reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Śmierć Zygielbojma” w stacjach Canal+

dodano: 2022-06-12 08:26
autor: Łukasz Knapik | źródło: Canal+ Polska/satkurier.pl

Monolith Films „Śmierć Zygielbojma” W niedzielę, 12 czerwca br. o godz. 21:30 w Canal+ Premium i o godz. 22:30 w Canal+ 1, a w kolejnych dniach w Canal+ Film, wyemitowany zostanie premierowo polski film „Śmierć Zygielbojma”, którego bohaterem jest polityk Szmul Zygielbojm. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), koproducentem jest Lightcraft, wsparcia finansowego udzielili Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Monolith Films. Wystąpili Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Marta Ojrzyńska-Nalazek, Beata Fudalej, Karolina Kuklińska, Maja Luxenberg-Łukowska, Weronika Wronka, Wojciech Mecwaldowski i Jack Roth.

Monolith Films „Śmierć Zygielbojma”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Śmierć Zygielbojma” to oparta na faktach wojenna opowieść o polsko-żydowskim polityku, który w ramach protestu popełnił w Londynie samobójstwo. W rolę młodego dziennikarza Adama wcielił się brytyjski aktor Jack Roth, a postać Szmula Zygielbojma odtworzył Wojciech Mecwaldowski.

Szmul Zygielbojm był lewicowym polsko-żydowskim politykiem, redaktorem pisma „Arbeter Fragen”, który w trakcie II wojny światowej rezydował w Londynie i tam aktywnie brał udział we wspieraniu Polaków i Żydów pod okupacją. W ostatnich miesiącach życia był członkiem Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Po upadku powstania w getcie żydowskim w Warszawie popełnił samobójstwo w proteście przeciw bezczynności aliantów w kwestii ludobójstwa.

Film Ryszarda Brylskiego („Żurek” i „Cudowne lato”) opowiada o tych wydarzeniach z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który wówczas, podobnie jak większość zachodniego świata, nie zdawał sobie sprawy (czy też nie chciała sobie zdawać sprawy) ze skali zbrodni dokonywanych na wschodzie Europy. W rolę Adama wcielił się brytyjski aktor Jack Roth („Bohemian Rhapsody” „W nieskończoność” i „Brytania”). Tytułową postać Szmula Zygielbojma odtworzył Wojciech Mecwaldowski („Dziewczyna z szafy” i „Juliusz”), a towarzyszą im Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”, „Pani z przedszkola”) i Aleksandra Popławska („Wataha” i „Szadź”).

„Śmierć Zygielbojma” to dramat biograficzny i dramat historyczny. Reżyserem filmu jest Ryszard Brylski, autorami scenariusza są Wojciech Lepianka i Ryszard Brylski, a za zdjęcia odpowiadał Piotr Śliskowski. W obsadzie znaleźli się Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Marta Ojrzyńska-Nalazek, Beata Fudalej, Karolina Kuklińska, Maja Luxenberg-Łukowska, Weronika Wronka, Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Will Brown, Christopher Fairbank, Robert Gonera, Tomasz Sapryk i Marcin Bosak.

Dodajmy, że film „Śmierć Zygielbojma” pojawił się w kinach w piątek, 5 listopada 2021 roku (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Wojciech Mecwaldowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śmierć Zygielbojma”, foto: Monolith Films
Wojciech Mecwaldowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śmierć Zygielbojma”, foto: Monolith Films


„Śmierć Zygielbojma” - emisja w niedzielę, 12 czerwca 2022 roku o godz. 21:30 w Canal+ Premium. Film ten będą mogli również oglądać widzowie Canal+ 1 i Canal+ Film.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...