reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Klimat i historia w maju w National Geographic

dodano: 2022-04-30 14:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W maju br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Klimat na zmiany”, „Plemienna szkoła przetrwania: Amazonia”, „II wojna światowa: walka o Europę”, „Zaginione skarby Cesarstwa Rzymskiego” i „Wielkie konstrukcje: lodołamacz”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w maju br. kanał National Geographic zakwitnie od emocjonujących premier. W serii „Zaginione skarby Cesarstwa Rzymskiego” archeologowie odkryją przełomowe fakty z życia codziennego w starożytnym imperium, z kolei program „Klimat na zmiany” poszuka odpowiedzi na pytanie, czy największe okręty i najszybsze odrzutowce mogą korzystać z „czystszych” paliw. Na liście majowych nowości kanału National Geographic czekają również serie: „Ostatni lot: anatomia katastrofy”, „II wojna światowa: walka o Europę” oraz „Wielkie konstrukcje: lodołamacz”.

W premierowej serii „Zaginione skarby Cesarstwa Rzymskiego” (premiera w niedzielę, 22 maja br. o godzinie 15:00) międzynarodowy zespół archeologów próbuje rozwikłać tajemnice życia codziennego w Cesarstwie Rzymskim. Przeciskają się tunelami Pompejów, badają tajemnice mumii zadziwiająco bogatego byłego i wydobywają ponad 2000 letni okręt wojenny z dna morza u wybrzeży Sycylii - wszystko po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób Rzym stał się supermocarstwem starożytnego świata.

Z meandrów dziejów minionych widzowie przeniosą się do obiecującej wizji przyszłości ukazanej w premierowe serii „Klimat na zmiany” (premiera w środę, 4 maja br. o godzinie 21:00). Seria pokazuje projekty w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, jakie zrealizowano m.in. w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Wynalazek pewnych inżynierów z Tajwanu - statek na biopaliwo - daje nadzieję na dekarbonizację żeglugi morskiej, czyli jednej z najbardziej emisyjnych gałęzi transportu. Widzowie zobaczą również m.in., jak w cieśninie Johor instalowano jedną z największych na świecie pływających farm fotowoltaicznych.

W maju br. nie zabraknie też miejsca dla kontynuacji wcześniejszych serii. Seria „Ostatni lot: anatomia katastrofy” (premiera w poniedziałek, 9 maja br. o godzinie 21:00) metodą „po nitce do kłębka” analizuje najgłośniejsze wypadki lotnicze w oparciu o relacje świadków, wywiady z ekspertami, zapisy rejestratorów lotu i czarnych skrzynek. Widzowie cofną się m.in. na przełom lat 2018 i 2019, kiedy w odstępie zaledwie pięciu miesięcy rozbiły się 2 samoloty Boeing 737 Max. Czy mieliśmy do czynienia z najbardziej wadliwym modelem samolotu cywilnego w historii, a może oba wypadki były następstwem tragicznego zbiegu okoliczności?

To jednak nie koniec mocnych wrażeń. Amerykański instruktor survivalu Hazen Audel zabierze widzów programu „Plemienna szkoła przetrwania: Amazonia” (premiera we wtorek, 10 maja br. o godzinie 21:00) w sam środek tropikalnej puszczy, zwanej „zielonymi płucami Ziemi”, natomiast fanów inżynierii zachwyci spotkanie z gigantyczną stacją badawczą w programie „Wielkie konstrukcje: lodołamacz” (premiera w czwartek, 26 maja br. o godzinie 22:00). Na uwagę zasługuje także premierowa seria „II wojna światowa: walka o Europę” (premiera w piątek, 13 maja br. o godzinie 22:00) przypomni kulisy ośmiu wielkich bitew, które miały kluczowe znaczenie dla wyzwolenia Europy Zachodniej spod panowania Niemiec.

Maj 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Klimat na zmiany” („Climate For Change”)
emisja: w środy (od 4 maja br.) o 21:00

Zdaniem naukowców transformacja energetyczna musi zdecydowanie przyspieszyć. Świat szuka zero- lub niskoemisyjnych rozwiązań, by ratować nasz dom. Program nie tylko przybliża   pojęcie gospodarki cyrkularnej, ale i pokazuje jej zastosowanie w praktyce. Każdy z odcinków ukazuje inne rozwiązania i projekty, jak odnawialne paliwo do silników odrzutowych, w których zaklęta jest nadzieja na zieloną przyszłość. Widzowie poznają m.in. firmy poszukujące sposobów odzyskiwania plastiku z akwenów morskich i ponownego wykorzystania go lub przerobienia na paliwo. Towarzyszą też amerykańskim i europejskim przedsiębiorcom, którzy opracowują technologie produkcji mięsa niepochodzącego od zwierząt. W programie widzowie zobaczą też oddział szpitalny w Tajpeju zbudowany z surowców wtórnych oraz recykling baterii z użyciem skórki z pomarańczy (więcej tutaj).

