reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2/HEVC już na 68 proc. terytorium Polski

dodano: 2022-05-23 10:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/KPRM/Emitel

DVB-T2 W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził trzeci etap zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dotyczy to województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego, czyli środkowej i południowej Polski. Zmiana obejmuje przełączenie częstotliwości nadawania (refarming pasma 700 MHz) oraz aktualizację standardu z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC dla MUX 1, MUX 2 i MUX 4 (nie dotyczy MUX 3 i MUX 8). Jak informuje Emitel, naziemna telewizja DVB-T2/HEVC jest już dostępna na 68 proc. powierzchni Polski.

telewizor telewizja DVB-|T2 HEVC naziemna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników (telewizorów lub dekoderów) powinna samoczynnie zaktualizować listę kanałów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor.

Uwaga! W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps.

Zmiana oznacza dla widzów lepszą jakość dźwięku i obrazu - kanały są teraz nadawane w rozdzielczości HD.

Złożono już ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie

Jeśli posiadany telewizor/dekoder nie obsługuje nowego sygnału nadawania DVB-T2/HEVC, a sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Do tej pory złożonych zostało ponad 200 tys. wniosków, z czego zrealizowano 145 tys., informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Czym jest refarming?

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją UKE, zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX 3, który będzie mógł nadawać w DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie www.emitel.pl/refarming. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.

ZOBACZ AKTUALNE PARAMETRY EMISJI.

Przypomnijmy, że w poprzednich etapach, które zostały przeprowadzone odpowiednio 28 marca i 25 kwietnia br., zmiany objęły zachodnią Polskę. Ostatni etap zmian odbędzie się 27 czerwca br.
 
Podpis

Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce prowadzone są w czterech etapach:
  • etap 1: 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie, lubuskie;
  • etap 2: 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie;
  • etap 3: 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie;
  • etap 4: 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...