reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Baia: rzymska Atlantyda” w Polsat Viasat History

dodano: 2022-05-18 03:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History W piątek, 20 maja br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History w ramach pasma „Wiosna ze starożytnym Rzymem” wyemitowany zostanie premierowo włoski film dokumentalny „Baia: rzymska Atlantyda” („Baia - The Atlantis of Rome”). Zajmujące obszar trzykrotnie większy niż Pompeje i oddalone o 15 kilometrów od Neapolu, lśniące niegdyś miasto Baia, w 100 r. p.n.e. uważane było za najznakomitszy kurort wypoczynkowy starożytnego świata. Obecnie jest jednak największym na świecie podwodnym stanowiskiem archeologicznym, a symbol piękna i grzechu powoli tonie pod powierzchnią morza.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obiektowi, wpisanemu na „Listę światowego dziedzictwa United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)”, poważnie zagrażają mechaniczne i biologiczne działania słonej wody. Obecnie zespół naukowców i techników pracuje dzień i noc, by zabezpieczyć zatopione zabytki. W programie „Baia: rzymska Atlantyda”, którego premiera odbędzie się w piątek, 20 maja br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History, widzowie będą mieli okazję śledzić każdy etap skomplikowanych prac prowadzonych w tym niezwykłym miejscu.

Położona w centrum Zatoki Pozzuoli Baia otoczona była dwoma prestiżowymi portami: Puteoli (starożytne Pozzuoli) i Capo Miseno. Jeden z nich stanowił centrum rzymskiego handlu i obsługiwał ponad tysiąc statków rocznie, których zadaniem było zaopatrywanie stolicy w żywność i cenne rarytasy z egzotycznego Wschodu. Drugi port służył cesarskiej flocie do obrony interesów całej zatoki, w której pojawiły się wystawne budowle, monumentalne uzdrowiska i domy publiczne odwiedzane przez bogatych wczasowiczów. To nie przypadek, że cesarze, tacy jak Juliusz Cezar, Neron, Marek Aureliusz i Hadrian, również ulokowali tutaj swoje rezydencje i właśnie to miejsce wybrali, by schronić się przed szalonym życiem stolicy. Nic więc dziwnego, że właśnie w Pozzuoli powstał amfiteatr, który został wybudowany na długo przed najbardziej znanym, rzymskim Koloseum.

Jednak tak wielki przepych miał swoją wadę: w tym obszarze miały miejsce znaczące ruchy skorupy ziemskiej. Całe Pola Flegrejskie stanowią kalderę obecnie jednego z najniebezpieczniejszych super wulkanów na świecie. Mieszkańcy Bai rozkoszowali się ciepłymi wodami hydrotermalnymi, nieświadomi, że to panaceum stanie się przyczyną powolnego znikania miasta pod powierzchnią morza.

Dziś na terenie zatopionego obiektu został utworzony park archeologiczny, który stał się celem nowego rodzaju turystyki podwodnej. Niestety, prądy morskie niszczą starożytne miasto. Powołano więc grupę naukowców i techników, których celem jest zabezpieczenie zatopionych pozostałości. Konserwatorzy z Istituto Superiore per la Conservazione ed il Restauro (Centralnego Instytutu ds. Renowacji) używają pionierskich technik i zapraw stosowanych w hydraulice wypróbowanych i przetestowanych w ich laboratoriach. W trakcie faz renowacji biolodzy zbierają próbki, dzięki którym starają się określić, w jaki sposób można spowolnić stopniowe niszczenie zatopionych struktur. Architekci i archeolodzy opracowują mapy i badają teren, który nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich tajemnic i cudów ukrytych na dnie morza. Do tej pory udało się wydobyć na światło dzienne 30 procent jego skarbów.

Jak zapowiada nadawca, program dokumentalny „Baia: rzymska Atlantyda” ukazuje tę niezwykłą i sumienną pracę konserwatorów, a także rekonstruuje życie, historię i tajemnice zatopionych miast Baia, Pozzuoli i Miseno - należących do niegdyś luksusowego i samowystarczalnego zakątka Imperium Rzymskiego. Program „Baia: rzymska Atlantyda” zostanie wyemitowany w piątek, 20 maja br. o godzinie 21:00, wyłącznie w kanale Polsat Viasat History (więcej tutaj).

„Baia: rzymska Atlantyda” - emisja w piątek, 20 maja 2022 roku o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...