reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2/HEVC już na 68 proc. terytorium Polski

dodano: 2022-05-23 10:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/KPRM/Emitel

DVB-T2 W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził trzeci etap zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dotyczy to województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego, czyli środkowej i południowej Polski. Zmiana obejmuje przełączenie częstotliwości nadawania (refarming pasma 700 MHz) oraz aktualizację standardu z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC dla MUX 1, MUX 2 i MUX 4 (nie dotyczy MUX 3 i MUX 8). Jak informuje Emitel, naziemna telewizja DVB-T2/HEVC jest już dostępna na 68 proc. powierzchni Polski.

telewizor telewizja DVB-|T2 HEVC naziemna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników (telewizorów lub dekoderów) powinna samoczynnie zaktualizować listę kanałów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor.

Uwaga! W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps.

Zmiana oznacza dla widzów lepszą jakość dźwięku i obrazu - kanały są teraz nadawane w rozdzielczości HD.

Złożono już ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie

Jeśli posiadany telewizor/dekoder nie obsługuje nowego sygnału nadawania DVB-T2/HEVC, a sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Do tej pory złożonych zostało ponad 200 tys. wniosków, z czego zrealizowano 145 tys., informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Czym jest refarming?

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją UKE, zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX 3, który będzie mógł nadawać w DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie www.emitel.pl/refarming. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.

ZOBACZ AKTUALNE PARAMETRY EMISJI.

Przypomnijmy, że w poprzednich etapach, które zostały przeprowadzone odpowiednio 28 marca i 25 kwietnia br., zmiany objęły zachodnią Polskę. Ostatni etap zmian odbędzie się 27 czerwca br.
 
Podpis

Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce prowadzone są w czterech etapach:
  • etap 1: 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie, lubuskie;
  • etap 2: 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie;
  • etap 3: 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie;
  • etap 4: 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

759 zł Więcej...