reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szwajcaria za ustawą „Lex Netflix”

dodano: 2022-05-16 20:10 | aktualizacja: 2022-05-19 13:31
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Swissinfo.ch

szwajcaria_PV_360px.jpg Wyborcy w Szwajcarii poparli proponowaną ustawę „Lex Netflix”, która zmusiłaby serwisy streamingowe do finansowania lokalnych produkcji treści. W niedzielnym głosowaniu 58,4% głosujących Szwajcarów poparło tę propozycję. Zyska szwajcarski przemysł filmowy.

vierfueralle.ch
Szwajcaria netflix lex tax 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W związku z tym operatorzy transmisji strumieniowych, tacy jak Netflix i Disney, będą teraz musieli ponownie zainwestować co najmniej 4% swoich szwajcarskich przychodów w lokalną produkcję treści, skutecznie dostosowując je do nadawców w Szwajcarii.

Inwestycje operatorów usług streamingowych mogą przybrać formę kupowania lokalnych programów oprócz ich produkcji, podczas gdy operatorzy będą mieli również możliwość umieszczenia tego w funduszu inwestycyjnym.

Nowe prawo filmowe szwajcarskiego parlamentu, nazwane na cześć światowego numeru 1 w dziedzinie strumieniowego przesyłania rozrywki, zobowiązuje globalnych graczy do finansowania tworzenia szwajcarskich filmów i seriali, przy czym cztery procent ich sprzedaży generowanej w Szwajcarii.

Podobne środki są już stosowane w krajach sąsiednich. 
Szczególnie daleko posuwają się Francja z obowiązkową składką w wysokości 26% i Włochy z 20%. 
Podobne przepisy wprowadzono w Portugalii (gdzie streamerzy muszą płacić 1% swoich dochodów Instytutowi Kina i Audiowizualnego). Dania i Hiszpania rozważają podobne przepisy.

Ustawa Lex Netflix była jednym z trzech referendów, które odbyły się w niedzielę15 maja. W drugim referendum 72% głosujących zaaprobowało zwiększenie finansowania agencji ochrony granic Frontex. W trzecim referendum 60% głosujących zatwierdziło zmiany w przepisach dotyczących przeszczepów narządów, które umożliwią im wycofanie się.

Źródło: tagesanzeiger.ch  swissinfo.ch  vierfueralle.ch

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...