reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Amazon zamówił starty w ULA i Arianespace

dodano: 2022-04-06 11:49
autor: Jan Borejko | źródło: Amazon/Arianespace/Spaceflightnow

kuiper projekt amazon rakiety arianespace Internetowy gigant Amazon zapewnił sobie 3 różnych operatorów rakiet na dziesiątki startów dla planowanej sieci satelitów z szybkim dostępem do Internetu. Amazon wybrał europejską firmę Arianespace z rakietami Ariane, swoje własne rakiety New Glenn firmy Blue Origin, a także United Launch Alliance (ULA) dla 83 startów, podzielonych między trzech wielkich dostawców rakiet nośnych. Te 3 kontrakty są największymi, jakie kiedykolwiek ogłosił pojedynczy klient. Jeff Bezos zamówił tak masową serię wystrzeliwania rakiet, aby przyspieszyć wynoszenie w kosmos satelity projektu Kuiper firmy Amazon.

Arianespace/Blue Origin/ULA
new glenn vulcan centaur ariane 6 arianespace ula Blue origin kuiper 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace wykorzysta najnowsze rakiety Ariane 64 podczas 18 lotów dla Amazona, choć na razie ani jedna z nich nie poleciała w kosmos - pierwszy start Ariane 64 zaplanowano na koniec 2022 r. United Launch Alliance ma obsłużyć 47 lotów. Istnieje umowa z firmą Blue Origin, założoną przez założyciela Amazona Jeffa Bezosa, na 12 startów rakiety New Glenn, z opcją do 15 startów więcej.

Amazon chce zbudować najpotężniejszy Internet satelitarny – konkurencję dla usług Starlink i OneWeb.
Sieć Kuipera Amazona, podobna w koncepcji do konstelacji Starlink SpaceX i floty satelitarnej OneWeb, zapewni klientom szerokopasmową łączność internetową o niskim opóźnieniu między 56 stopniem szerokości geograficznej północnej i 56 stopniem szerokości geograficznej południowej.

Umowy z europejskim dostawcą Arianespace i firmą kosmiczną Blue Origin obejmują do 83 startów. Sieć o nazwie Kuiper ma dysponować 3236 satelitami. 

Z jednej strony Amazon chce oferować szybki dostęp do Internetu poszczególnym gospodarstwom domowym w klasycznym modelu abonamentowym. Z drugiej jednak strony planowana jest również współpraca z firmami telefonii komórkowej, które mogłyby następnie oprzeć się na infrastrukturze Kuipera, aby zaopatrywać swoich klientów.

Projekt Kuiper rozpocznie wynoszenie swoich satelitów w 2023 roku, a rakiety Vulcan Centaur należące do United Launch Alliance (ULA) w latach 2023-2027. Amazon ogłosił w kwietniu ubiegłego roku kontrakt z ULA na wystrzelenie niektórych ze swoich pierwszych satelitów Kuipera w ramach 9 misji rakiet Atlas 5. Jednak teraz ULA wycofuje rakiety Atlas 5 (używały rosyjskie silniki, których już nie uda się kupić) na rzecz nowej generacji rakiety Vulcan Centaur.

Połowa z 3236 satelitów sieci Kuipera musi zostać wystrzelona do połowy 2026 r., aby Amazon utrzymał autoryzację sieci od Federalnej Komisji Łączności. Na razie żaden z satelitów nie został do tej pory wystrzelony, ale Amazon planuje wystrzelić pierwsze dwa prototypowe satelity Kuipera w ramach startu nowej rakiety RS1 ABL Space Systems przed końcem tego roku.

Ogłoszone trzy kontrakty są ogromne i przyćmiewają poprzednią największą w historii umowę handlową, która została zawarta między Arianespace i OneWeb na 21 startów. Do tej pory OneWeb wystrzelił 428 z planowanej konstelacji pierwszej generacji 648 satelitów przy pomocy 13 rakiet Sojuz (kontrakt został zawieszony przez inwazje Rosji w Ukrainie). SpaceX wystrzelił 2335 satelity Starlink przy pomocy swoich rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9 - wszystkie starty były udane!


Źródło: arianespace.com  spaceflightnow.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...