 8 kwietnia br. o godzinie 22:00), gdzie szczególną uwagę poświęcono rozbitym maszynom wojennym z lat 1939-1945.

W inną podróż pełną zaskakujących odkryć widzowie wyruszą za sprawą premierowej serii „Na tropie dinozaurów” (premiery w niedziele, od 10 kwietnia br. o godzinie 15:00). Dzięki wykopaliskom znane nam są niektóre gatunki tych niezwykłych stworzeń - ich budowa oraz dieta. Ale jak wyglądało ich życie w stadzie? Czy często ze sobą walczyły, jak szybko potrafiły biegać i w jaki sposób się porozumiewały? Zastosowanie najnowszych technologii pozwala odkryć tajemnice ukryte w prehistorycznych kościach. Paleontolog Federico Fanti poszuka odpowiedzi na pytania, które przez lata pozostawały bez odpowiedzi.

Tymczasem w nowej siedmioodcinkowej serii „Budując przyszłość” (premiery w środy, od 20 kwietnia br. o godzinie 22:00) widzowie przyjrzą się budowlom, które zostały zaprojektowane i wzniesione w idealnej harmonii z otaczającym je krajobrazem, kulturą i przyrodą. Eksperci do spraw ekologii odniosą się do wpływu konwencjonalnej architektury na kryzys klimatyczny oraz podzielą się pomysłami i projektami ekologicznych domów i budowli przyjaznych środowisku z różnych części świata. Dla wszystkich zainteresowanych koncepcją „architektury z recyklingu” kanał National Geographic przygotował również serię „Megaremonty” (premiera w czwartki, od 14 kwietnia br. o godzinie 22:00). Nawet wrak uszkodzonego samolotu czy opuszczony park rozrywki dostaną drugie życie, dzięki uzdolnionym i pełnym nadziei na lepsze jutro inżynierom.

Tymczasem o tym, w jaki sposób działalność człowieka uruchamia niebezpieczne procesy prowadzące do katastroficznych zmian klimatu, widzowie dowiedzą się w programie „Alarm dla Ziemi” (premiera w sobotę, 23 kwietnia br. o godzinie 21:00). Jak zapewnia nadawca, to jedna z produkcji,  które pozwolą lepiej zrozumieć możliwe scenariusze na przyszłość naszej planety przy okazji Dnia Ziemi.

Kwiecień 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Wyprawa na dno” 4 („Drain The Oceans” 4)
emisja: w czwartki (od 7 kwietnia br.) o 21:00

Czwarty sezon serii, w której badacze zgłębiają sekrety spoczywające od wieków na dnach mórz i oceanów. Jak zapewnia nadawca, dzięki połączeniu nowatorskich metod badawczych, podwodnym zdjęciom oraz nowoczesnym technologiom wizualizacji, widzowie mogą zobaczyć zatopione wraki z najdrobniejszymi szczegółami. Tym razem badacze wirtualnie „osuszają” wybrzeże Wenecji, by odkryć nieznane dotąd tajemnice starożytnego imperium. Masowe groby na pewnej wysepce ukazują, że mimo swojej potęgi na morzu Wenecja musiała liczyć się z atakiem wroga. Naukowcy przyjrzą się też Wielkiej Rafie Koralowej, by odkryć mroczną historię, którą skrywają te tropikalne wody. Widzowie będą towarzyszyć ekipie również podczas poszukiwań niemieckiego U-Boota, zatopionego na dnie Morza Czarnego, i dowiedzą się też, jak silne piętno huragany odcisnęły na historii żeglugi w Ameryce Północnej (więcej tutaj).

„Wojenne wraki” („War Wrecks”)
emisja: w piątki (od 8 kwietnia br.) o 22:00

W latach 1939-1945 tysiące myśliwców, bombowców, okrętów i czołgów zaginęło w operacjach we Francji, Niemczech, Afryce Północnej, Rosji czy na Pacyfiku. Niektóre samoloty rozbiły się na pustyni, czołgi zostały porzucone na bagnach, a statki pochłonęło morze, nierzadko z całym załadunkiem i załogą. Wydawało się, że ich historie zniknęły razem z nimi. Jednak dzięki danym z archiwów, wizualizacjom i wywiadom z ekspertami wskrzeszono zapomniane epizody z dziejów drugiej wojny światowej. W programie „ Wojenne wraki” przeanalizowano m.in. historię słynnego czołgu Sherman i odkryto tajemnice wraku amerykańskiego bombowca B-17, który w roku 1944 spadł do wody u wybrzeży Korsyki. Widzowie poznają również historię brytyjskiego miliardera, który postanowił dociec prawdy o misji zniszczenia niemieckich dział w Normandii, dowodzonej przez podpułkownika Ruddera. W czerwcu 1944 roku miał on zabezpieczyć lądowanie w Normandii, jednak w Wigilię 1944 roku SS Léopoldville został trafiony torpedą. Czy można było uniknąć tej tragedii?

