reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Starożytny Rzym w maju w Polsat Viasat History

dodano: 2022-04-30 16:13
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD W maju br. kanał Polsat Viasat History poleca swoim widzom w ramach pasma „Wiosna ze starożytnym Rzymem” takie produkcje programowe jak „Wielka wojna Cezara”, „Wielkie budowle Rzymian” i „Baia: rzymska Atlantyda”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Wiosna ze starożytnym Rzymem” w kanale Polsat Viasat History:

W piątkowe wieczory o godzinie 21:00, od 6 maja do 20 maja br., kanał Polsat Viasat History przeniesie swoich widzów do starożytnego Rzymu. W tym do czasów jego najsłynniejszego władcy - Juliusza Cezara. W wyniku podbojów prowadzonych przez Cezara państwo rzymskie stale rozszerzało swoje granice. W ich trakcie nieuniknione były wojny - Cezar zdawał sobie z tego sprawę i bardzo dokładnie przygotowywał się do inwazji na Galię, która jednak niemal całkowicie pochłonęła jego armię. Ta kampania jest tematem serii „Wielka wojna Cezara”, której premiera odbędzie się w piątek, 6 maja br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History. Gdy Juliusz Cezar przejął kontrolę nad Galią, chciał szerzyć swoją wielkość, niosąc cywilizację pokonanym barbarzyńcom. Nowe terytoria zostały przekształcone dzięki ogromnym projektom budowlanym obejmującym akwedukty, drogi, łaźnie, amfiteatry i areny.

O rewolucyjnych wynalazkach i rzymskiej architekturze opowie seria „Wielkie budowle Rzymian”, której premiera odbędzie się w piątek, 13 maja br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History. Poniżej nadawca przedstawia kilka interesujących faktów o Cezarze, o których być może nie wiedzieliście.

1. Został porwany przez piratów

W 75 r. p.n.e., 20-letni wówczas Cezar, wyruszył na wyspę Rodos, by zostać uczniem Apolloniusza. Po drodze jego statek został porwany przez piratów w pobliżu południowo-zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej. Gdy przyszły cesarz dowiedział się o niskim okupie, jakiego piraci zażądali za jego uwolnienie, uznał to za zniewagę i rozkazał, by jego porywacze podwyższyli cenę. Piraci tak właśnie zrobili. Gdy Cezar został uwolniony, zorganizował pościg za oprawcami, schwytał i dokonał na nich egzekucji.

2. Uważa się go za twórcę roku przestępnego

Przed Cezarem Rzymianie używali kalendarza dostosowanego do cyklu księżycowego, w którym rok składał się z 355 dni. Aby zapobiec przesuwaniu się pór roku, zawsze należało dodać kilka dni. Urzędnicy często o tym zapominali lub umyślnie pomijali ten fakt, aby móc dłużej sprawować swój urząd lub uzyskać inne korzyści. Po konsultacji z astrologiem Sosigenesem, w 45 r. p.n.e. Cezar wprowadził kalendarz juliański, w którym rok liczył 365 dni. Ponieważ rok słoneczny liczył w rzeczywistości 365 i ćwierć dnia, Cezar postanowił dodawać dzień przestępny do co czwartego roku, by w ten sposób co cztery lata korygować niedobór dni.

3. Wymyślił walkę, która była wspanialsza niż walka gladiatorów

Po powrocie z czwartej triumfalnej kampanii Cezar postanowił, że będzie świętować w wielkim stylu - ale tym razem nie za pomocą zwykłych starć gladiatorów. Cesarz wpadł na pomysł zorganizowania pokazu walk na łodziach, który nazwał naumachią. W 46 roku n.e., niedaleko rzeki Tyber, cesarz kazał wykopać jezioro o długości 530 metrów i szerokości 350 metrów, gdzie wypuścił dwie kompletne flotylle złożone z dwóch tysięcy wojowników i czterech tysięcy wioślarzy. Wszyscy oni byli skazanymi jeńcami wojennymi, którzy następnie stoczyli ze sobą krwawą bitwę.

4. Cezar podobno miał dziecko z Kleopatrą

Legenda głosi, że Kleopatra przemyciła się do pokoju Cezara zawinięta w dywan, gdy cesarz udał się do Egiptu, aby zakończyć waśń z bratem. Mimo dużej różnicy wieku Kleopatra i Cezar darzyli się wzajemnym uczuciem. W 47 r. p.n.e. Kleopatra urodziła syna, i choć nie ma dowodów na to, że chłopiec był rzeczywiście dzieckiem Cezara, nazywano go Cezarionem, czyli „małym Cezarem”. Niestety nie żył długo. Matka uczyniła go swoim jedynym spadkobiercą, więc wkrótce po śmierci Kleopatry zabili go jej rywale. Miał 17 lat.

5. W zamachu na niego brało udział ponad 60 osób

Coraz więcej ludzi obawiało się, że Cezar koronuje się na króla, co oznaczałoby koniec senatu, więc zaczęli spiskować przeciwko niemu. W zamach zaangażowanych było wiele osób - głównie dlatego, by nie było jednej osoby, którą można by obarczyć wyłączną odpowiedzialnością. Zamachu nie dokonano w tajemnicy, lecz na posiedzeniu senatu - grupa nazywana Liberatores zadała cesarzowi 23 ciosy nożem, z których tylko jeden okazał się śmiertelny. Według różnych pisemnych przekazów oraz dramatu Williama Szekspira, w tym właśnie momencie padł ostatni okrzyk Cezara: „I ty, mój synu Brutusie, przeciwko mnie?”, choć Brutus nie był synem cesarza, lecz jego powiernikiem i jednym z jego spadkobierców. Jedna z hipotez głosi, że Cezar celowo kazał się zabić, ponieważ pogarszało się jego zdrowie i chciał uniknąć upokorzenia wynikającego ze starczej słabości.

Juliusz Cezar jest bez wątpienia jedną z najsłynniejszych postaci w historii - sam się do tego przyczynił jako pierwszy umieszczając swoją twarz na monetach - choć przez wielu uważany za tyrana, odegrał on bardzo ważną rolę w rozwoju Imperium Rzymskiego. By dowiedzieć się więcej o jego osiągnięciach i państwie przez niego rządzonym Nadawca zapraszamy na pasmo „Wiosna ze starożytnym Rzymem”, w ramach którego kanał Polsat Viasat History wyemituje między innymi dwie serie dokumentalne „Wielka wojna Cezara” (premiera w piątek, 6 maja br. o godzinie 21:00, emisja drugiego odcinka o godzinie 22:10) oraz „Wielkie budowle Rzymian” (premiera w piątek, 13 maja br. o godzinie 21:00, emisja pozostałych dwóch odcinków w godzinach 22:05 i 23:00) (więcej tutaj).
 
Laurent Paolini w programie „Wielka wojna Cezara”, foto: ITV Global
Laurent Paolini w programie „Wielka wojna Cezara”, foto: ITV Global


„Wiosna ze starożytnym Rzymem” - emisja w piątki (od 6 maja 2022 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik Signal ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Signal ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 849 zł Więcej...