reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kopiowanie płyt DVD na odbiorniki Linux

dodano: 2022-04-11 16:21
autor: Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

płyty DVD Linux Właściwie każdy z nas ma w domu pewną liczbę płyt DVD. Czasami jest tego tak dużo, że gdy chce się obejrzeć jakiś film, koncert lub nagranie z rodzinnego wydarzenia poświęca się mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni nośnik. Na szczęście cake, półkę czy nawet regał z płytami można zamienić na dysk twardy w odbiorniku Linux.

płyty DVD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zakładając, że średnio jeden krążek ma pojemność 5 GB (biorąc pod uwagę jedno- i dwuwarstwowe płyty DVD), na dysku 4 TB można zmieścić ich około 800. Trzymane w standardowych pudełkach o grubości 14 mm, układanych jedno na drugim, utworzyłyby one wieżę o wysokości 11,2 m (sięgającą tak mniej więcej dachu dwupiętrowej kamienicy).

Dlatego w tym poradniku opiszemy, jak zgrać płytę DVD na dysk odbiornika Linux. Wtedy wszystkie cenne nagrania będą dostępne w jednym miejscu i z poziomu pilota. Do tego opisu wykorzystaliśmy Vu+ DUO 4K SE z oprogramowaniem VTi.

Kopiowanie płyty DVD

Aby móc wykonać obraz ISO umożliwiający oglądanie zawartości płyty DVD z twardego dysku odbiornika Linux, należy podłączyć do portu USB w tunerze napęd DVD. Może to być zewnętrzny napęd stosowany do laptopów lub wewnętrzny napęd DVD z komputera stacjonarnego połączony przy pomocy interfejsu SATA na USB z dodatkowym zasilaniem 12 V, takiego jak do dysków twardych 3,5”.

Po podłączeniu napędu do gniazda USB należy wejść w opcję pobierania pluginów i pobrać wtyczkę DVD Backup. Na liście pluginów pokaże się „Kopia zapasowa DVD”.
 

Po uruchomieniu tego pluginu wyświetlone zostaną opcje do wykonania backupu. Należy je odczytać następująco:
  • Urządzenie – ścieżka naszego napędu DVD w systemie linuksowym.
  • Katalog – wybrany przez nas katalog, gdzie zapisany zostanie plik ISO po wykonaniu backupu, np./hdd/DVD. Aby zmienić katalog, należy kliknąć na pilocie strzałkę w prawo. Wyświetli się wirtualna klawiatura i ręcznie należy wpisać nazwę katalogu. Niestety nie ma możliwości wyboru katalogu kursorem.
  • Nazwa – tytuł naszej płyty DVD – zazwyczaj odczytywany jest automatycznie. Można go też zmienić według swojego uznania.
  • Log – wykonanie pliku z logami z przeprowadzonego backupu.
  • Tworzenie ISO – główna opcja naszej operacji, musi być włączona, aby żądany plik ISO został wykonany. Jeżeli opcja ta nie będzie włączona, skopiowane zostaną tylko pliki, które znajdują się na płycie DVD (*.bup, *.ifo I *vob).
 

Po przeprowadzeniu ustawień wystarczy wcisnąć zielony przycisk na pilocie i rozpocznie się wykonywanie backupu. Wyświetlona zostanie też tabela z postępem tworzenia obrazu płyty.

Czas wykonania obrazu jest zależny od ilości danych na płycie. Płyty dwuwarstwowe mogą pomieścić nawet 8,5 GB materiału audio-wideo.

Po zakończeniu wykonywania backupu wyświetlone zostanie pytanie, czy skasować pliki DVD z dysku. Należy wybrać opcję tak. Komunikat na ekranie sugeruje skasowanie całego katalogu DVD, ale nie ma się czego obawiać – nasz plik ISO nie zostanie skasowany i będzie we wskazanym przez nas katalogu.
 

Na koniec wyświetlony zostanie komunikat o czasie trwania wykonanej operacji i pytanie o wysunięciu płyty z napędu DVD.
 

Od tego momentu możemy już oglądać swoją płytę bez wkładania jej do odtwarzacza DVD, poprzez wybranie odpowiedniego pliku z dysku znajdującego się w naszym tunerze. Plik ISO można również odtworzyć z pendrive’a. Wystarczy poprzez Filebrowser VTi wejść w katalog i wybrać plik.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...