„Plemienna szkoła przetrwania: Amazonia” („Primal Survivor: Escape The Amazon”)
emisja: we wtorki (od 10 maja br.) o 21:00

Surwiwalowiec Hazen Audel wyrusza w 800-kilometrową podróż przez niezbadane obszary Amazonii, mając do dyspozycji jedynie tradycyjne metody przetrwania. Na każdym z odcinków swojej podróży spotyka się z innym lokalnym plemieniem, które dzieli się z nim cennymi wskazówkami. Od plemienia Wai Wai dowiaduje się, jak radzić sobie z zabójczymi wężami i wytwarzać zatrute strzałki. Hazen Audel łączy z siły z członkami plemienia Wapiszana, by wspólnie stawić czoła ogromnym anakondom i jadowitym grzechotnikom, które stają im na drodze. Natomiast by przetrwać spotkanie z  tryskającymi odchodami pająkami i najgroźniejszym wężem świata, poszukiwacz przygód będzie musiał zdać się na tradycyjne umiejętności plemienia Arekuna - opanować sztukę polowania dmuchawką i nauczyć się pokonywać nieokiełznane prądy tropikalnych rzek (więcej tutaj).

„II wojna światowa: walka o Europę” („World War II: Battles For Europe”)
emisja: w piątki (od 13 maja br.) o 22:00

Wyzwalanie Europy Zachodniej można podzielić na kilka kluczowych etapów: lądowanie w Normandii, nieudaną operację powietrzno-desantową pod Arnhem, bitwę o Ardeny i wyścig, w którym stawką było zabezpieczenie przepraw przez Ren. Każdy z odcinków programu skupia się na jednej z ośmiu bitew. Program przypomina, jak połączone siły amerykańsko-brytyjsko-kanadyjskie szykowały się do największej inwazji w dziejach. Tymczasem o krwawych walkach o Caen w Normandii opowiadają weterani, którzy niejednokrotnie musieli po kilka razy zdobywać ten sam obszar. Gdy w końcu udało się całkowicie wyprzeć wojska niemieckie, Caen było ruiną. W tym samym czasie  Amerykanie planowali operację o kryptonimie „Cobra”. Atak w okolicach Saint-Lô miał doprowadzić do przełamania linii frontu i otwarcia drogi dla 3. Armii generała George'a Pattona.

„Zaginione skarby Cesarstwa Rzymskiego” („Lost Treasures Of Rome”)
emisja: w niedziele (od 22 maja br. o 15:00

Rozwój technologii pozwala archeologom na coraz dokładniejsze badania, a co za tym idzie coraz ciekawsze odkrycia. Kamera National Geographic towarzyszy badaczom, którzy stają przed fascynującym wyzwaniem wydobycia na światło dzienne pogrzebanych w historii i piachu sekretów imperium rzymskiego. Archeologowie rozpoczynają nowe wykopaliska w Pompejach. Tutaj na odkrycie czeka m.in. czaszka ofiarna oraz tajemnice mumii i grobowca zadziwiająco bogatego byłego niewolnika. Tymczasem u wybrzeża Sycylii poszukiwacze natrafiają na pozostałości przełomowej bitwy morskiej. Z pomocą nurków, podwodnego robota i żurawia wydobywają na powierzchnię zaginiony okręt. Badacze docierają też do Tunezji, gdzie natrafiają na ślady śmiertelnej rywalizacji, która przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść Rzymu. Z każdym odcinkiem programu widzowie odsłaniają kolejne fragmenty fascynującej antycznej układanki.

„Wielkie konstrukcje: lodołamacz” („Megastructure: Icebreaker”)
emisja: w czwartek, 26 maja br. o 22:00

Aker CS 650 to pierwszy na świecie największy i najnowocześniejszy lodołamacz w historii. Mierzy 169 m długości i 23,1 m szerokości, jego załadunek Jego ładunek ma wynosić 650 ton, a budowa tego konstrukcyjnego potwora zaplanowana została na 11 miesięcy. Program „Wielkie konstrukcje: lodołamacz” to  pełna animacji komputerowych, materiałów wideo oraz scen kręconych w skrajnych warunkach pogodowych relacja z tego przedsięwzięcia - budowy najnowocześniejszego lodołamacza na świecie, który będzie zarówno narzędziem eksploratorów okolic podbiegunowych, jak i pływającym laboratorium naukowym.
 
Hazen Audel w programie „Wojenna szkoła przetrwania”, foto: The Walt Disney Company
Hazen Audel w programie „Wojenna szkoła przetrwania”, foto: The Walt Disney Company
Hazen Audel w programie „Plemienna szkoła przetrwania: Amazonia”, foto: George Watts/National Geographic
Hazen Audel w programie „Plemienna szkoła przetrwania: Amazonia”, foto: George Watts/National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...