reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Matki wojny” - nowy cykl dokumentalny w TVP Kobieta

dodano: 2022-04-13 20:47
autor: Janina Klepacka | źródło: TVP Kobieta

TVP Kobieta W Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 19:00 stacja TVP Kobieta zaprasza widzów na premierę cyklu dokumentalnego pt.Matki wojny” przedstawiającego historie kobiet, które uciekły z pogrążonej wojną Ukrainy. Narratorką 5-odcinkowego cyklu będzie Marta Manowska.

TVP
TVP Kobieta


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Matki wojny” w TVP Kobieta.
Dokument, z udziałem Marty Manowskiej, jest odpowiedzią na los tysięcy ukraińskich kobiet, które w obliczu wojny zostały zmuszone do podejmowania dramatycznych decyzji. Pierwszy odcinek został zrealizowany w ośrodku recepcyjnym „Przystanek Dobrej Nadziei” w Otwocku. Władze powiatu, miasta wraz z grupą wolontariuszy i przy wsparciu mieszkańców przygotowały dom długoterminowego pobytu dla kobiet z dziećmi, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. To miejsce staje się powoli ich domem, w którym znajdują spokój i wsparcie. 

- W nowym cyklu poświęconym losom kobiet w cieniu wojny spoglądamy na ludzkie nieszczęście oczami matek zmuszonych do dramatycznych wyborów. Bohaterki dokumentu opuszczają swój dom, porzucają dorobek całego życia. Samotnie przemierzają granicę i jadą w nieznane by ratować siebie i swoje dzieci przed nieobliczalnymi, brutalnymi konsekwencjami wojny

– mówi pomysłodawczyni cyklu, Iwona Bocian-Zaciewska, Dyrektor TVP Kobieta. 


To produkcja wewnętrzna TVP zrealizowana na zlecenie TVP Kobieta przez Centrum Kultury i Historii.
Podczas realizacji pierwszego odcinka przygotowano dla wszystkich rodzin wyjątkową niespodziankę. Na planie pojawiła się Kamaliya, jedna z największych gwiazd ukraińskiej muzyki pop, była Miss World, aktorka, piosenkarka i założycielka fundacji niosącej pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Kamaliya zadeklarowała wsparcie także dla podopiecznych otwockiego ośrodka recepcyjnego. Wzruszyła wszystkich swoim występem na żywo, zapewniając chwile zapomnienia i uśmiechu, którego po traumatycznych przeżyciach wojennych matki i dzieci bardzo potrzebowały. 

- Dla nas to ogromne osobiste przeżycie. Ekipa filmowa realizująca cykl bardzo przeżyła każde z tych spotkań. Niejednokrotnie musieliśmy przerywać zdjęcia by ochłonąć gdy wzruszenie odbierało nam siłę do pracy, nierzadko budząc złość i niezgodę na ludzką, niezawinioną tragedię

– mówią reżyserzy i scenarzyści „Matek wojny”, Piotr Poraj-Poleski i Anna Szałańska


14 kwietnia TVP Kobieta wraz z dyrekcją Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza w Otwocku zorganizują specjalny otwarty pokaz filmu dla mieszkanek otwockiego „Przystanku Dobrej Nadziei”. 

Premierowy odcinek nowego cyklu „Matki wojny” w Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 19:00 w TVP Kobieta, a tuż po nim specjalny odcinek „Kobiety w drodze - Ukraina”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...