reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Przejście” - film TVP w kinach

dodano: 2022-05-20 14:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa „Przejście” Od piątku, 20 maja br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Przejście”. Producentem filmu jest V-Film, koproducentami są TVP, Dolnośląskie Centrum Filmowe, New Wave Film, Studio Fonograf i Wajda Studio, wsparcia finansowego udzielili Dolnośląski Konkurs Filmowy i Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Występują Wiktoria Gorodeckaja, Agnieszka Mandat, Aleksandra Justa, Monika Kwiatkowska, Bronisława Zamachowska, Ewa Dałkowska, Agnieszka Mandat-Grąbka, Jowita Budnik, Nadia Budnik, Aleksandra Piotrowska, Weronika Wachowska, Kaja Karpa, Łukasz Zieliński, Cezary Łukaszewicz, Konrad Kąkol i Mariusz Kiljan.

TVP Dystrybucja Kinowa „Przejście”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 20 maja br. TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin film „Przejście” Doroty Lamparskiej, debiutującej w roli autorki i reżyserki. Scenariusz „Przejścia” powstał na podstawie opowiadania Weroniki Murek „W tył, w dół, w lewo”. W roli głównej występuje Wiktoria Gorodeckaja.

W wyniku nawałnicy zostaje uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym do Marii (w tej roli Wiktoria Gorodeckaja) wiadomość o jej śmierci dociera z opóźnieniem. Kobieta, jak zwykle, wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, ale dla innych jest nieobecna. Maria postanawia wrócić do domu swojej matki, czyli do miejsca, które opuściła za życia. Tam jest już jej ciało. Rodzina próbuje nakłonić zmarłą, by sama się zidentyfikowała, bo tylko wtedy będzie mogła pogodzić się z tym, że nie żyje. Tylko wtedy przyniesie to wszystkim wyczekiwaną ulgę. Maria jednak buntuje się i nie zgadza się na swoją śmierć.

W filmie występują: Wiktoria Gorodeckaja, Agnieszka Mandat, Aleksandra Justa, Monika Kwiatkowska, Bronisława Zamachowska, Ewa Dałkowska, Agnieszka Mandat-Grąbka, Jowita Budnik, Nadia Budnik, Aleksandra Piotrowska, Weronika Wachowska, Kaja Karpa, Paweł Gryc, Borys Wiciński, Łukasz Zieliński, Cezary Łukaszewicz, Konrad Kąkol, Mariusz Kiljan, Przemysław Bluszcz, Jacek Braciak, Jan Peszek, Lech Dyblik, Robert Gonera i Sławomir Orzechowski. Zdjęcia zrealizowała Jolanta Dylewska („W ciemności”), a za scenografię odpowiedzialna była Anna Wunderlich („Papusza”). Reżyserką i autorką scenariusza jest Dorota Lamparska. Film zaprezentowano w „Konkursie głównym” 46. „Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych” w Gdyni w roku 2021.

Dorota Lamparska to absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2004-2006 wykładowca reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 2007-2012 przewodnicząca Koła Młodych, w latach 2011-2016 członek zarządu głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Film „Przejście” jest jej pełnometrażowym debiutem.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Przejście”, foto: TVP
Plakat promujący kinową emisję filmu „Przejście”, foto: TVP
Wiktoria Gorodeckaja w filmie „Przejście”, foto: Agnieszka Gostkiewicz-Barańska
Wiktoria Gorodeckaja w filmie „Przejście”, foto: Agnieszka Gostkiewicz-Barańska


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...