reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Sierżant” w kanale TVP1

dodano: 2022-06-02 16:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka „Sierżant” W niedzielę, 5 czerwca br. o godz. 21:15 w kanale TVP1 wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Sierżant”, w reżyserii Grzegorza Zasępy. Producentami filmu są Telewizja Polska i Grupa ZPR Media. Jest to opowieść o sierżancie armii amerykańskiej Coreyu Specku, jego walce z demonami wojny po powrocie z frontu, braterskiej przyjaźni z Marcinem Kulasem i odkrywaniu swoich polskich korzeni.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Sierżant”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wtorek, 31 maja br. w warszawskiej Kinotece odbył się pokaz przedpremierowy pokaz „Sierżanta” z udziałem członka zarządu Telewizji Polskiej Mateusza Matyszkowicza oraz twórców dokumentu. Gośćmi specjalnymi byli główni bohaterowie filmu: Corey Speck i Maciej Kulas.

Sierżant Corey Speck, rocznik 1984, wychowany w Tuscon i Atlancie. Mąż, brat, żołnierz armii amerykańskiej z doświadczeniem na wojennym froncie w Afganistanie, weteran zmagający się z zespołem stresu pourazowego. W amerykańskiej armii jest wielu żołnierzy, którzy odpowiadają takiemu opisowi. Jednak sierżant Corey Speck i historia jego niezwykłego bohaterstwa na polu walki, stała się tematem filmu dokumentalnego, którego wątki zapoczątkowane na misji w Afganistanie splatają się nierozerwalnie z Polską.

We wrześniu 2009 roku w małej, afgańskiej wiosce doszło do dramatycznej wymiany ognia z oddziałami talibów. Na pomoc amerykańskiej armii został wysłany polski oddział szybkiego reagowania, w którego szeregach znalazł się kapral Marcin Kulas. Podczas przeszukiwania wioski żołnierze wpadli w zasadzkę. W wyniku ostrzału kapral Kulas doznał poważnych ran. Z jego ośmioosobowego plutonu tylko trzech żołnierzy było w stanie dalej walczyć. Sierżant Speck ruszył na pomoc polskiemu żołnierzowi. Jak mówi kapral Kulas, tego dnia Corey uratował mu życie.

W tej dokumentalnej historii sierżanta Corey’a widzowie poznają kilkanaście tygodni po ogłoszeniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu. W tym momencie wspomnienia z misji wracają do bohatera filmu ze zdwojoną siłą. Jego koledzy z armii wciąż zmagają się z demonami wojny. Pomagają im wspólne spotkania i polowania na jednej z farm w Tennessee. Długie rozmowy pozwalają na chwilę zapomnieć o wojnie, ale też rozbudzają ciekawość, co stało się z uratowanym polskim żołnierzem? Jak skończyła się ta historia i co robi teraz?

Do sierżanta Specka wraca również temat Polski. Od pokoleń ten kraj był jego przeznaczeniem, ale dopiero wojenne wydarzenia w Afganistanie w 2009 roku stały się dla Corey’a impulsem do poszukiwania polskości, więzi i kontaktu z krajem przodków.

Corey ma polskie, podkrakowskie korzenie. Informacji o swoim pochodzeniu i członkach rodziny poszukuje już w Stanach Zjednoczonych Ameryki: w Muzeum Polski w Ameryce i w tak zwanej „Amerykańskiej Częstochowie” w Stanie Pensylwania. Będąc w Chicago, odwiedza dziadka, aby u niego poszukać informacji o przodkach. Speck postanawia następnie przyjechać do Polski i na własną rękę poszukać swoich korzeni, a przede wszystkim, spotkać się z Marcinem, bo po afgańskich wydarzeniach stało się jasne, że narodziła się między nimi prawdziwa braterska więź.

Spotkanie rodzin i odnalezienie podkarpackiej wioski, z której emigrowali jego pradziadkowie, tylko utwierdziło Coreya w pragnieniu otrzymania polskiego obywatelstwa. Po medalu od prezydenta Polski Andrzeja Dudy i wyróżnieniu przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich w Ameryce obywatelstwo polskie byłoby zwieńczeniem tej niesamowitej historii. 

„Sierżant” - o filmie - reżyseria: Grzegorz Zasępa, zdjęcia: Grzegorz Hartfiel, dźwięk: Krzysztof Bąk i Sławomir Pietrzyk, montaż: Tomasz Bujko, producenci nadzorujący: Ewa Latkowska, Katarzyna Sikorska-Jędral i Radosław Niziołek, producent: Monika Dąbrowska-Mckinley, produkcja: ZPR Media i Telewizja Polska.
 
Maciej Kulas i Corey Speck na premierze filmu „Sierżant”, foto: Jan Bogacz/TVP
Maciej Kulas i Corey Speck na premierze filmu „Sierżant”, foto: Jan Bogacz/TVP


„Sierżant” - emisja w niedzielę, 5 czerwca 2022 roku o godz. 21:15 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

359 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...