reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Największy na świecie rynek Darknet zamknięty

dodano: 2022-04-06 11:33 | aktualizacja: 2022-04-06 22:30
autor: Dr Hack | źródło: Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA)

Hydra Market Rossija darknet 360px We wtorek 5 kwietnia został zamknięty „Hydra Market” - największy na świecie nielegalny rynek w darknecie, a w związku m.in. z inwazją Rosji w Ukrainie przyspieszono działania niemieckich władz. Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) i prokurator we Frankfurcie podały, że przejęto serwery w Niemczech oraz bitcoiny o łącznej wartości 23 mln euro. Prowadzone są śledztwa przeciwko nieznanym wcześniej operatorom i administratorom platformy o nazwie „Hydra Market”. Podejrzewani są m.in. o komercyjne pranie pieniędzy. Dochodzenie trwa od sierpnia 2021 r., w które zaangażowanych były też agencje z USA.

BKA
Darknet BKA Hydra Market 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Hydra Market" był rosyjskojęzycznym „czarnym" rynkiem, który działał za pośrednictwem sieci Tor od co najmniej 2015 roku i był znany m.in. z intensywnego handlu narkotykami. Równie łatwo można tam było znaleźć dane ukradzione na całym świecie, sfałszowane dokumenty i numery skradzionych kart kredytowych. Zarejestrowano tam około 17 mln klientów i ponad 19 000 kont sprzedawców. Strona została napisana w języku rosyjskim, a sprzedawcy znajdowali się głównie w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie i krajach sąsiednich.

„Hydra Market" to platforma darknetowa o najwyższych obrotach
W 2020 roku osiągnięto sprzedaż co najmniej 1,23 mld euro, dzięki czemu „Hydra Market” stał się nielegalnym rynkiem o najwyższych obrotach. Oferowana była również usługa ukrywania transakcji cyfrowych, która sprawiała, że ​​dochodzenia prowadzone przez organy ścigania były „niezmiernie trudne”.

Operatorzy są również badani pod kątem komercyjnej działalności przestępczych platform handlowych w Internecie oraz komercyjnego udzielania zamówień lub oferowania możliwości nieuprawnionego zakupu lub sprzedaży narkotyków. We wtorek 5 kwietnia na stronie internetowej  pojawił się baner dotyczący bezpieczeństwa.

W operacji było zaangażowanych wiele amerykańskich agencji, w tym Drug Enforcement Administration, IRS Criminal Investigation i inne. Oprócz działań organów ścigania mających na celu usunięcie nielegalnego rynku Hydry, USA usankcjonowały firmę wraz z wirtualną giełdą walutową Garantex z siedzibą w Estonii, poinformował Departament Skarbu USA.

Według Departamentu Skarbu USA, „Hydra Market" odpowiadała za około 86% nielegalnych transakcji bitcoin w Rosji w 2019 r., podczas gdy estońska giełda Garantex została wykorzystana do ponad 100 mln dol. w transakcjach w wirtualnej walucie powiązanych z nielegalnymi podmiotami. Estońskie władze odebrały Garantexowi licencję już w lutym, ale firma nadal działała „bez skrupułów”.

Rosja to raj dla cyberprzestępców. 
Działania przeciwko Hydrze i Garantex opierają się na niedawnych sankcjach przeciwko wirtualnym giełdom walutowym SUEX i CHATEX, które, podobnie jak Garantex, działały z Federation Tower w Moskwie. 

Sankcje te są próbą pokazania przez administrację Bidena, że ​​wirtualna waluta (bitcoin) nie będzie w stanie uniknąć sankcji USA i międzynarodowych nałożonych na Rosję lub inne podmioty przestępcze.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu „ściśle monitoruje wszelkie wysiłki mające na celu obejście lub naruszenie sankcji związanych z Rosją, w tym poprzez użycie wirtualnej waluty, i zobowiązuje się do wykorzystywania swoich szerokich organów ścigania do przeciwdziałania naruszeniom i promowania zgodności”.


Źródło: treasury.gov  cnbc.com  bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...