reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraińskie platformy OTT w czasie wojny

dodano: 2022-04-25 20:09
autor: RO | źródło: mbr.com.ua

Ukraina 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja dokonała napaści na Ukrainę, większość ukraińskich stacji telewizyjnych zrezygnowało ze swoich dotychczasowych ramówek, skupiając się na relacjonowaniu przebiegu działań wojennych. Największe stacje odkodowały też sygnał na satelicie, z kolei platformy OTT zaczęły otwierać darmowy dostęp, aby Ukraińcy mogli oglądać informacje z wiarygodnych źródeł bez abonamentu i rejestracji.

svoboda.ictv.ua, 1plus1.ua, mon.gov.ua, s.studiobinder.com, Pexels
Usługi multimedialne na Ukrainie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oto największe platfomy OTT na Ukrainie: MEGOGO, OLL.TV, Sweet.tv, Kyivstar TV i Volia TV.

W serwisie MEGOGO wśród bezpłatnych stacji do odbioru pojawiły się ICTV, 1+1, UA: Perszyj, Ukraina 24, Kanał 5, Kanał 24, Rada, Inter, Unian TV, a także międzynarodowy BBC World News. Platforma OLL.TV udostępniła ponad 30 ogólnokrajowych i regionalnych stacji telewizyjnych. Volia TV - 22 ukraińskie kanały. Sweet.tv - główne kanały komercyjne 1+1, Nowyj kanał, ICTV, STB, Ukraina i Ukraina 24. Kyivstar TV - kanały informacyjne i sekcja "Nowości", w której użytkownicy znajdą najważniejsze wydarzenia i porady praktyczne podczas wojny.

Ponieważ jednym z pierwszych celów ostrzału przez Rosję były wieże telewizyjne, przez co w niektórych regionach czasowo zniknęła telewizja naziemna, dostęp do kanałów na platformach OTT (oczywiście z Internetem) stał się skuteczną metodą odbioru sygnału telewizyjnego w gospodarstwach bez instalacji satelitarnej.

Platformy OTT nie zapomniały o treściach, które mają pomagać odbiorcom w walce ze stresem. Przykładowo MEGOGO i Kyivstar TV otworzyły dostęp do programów dla dzieci (kreskówki, filmy, opowiadania audio), OLL.TV - do ćwiczeń oddechowych, medytacji i innych praktyk, które pomagają radzić sobie z paniką i nabierać sił. Co więcej, MEGOGO udostępniło wszystkie treści za darmo na własnych kanałach MEGOGO Football i wraz z Volia TV transmituje mecze Ligi Mistrzów w otwartym dostępie.

Wszystkie serwisy OTT wraz z ukraińskimi kanałami telewizyjnymi transmitują międzynarodowy program „Save Ukraine - #StopWar”, który zjednoczył prawie cały świat, gromadząc ponad 50 uczestników i ponad 40 mln hrywien darowizn na cele charytatywne.
     
Wszystkie 5 serwisów OTT dołączyło do projektu „Edukacja bez Granic” zainicjowanego przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy, w ramach którego emitowane są lekcje wideo dla uczniów.

Odmowa treści rosyjskich
Od pierwszych dni wojny MEGOGO, Kyivstar TV i Volia TV usunęły ze swoich bibliotek rosyjskie treści rozrywkowe, a platforma OLL.TV przestała współpracować z rosyjskimi serwisami Amediateka i IVI, które zapewniały ofertę międzynarodowych treści adaptowanych na język rosyjski. Treści powstałe w Rosji stanowiły około 10% całości. Najwyższe pozycje na platformie pod względem wyświetleń zawsze zajmowały produkcje dużych studiów filmowych (Paramount, FOX, Warner Bros., Columbia Pictures, Universal) oraz produkcje ukraińskie (seriale „Zniewolona”, „Szalone wesele”, „Svaty” itp.).

Ponadto Datagroup-Volia zrezygnowała z zabezpieczeń rosyjskiej firmy Dr.Web dla swoich serwisów, a MEGOGO wycofało się z rynku rosyjskiego, odbierając franczyzę na świadczenie usług pod swoją marką w Rosji. Oczywiście ta decyzja spowodowała znaczne straty finansowe, dlatego na początku kwietnia MEGOGO ogłosiło utworzenie nowej jednostki biznesowej MEGOGO Outsourcing. Firma oferuje swoje usługi klientom zewnętrznym w zakresie IT, transmisji na żywo, produkcji treści, marketingu, walki z piractwem i nie tylko.

Ukraińskie treści na górze
Szczegółowa analiza zmian w klasie platform OTT nie jest udostępniana, ponieważ wojna trwa i wszelkie wnioski mogą być przedwczesne. Jednak nadal odnotowywane są pewne zmiany. W regionach, gdzie zostały uszkodzone maszty telewizyjne, nastąpił niewielki wzrost oglądalności za pośrednictwem Internetu. W prawie wszystkich regionach czas oglądania znacznie się skrócił. Wszystkie serwisy zauważają, że uwaga widzów skupiła się na oglądaniu wiadomości, a na drugim miejscu - bajek i programów dla dzieci.

Sweet.tv odnotowało znaczny wzrost oglądalności ukraińskich filmów w pierwszych tygodniach wojny. Ludzie oglądali filmy patriotyczne i uspakajali dzieci bajkami. Wzrost odsłon dotyczył również treści edukacyjnych w kategorii "Nauczanie", kursów nauki języków, treści dotyczących kultury i historii Ukrainy.

Dla Ukraińców, którzy czasowo wyjechali za granicę, platforma Kyivstar TV usunęła geoblokadę i dodała możliwość logowania się za pomocą numeru telefonu dowolnego, ukraińskiego operatora komórkowego. Abonenci Sweet.tv, którzy przeprowadzili się do innych krajów, zachowali swoje abonamenty i otrzymują treści w pakiecie "International". MEGOGO otworzyło bezpłatny dostęp do prawie 20 ukraińskich kanałów do oglądania za granicą, Volia TV - do 9 kanałów, OLL.TV - do kanałów Ukraina 24 i UA: Perszyj.

Źródło: mbr.com.ua 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...