reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wielkanoc z RMF Classic

dodano: 2022-04-15 06:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: Bauer Media Group

RMF Classic Tej Wielkanocy RMF Classic (Bauer Media Group) zaprasza na rozmowy m.in. z Ewą Ewart, Jakubem Badachem, Jakubem Józefem Orlińskim i Jakubem Szpilką, wyprawy w Tatry, do Muzeum Pisanek i do Londynu oraz na pasyjne koncerty, wielkanocne soundtracki i muzykę inspirowaną śpiewem ptaków („Same plusy”, „Kino w roli głównej”, „NieDoMówienia” i „Jasna strona świata”).

RMF Classic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na pierwszy świąteczny program RMF Classic zaprasza w Wielki Piątek (15 kwietnia br.). Od godziny 10:00 Dariusz Stańczuk („Same plusy”) opowie o kompozytorach, którzy tworzyli muzykę do średniowiecznego tekstu „Stabat Mater” autorstwa Jacopone’a da Todiego, opisującego boleść Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Wśród nich byli m.in. Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki. W popołudniowym magazynie filmowym („Kino w roli głównej”) Urszula Urzędowska przypomni produkcje, które tematyką nawiązywały do wydarzeń opisanych w „Piśmie Świętym”. Pojawi się muzyka z takich filmów jak „Ben Hur”, „Biblia” czy „Pasja” (więcej tutaj). Wielkopiątkowy wieczór to z kolei spotkanie z dokumentalistką Ewą Ewart, autorką książki „Rozmowy ze śmiercią” - dziewięciu wywiadów o życiu po życiu, reinkarnacji, śpiączce, samobójstwach, snach, hipnozie i podróżach poza ciało.

W sobotnie przedpołudnie (16 kwietnia br.) RMF Classic przypomni historyczne wydania „Biblii”, począwszy od tej wydanej przez Gutenberga. Gościem programu będzie też ksiądz Bartosz Rajewski, proboszcz polskiej parafii w Londynie, który opowie, jak wyglądają święta w wielokulturowym mieście. Z kolei popołudnie poświęcone będzie wspólnemu przeżywaniu świąt przez Polaków i Ukraińców oraz opowieściom o wielkanocnych tradycjach obu narodów. Wieczorem RMF Classic zagra kompozycje filmowe Hansa Zimmera z okazji trwającej właśnie jego europejskiej trasy koncertowej i zbliżającego się koncertu w Krakowie.

W Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia br.) przed południem gościem programu „NieDoMówienia” Artura Andrusa będzie Jakub Badach, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, dwukrotny laureat „Fryderyków” (więcej tutaj), a po południu Urszula Urzędowska zaprosi na rozmowę z kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim. W audycji „Jasna strona świata” Marek Tomalik zabierze słuchaczy na Huculszczyznę, na tereny dzisiejszej Ukrainy, gdzie w Kołomyi znajduje się Muzeum Pisanek (więcej tutaj). W niedzielny wieczór zabrzmią fragmenty oratorium „Drone Mass” Jóhanna Jóhannssona, a następnie monumentalne dzieło Wojciecha Kilara „Missa pro pace”.

W Lany Poniedziałek (18 kwietnia br.) RMF Classic zaprasza na przedpołudniowy spacer po krainie krokusów wraz z Jakubem Szpilką, antropologiem, wspinaczem i autorem książki „Chodząc w Tatry”. Po południu stacja przypomni postać Zbigniewa Rychlickiego, ilustratora książek dla dzieci, grafika i plakacistę, którego projekty kartek wielkanocnych zostały właśnie wystawione na aukcję. Gościem programu będzie też syn artysty, Andrzej Rychlicki, który dba o spuściznę po ojcu. Poniedziałkowe popołudnie i wieczór wypełni natomiast muzyka inspirowana śpiewem ptaków. Tego dnia przypada bowiem rocznica urodzin kompozytora Ottorina Respighiego, autora suity „Ptaki” (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...