reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czas na satelity Starlink 2.0

dodano: 2022-06-06 15:20
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX

High speed starlink satelita 360px.jpg Elon Musk potwierdził, że SpaceX zbudował pierwszego satelitę Starlink 2.0, który będzie znacznie większy i potężniejszy niż dotychczasowe wersje satelitów Starlink. Jednak większa rakieta Starship jest jedynym sposobem, w jaki SpaceX będzie w stanie wprowadzić masową produkcję większych satelitów Starlink 2.0 na orbitę. Kiedy pierwszy start z większymi Starlinkami? I jaką rakietą?

Starlink
Starlink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy projekt satelity Starlink ma 7 m długości i masę startową 1250 kg.
Obecny satelita Starlink lecący rakietą Falcon 9 ma jest znacznie mniejszy - jego masa startowa to tylko 260 kg. Zaletą mniejszej masy startowej  pierwszej generacji satelitów Starlink jest to, że SpaceX może w luku bagażowym rakiety umieścić aż 60 satelitów, co pozwoliło mu szybko zbudować tę konstelację, by oferować usługi i zacząć zarabiać. Chodziło o szybki zwrot z inwestycji, która kosztuje miliardy dolarów.

Okazuje się, że obecna platforma rakiety Falcon 9 używana do startów Starlink pierwszej generacji, nie ma szans na wyniesienie satelitów nazywanych Starlink 2.0. 

Nie pomagają opóźnienia w formalnym zatwierdzeniu wystrzelenia rakiety Starship - to jedna z większych rakiet, jaką kiedykolwiek zbudowano. Składa się z dwóch etapów: pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy i drugiego stopnia o nazwie Starship. Amerykańska FAA przeprowadza przegląd środowiskowy rakiety Starship wielokrotnego użytku - końcowy raport na jej temat ma się ukazać około 13 czerwca. FAA twierdzi, że nie ma gwarancji, że zostanie wydana zgoda na start.

SpaceX ma plan B 
Teoretycznie może wystrzeliwać rakiety Starship z Florydy, ale po zbudowaniu nowej infrastruktury, a to będzie trwało. Pola startowe rakiet na Cape Canaveral i Kennedy Space Center na Florydzie są już zatwierdzone do prowadzenia działalności wynoszenia ładunków rakietami - tu nie ma żadnych ograniczeń. Ale podczas tej budowy nastąpiłyby nieuniknione opóźnienia o kolejne 6-8 miesięcy, a SpaceX chciałoby uniknąć kolejnej inwestycji, bo będzie kosztowna i czasochłonna.

Starlink otrzymał zgodę na uruchomienie usług Internetu satelitarnego w Nigerii i Mozambiku, a także na Filipinach. Licencja w Nigerii obowiązuje przez 10 lat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...