reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 3°E?

dodano: 2022-04-24 12:39
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Eutelsat 3B pozycja 3E Pozycja 3°E jest jedną z najmłodszych lokalizacji orbitalnych obsługiwanych przez francuskie konsorcjum Eutelsat Communications. Duży potencjał tej pozycji jest ukryty w stacjonującym satelicie Eutelsat 3B. Wbudowany system tri-band pozwala świadczyć usługi telekomunikacyjne w trzech pasmach na rynkach w Europie, Afryce, Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i Ameryce Południowej. Na pobliskiej pozycji 2,9°E stacjonuje satelita Rascom-QAF1R dla panafrykańskiego operatora RascomStar-QAF.

EADS
Eutelsat 3B EADS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Darmowa telewizja FTA z pasma Ku
Przy niewielkich nakładach finansowych i dzięki silnej wiązce europejskiej satelity Eutelsat 3B można odebrać transmisje arabskich nadawców, zwłaszcza interesujące będą przekazy (feed) realizowane przez 2M (Maroko), IRIB (Iran), MBC (Arabia Saudyjska) czy BeIN Sports (Katar). W przypadku katarskiego nadawcy sportowego transmisje są często zaszyfrowane.

Darmowa telewizja FTA z pasma C
Przy spełnieniu odpowiednich wymagań sprzętowych dla pasma C można uzyskać dostęp do bardzo egzotycznej jak na Polskę oferty programowej. Pasmo C satelitów Eutelsat 3B i Rascom-QAF1R jest wykorzystywane przez operatorów i nadawców z kontynentalnej Afryki. Są bowiem transmitowane pojedyncze kanały SCPC, jak i duże pakiety MCPC. Zwłaszcza te drugie są najciekawsze, bo stanowią wierną kopię naziemnej telewizji cyfrowej z niektórych krajów afrykańskich i są alternatywą odbioru NTC przez satelitę w regionie. Odbiorca może poznać najpopularniejsze stacje telewizyjne nadawane w Burkina Faso, Senegalu czy Kongo. Każdy multipleks zawiera po kilkanaście stacji zarówno nadawców publicznych, jak i prywatnych. Pojedyncze kanały dla różnych operatorów są nadawane z Republiki Czadu, Beninu, Nigerii, Kamerunu, Mozambiku i innych.
 
2STV Senegal
3TV Burkina Faso
Asfiyahi TV Senegal
 
BF1 Burkina Faso
ITV Senegal
LCA TV (La Chaîne au Cœur de l'Afrique) Burkina Faso
RTB TV Burkina Faso
Sen TV Senegal
TVS Saloum Senegal
TVZ Africa
Vox Congo

Jak wyszukać pozycję 3°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Eutelsat 3B stacjonuje na 3,1°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana między południem a środkiem południowo-zachodnim. Lustro czaszy będzie obniżone o około 1-2 stopnie w zależności od regionu.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 3°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnej częstotliwości pasma Ku w wiązce europejskiej (Europe) satelity Eutelsat 3B. UWAGA! Należy wybierać regularne transmisje, a nie przekazy! Dla pasma C należy spełnić odpowiednie wymagania sprzętowe (szczegóły w tabeli na str. 1).
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, m.in. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania satelity Eutelsat 3B może być marokański multipleks 2M Maroc nadawany w paśmie Ku na częstotliwości 11,654 GHz, pol. H (SR: 4444, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
9. Na tym etapie można obniżyć lustro czaszy do wartości podanej na stronie internetowej.
10. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 10° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać obrót do 5°, a następnie obrót podzielić na kilka mniejszych cykli i po każdym minimalnym przesunięciu obserwować pasek sygnału na telewizorze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na zachód.
11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszych częstotliwościach) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

16. W takim przypadku pomocnym (choć bardziej czasochłonnym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2 - patrz punkt 7.
17. Najpierw celujemy w Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze transponder z mocnej wiązki Wide.
18. Kolejnym będzie Astra 4A (4,8°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK z wiązki Europe. Na tym etapie możemy delikatnie pochylić czaszę w dół o około 1 stopień, jeżeli ustawiamy na transponderze DVB-S2.
19. W tym momencie do satelity Eutelsat 3B (3,0°E) brakują niecałe 2 stopnie. W tunerze wybieramy multipleks z pasma Ku w wiązce o dobrym pokryciu w Polsce, np. Europe. Możemy też pochylić czaszę lekko w dół o około 0,5 stopnia, jeżeli mieszkamy po stronie wschodniej. Następnie realizujemy punkty 7 i 8.
20. Antenę obracamy delikatnie w kilku małych cyklach na zachód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
21. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
22. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 13, a także 14 lub 15, jeżeli wystąpią problemy z ustawieniem pozycji 3,0°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...