reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cała zachodnia Polska już z DVB-T2/HEVC

dodano: 2022-04-25 15:11 | aktualizacja: 2022-04-25 16:38
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel/gov.pl/satkurier.pl

Antena naziemna DVB-T2 Televes 360px.jpg W nocy z 24 na 25 kwietnia br. Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej MUX 1, MUX 2 oraz MUX 4 z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczyły województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego oraz zachodniej części województwa mazowieckiego. Był to drugi z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700 MHz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby usług 5G (pierwszy odbył się 28 marca). Kolejne zmiany nastąpią 23 maja oraz 27 czerwca 2022 roku.

satkurier.pl
Polska DVB-T2 HEVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypominamy, że zmiana częstotliwości nadawania kanałów dotyczy emisji multipleksów MUX 1, MUX 2 oraz MUX 4 oraz w wyjątkowych sytuacjach emisji MUX 3 (podczas bieżącego przełączenia zmianie uległy kanały nadawania na nadajniku w Bolewicach oraz Człuchowie). Zmianie nie podlegał standard nadawania dla emisji kanałów MUX 3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł pozostać w DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.
 

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników - telewizorów lub dekoderów, powinna samoczynnie zaktualizować listę kanałów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany telewizora.
 
Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie www.emitel.pl/refarming. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.
 

– Wczoraj w nocy przeprowadziliśmy zmiany w ramach kolejnego, 2. etapu refarmingu. Przed nami dwa kolejne – ale jesteśmy w pełni przygotowani. Przeprowadzone zmiany nie powinny stwarzać większych trudności z odbiorem programów dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel zazwyczaj się nie zmieniają, a więc potrzeba regulacji kierunku anteny odbiorczej zachodzi tylko w niewielu obszarach bez konieczności wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, członek zarządu Emitel S.A.

Przypominamy, że refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to:
  • Lepsza jakość obrazu - rozdzielczość HD
  • Możliwość nadawania kanałów UHD 4K
  • Lepsza jakość dźwięku
  • Szerszy zakres udogodnień - personalizacja dźwięku
  • Usługi dodatkowe - telewizja hybrydowa HbbTV

Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji oraz w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps. Natomiast na stronie radiopolska.pl można znaleźć tabele zawierające szczegółowe informacje na temat parametrów odbioru „przed” i „po” dla drugiego etapu refarmingu.

Dofinansowanie do zakupu telewizora lub dekodera

Przypominamy, że sytuacja materialna danego gospodarstwa domowego nie pozwala na poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Więc informacji o rządowym programie dofinansowania można znaleźć tutaj i tutaj lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 albo pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV(małpa)coi.gov.pl. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-18:00. Opłata za połączenie jest zgodna z posiadaną taryfą operatora, z sieci którego zostało wykonane połączenie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...