reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Chorwacja: Wyspa Hvar

dodano: 2022-06-07 16:18 | aktualizacja: 2022-06-14 21:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

Chorwacja Hvar Wyspa Hvar jest uznawana za jedną z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Potwierdzam: to naprawdę urocze miejsce – warto je odwiedzić. Hvar promuje się jako „najbardziej słoneczne miejsce w Europie”, z ponad 2715 godzinami światła słonecznego w roku (rywalizuje pod tym względem z Maltą i Dubrownikiem). Z racji dużej liczby plantacji lawendy nazywana jest też lawendową wyspą. Niestety często zdarzają się tam pożary wypalające latem duże połacie wyspy.

Sućuraj, fot. satkurier.pl
Chorwacja Hvar - Sućuraj


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ciekawostki

Hvar jest wysokim pasmem mezozoicznych wapieni i dolomitów, który był częścią lądu do około 11 000 lat temu, w okresie polodowcowym. Wtedy podniósł się poziom mórz, wypełniając doliny, które są teraz kanałami między wyspami.

Wyspa była zamieszkana 6000 lat temu. Z tego okresu są znaleziska charakterystycznej kultury hvarskiej (3500-2500 r. p.n.e.), znanej z malowanej ceramiki.

Grecy podbili Hvar w starożytności – uważa się, że założyli tam kolonię nazywaną Anchiala, ale nie ma na to dowodów.

Hvar był miejscem kolonizacji greckiej w IV w. p.n.e., bo w latach 385/384 p.n.e. założono Pharos, na miejscu dzisiejszego Stari Gradu, a odpowiadały za to greckie Syrakuzy.

Podobno w miejscu dzisiejszego Hvaru były greckie miasta Heraklea lub Dimos, ale też nie ma na to dowodów.

Hvar znalazł się pod panowaniem starożytnego Rzymu w 219 r. p.n.e., a Pharos zmienił nazwę na Faria.

6 lutego 1510 r. to dzień wielkiego cudu na Hvarze, bo mały, drewniany krzyż zaczął ociekać krwią – od tego czasu wydarzenie to wiąże się z początkiem tradycji procesji za krzyżem.

W 1571 r. wyspa została spustoszona przez Turków w drodze na bitwę pod Lepanto, a Hvar, Stari Grad i Vrboska zostały prawie całkowicie zniszczone (ostała się tylko niezdobyta twierdza).

Miasto Hvar doznało zniszczeń w 1579 r., bo piorun uderzył w prochownię w twierdzy.

Hvarem rządziły Republika Wenecka, Bizancjum i Królestwo Chorwacko-Węgierskie. Potem były Austro-Węgry, krótko Napoleon i Królestwo Włoch, aby rządziła tam Jugosławia.

Od końca XI w. włoska nazwa wyspy to Lesina lub po wenecku – Liesena. Nazwy te wydają się mieć swoje źródło od prasłowiańskiego słowa les-, czyli „las”. Liesena była oficjalną nazwą Hvaru w erze Dalmacji Weneckiej (XVI i XVII w.).

W 1858 r. na Hvarze otwarto pierwszą stację meteorologiczną na terenie Chorwacji – założono ją w byłym kościele św. Wenerandy.

W 1868 r. powstało tam pierwsze towarzystwo turystyczne.

Hvar jest ważny dla historii Chorwacji, ponieważ był jednym z ośrodków literatury chorwackiej w okresie renesansu.

W XVII w. w mieście Hvar było około 30% włoskich nazwisk – emigracja Włochów nastąpiła po I i II wojnie światowej.

Jako ciekawostkę historyczną można uznać to, że 7 listopada 1991 r. jugosłowiańskie lotnictwo bez sensu zbombardowało małe lotnisko polowe koło Stari Gradu bombami i rakietami, uszkadzając mały samolot i pas startowy.

W lipcu 2004 r. międzynarodowa grupa badawcza odkryła na wyspie Hvar ślady dinozaurów.

Anteny i telewizja

Ponieważ mamy do czynienia z wyspą na Adriatyku, to jasne jest, że odbiór telewizji jest głównie z satelity, choć jest też zasięg naziemny w ramach NTC. Od 1 lipca 2020 r. Chorwacja przeszła na emisję z multipleksów DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, więc także wyspa Hvar jest w zasięgu DVB-T2 w ramach tzw. strefy D8 (Split). Oprócz kanałów ogólnokrajowych dla całej Chorwacji (głównie stacji publicznej HRT) nadawane są tam 2 regionalne stacje z Splitu – TV Jadran i TV Dalmacija. Telewizja Jadran nadaje codziennie swój program za pośrednictwem nadajników naziemnych DVB-T2 w sieci MUX M2 z kanału 23 (częstotliwość 490 MHz) z Vidova gora z wyspy Brač. Generalnie anteny naziemne powinny być ustawione w kierunku wyspy Brać, choć we wschodniej części wyspy można ustawić antenę w kierunku lądu na nadajnik Biokovo – Sv. Jure, jakby za Makarską (zawsze ten sam rozkład kanałów), ewentualnie nadajnik Rota na półwyspie Peljesac. W zachodniej części Hvaru można próbować odbierać naziemne kanały z włoskiej telewizji naziemnej, ale nie mamy 100% potwierdzenia (Włochów nie brakuje na Hvarze).

Anteny satelitarne na Hvarze – jak w całej Chorwacji – są zwykle ustawione na satelitę Eutelsat 16A na pozycję 16°E. Tam są najważniejsze, płatne kanały chorwackie, m.in. w ramach platformy MaxTV czy Total TV (Czarnogóra/Serbia). Z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E znamy tylko kanał HRT Int. I tak najczęściej Chorwaci oglądają 4 kanały publicznej telewizji HRT oraz RTL Hrvatska. Niestety na satelicie Eutelsat 16A nie ma żadnego polskiego kanału i jeśli chorwacki użytkownik anteny nie ma multifeeda na 13°E, to nie obejrzymy np. w hotelu czy wynajmowanym apartamencie na Hvarze żadnego polskiego kanału FTA. Często zdarza się, że instalacja antenowa w Chorwacji jest z jednej anteny 80 cm na 2-3 satelity (19°E – 16°E – 13°E) przy wykorzystaniu konwertera Monoblock Triple (dostarcza je tam m.in. AX Technology ze Szczecina).


 
Instalacja na trzy pozycje orbitalne
Antena Triax
Węgierska antena z logo firmy... Samsung

Podsumowanie

Wyspa Hvar jest naprawdę interesującym miejscem, aby nie tylko ją odwiedzić, ale nawet zamieszkać na stałe. Dużo słońca i bliskość ciepłego morza jak na warunki europejskie jest na tyle interesującym kierunkiem, że warto rozważyć jej odwiedzenie. Wielu turystom nie chce się płynąć promem dwie godziny i czasami omijają lawendową wyspę i jej uroki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...