reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polska liderem SVOD w Europie Wschodniej?

dodano: 2022-04-25 15:03
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Digital TV Research/satkurier.pl

Netflix 2022 to wielki rok dla usług SVOD (subskrypcyjnego wideo na życzenie) w Europie Wschodniej, z debiutami Disney+, SkyShowtime i HBO Max. Do 2027 roku w tym regionie będzie 43 mln subskrypcji SVOD w porównaniu z 23 mln na koniec 2021 roku, wynika w analizy Digital TV Research, która obejmuje 144 platform SVOD w 22 krajach*, w tym w Polsce**.

Digital TV Europe
Europa Wschodnia Liczba subskrypcji SVOD wg platformy Digital TV Europe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polska ma stać się liderem rynku Europy Wschodniej w 2026 roku, pomimo znacznie mniejszej liczby ludności niż Rosja. Rosja i Polska mają odpowiadać w 2027 roku za 64 proc. całkowitej bazy subskrybentów SVOD w Europie Wschodniej, w porównaniu z 79 proc. w 2021 roku, ponieważ inne kraje rozwijają się szybciej.

Netflix nadal ma być liderem sektora SVOD w Europie Wschodniej. W 2027 roku ma mieć 8,18 mln subskrybentów, w porównaniu z 5,82 mln na koniec 2021 roku. Disney+ będzie miał 4,69 mln subskrybentów w 2027 roku, mimo że zadebiutuje dopiero w czerwcu tego roku, prognozuje Digital TV Research.
 

- HBO Max wystartował w marcu, z oczekiwaną liczbą 3,11 mln subskrybentów w 2027 roku. Nadal o wiele więcej gospodarstw domowych odbiera HBO online w ramach abonamentu płatnej telewizji - powiedział Simon Murray, główny analityk w Digital TV Research.

Zachodnie platformy SVOD wycofały się z Rosji i prawdopodobnie nie powrócą tam przed 2027 rokiem. Platformy te wywarły jedynie ograniczony wpływ na Rosję, więc straty liczby subskrybentów nie są tak duże. Rosja nie jest tak zależna od treści zachodnich, jak wiele innych krajów europejskich. Jednak sankcje spowodują trudności gospodarcze, które negatywnie wpłyną na wydatki rosyjskich gospodarstw domowych.
 

- Zakładamy, że Rosja wycofa się z Ukrainy przed końcem 2022 roku. Po wycofaniu się Rosji spodziewamy się ogromnych inwestycji na Ukrainie ze strony zachodnich firm/rządów, a także większości uchodźców, którzy ostatecznie powrócą do domów. Odbudowa gospodarki zajmie trochę czasu, tak samo minie trochę czasu zanim gospodarstwa domowe zaczną wydawać na rozrywkę - dodał Simon Murray.

* Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.
** W Polsce wzięto pod uwagę następujące platformy SVOD (już obecne lub szykujące się do startu w naszym kraju): Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV+, Polsat Box Go, Player, SkyShowtime, HBO, CANAL+ online, CDA Premium i Viaplay.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...