„Na tropie dinozaurów” („Dinosaur Hunter”)
emisja: w niedziele (od 10 kwietnia br.) o 15:00

W ciągu ostatnich dwudziestu lat badania nad dinozaurami rozwinęły się w niebywałym tempie. Z pomocą nowych technologii udaje się odkrywać tajemnice skrywane w prehistorycznych kościach i ustalić fakty, których jeszcze kilka lat temu nikt nie był w stanie poznać. Dziś technologia i zapał zdolnych naukowców pozwalają określić kolor dinozaurów, siłę zacisku ich szczęk, a nawet sposób, w jaki się ze sobą porozumiewały. Paleontolog Federico Fanti, współpracujący z National Geographic, zabiera widzów w wyjątkową podróż do czasów prehistorycznych, podczas której odkryje fascynujące tajemnice tych niebywałych stworzeń. Jak silne były dinozaury? O co rywalizowały? Jakie obciążenia potrafiły wytrzymać i gdzie leżał punkt krytyczny? Animacje i komentarze ekspertów pomogą zrozumieć życie i mechanizmy stadne najciekawszych gatunków.

„Megaremonty” („Mega Makeover”)
emisja: w czwartki (od 14 kwietnia br.) o 22:00

Oto jak wygląda remont na ekstremalną skalę. Twórcy programu „Megaremonty” podążają szlakiem niezwykłych konstrukcji, które wymagają prac remontowych. Kamery odwiedzają m.in.  jeden z największych na świecie hangarów, w którym odbywa się renowacja i modyfikacja wysłużonego już samolotu pasażerskiego. Odnowiona i przerobiona maszyna ma zasilić flotę transportową. Kolejnym punktem na mapie dla kamer programu jest staje się niemiecki park rozrywki, gdzie widzowie na własne oczy przekonają się, z jakimi wyzwaniami wiąże się remont generalny najszybszej drewnianej kolejki górskiej w Europie.

„Budując przyszłość” („Building Tomorrow”)
emisja: w środy (od 20 kwietnia br.) o 22:00

Twórcy programu przemierzyli świat w poszukiwaniu innowacyjnych i praktycznych budowli, wzniesionych w poszanowaniu dla lokalnego krajobrazu, kultury i przyrody. Globalne ocieplenie i niedobór surowców popychają nas w stronę bardziej zrównoważonego i etycznego budownictwa. Eksperci przyglądają się więc rozwiązaniom architektonicznym, które w rewolucyjny, a zarazem praktyczny sposób odpowiadają na potrzeby współczesności. Widzowie zobaczą m.in. szkocką wyspę, na której działa pewien popularyzator ekologicznego budownictwa z Kanady oraz miasta Loos-en-Gohelle i Turyn, czyli przyjazne środowisku metropolie, które przeszły długą drogę transformacji z betonowych dżungli.

„Alarm dla Ziemi” („Earth Emergency”)
emisja: w sobotę, 23 kwietnia br. o 21:00

O globalnym ociepleniu słyszał chyba każdy, ale niewiele osób wie, że to zabójcze dla środowiska zjawisko wzmacniają sprzężenia zwrotne dodatnie. Jak zapowiada nadawca, w tym programie klimatolodzy wraz z aktywistami, takimi jak Dalajlama, Greta Thunberg, Jane Fonda czy Richarda Gere, wyjaśniają, na czym polega to enigmatyczne zjawisko. Wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób działalność człowieka uruchamia niebezpieczne procesy,  które kierują nas do miejsca, z którego nie będzie już powrotu. Program skupia się na badaniu czterech głównych obszarów oddziaływania sprzężenia zwrotnego: lasach, wiecznej zmarzlinie, promieniowaniu słonecznym i atmosferze. W programie widzowie zobaczą protesty klimatyczne z różnych części świata. Czy mamy jeszcze szansę szansę zatrzymać ten dramatyczny cykl?
 
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...