reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Marketplace Europe” o Davos w CNN International

dodano: 2022-06-16 14:53
autor: Łukasz Knapik | źródło: Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

„Światowe Forum Ekonomiczne” w Davos W najnowszym odcinku programu „Marketplace Europe” Julia Chatterley i Richard Quest z CNN relacjonują przebieg „Światowego Forum Ekonomicznego” („World Economic Forum”/„WEF”) w Davos, w Szwajcarii, gdzie liderzy polityczni i biznesowi zebrali się, aby przedyskutować najważniejsze problemy, z jakimi mierzy się świat. Program zostanie wyemitowany na antenie kanału CNN International w niedzielę, 19 czerwca br. o godz. 19:00 CET, w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 19 na 20 czerwca br. o o godz. 6:30 CET i w środę, 22 czerwca br. o godz. 15:45 i 21:45 CET.

„Światowe Forum Ekonomiczne” w Davos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Doroczne „Światowe Forum Ekonomiczne” w Davos odbyło się stacjonarnie po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Szczyt po raz pierwszy został przeniesiony na maj. Obok niepewnego programu dotyczącego gospodarki, tematami dyskusji były przede wszystkim wojna Rosji z Ukrainą, inflacja i zagrożenie recesją.

Richard Quest spotyka się z Maurice'em Lévym, przewodniczący rady nadzorczej Publicis Groupe, trzeciej co do wielkości grupy reklamowej i komunikacyjnej na świecie. W rozmowie odnosi się on do stanu gospodarki.

- Istnieje pewien rodzaj dychotomii pomiędzy gospodarką realną, której jesteśmy świadkami na podstawie zachowań konsumentów lub optymizmu dyrektorów generalnych, a z drugiej strony mamy giełdę, która znajduje się w stanie swobodnego spadku, przynajmniej w przypadku spółek technologicznych. Do tego dochodzi jeszcze wrzawa związana z nadchodzącą recesją lub rosnącą inflacją. Sytuacja jest dość nietypowa, ze względu na brak zbieżności między tym, co słyszymy, a tym, co obserwujemy na rynku

- mówi Maurice Lévy.


Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła spojrzenie wielu firm na przyszłość. Maurice Lévy opisuje, w jaki sposób ludzki wymiar wojny wpłynął na podejmowane decyzje:

- Zmieniamy sposób, w jaki podchodzimy do biznesu. Dziś biznes oznacza wartości. Nie można prowadzić firmy, nie kierując się wartościami. I to jest powód, dla którego zdecydowaliśmy się wycofać z Rosji. Nie zmusiła nas do tego sama wojna, ponieważ nasz kraj w niej nie uczestniczy. Ale po ludzku, ze względu na wartości nie mogliśmy tam zostać.


Prezes Volkswagena Herbert Diess twierdzi, że sytuacja rozwija się szybciej, niż ktokolwiek przewidywał, po tym jak wiele firm postanowiło wycofać się z Rosji.

- To jest strukturalny przełom, który zmusza nas do przemyśleń. Pierwsza reakcja jest zawsze taka, że musimy stać się samowystarczalni, że powinniśmy wycofać się do naszych twierdz. Ale myślę, że to nie pomaga. Jest to zapewne jakieś rozwiązanie krótkoterminowe, jednak na dłuższą metę przynosi światu poważne szkody

- mówi korespondentce CNN.


Przy tak wielu nakładających się na siebie kryzysach, kwestie takie jak różnorodność, równość i inkluzywność (diversity, equity and inclusion, DE&I) oraz zrównoważony rozwój mogą zostać odsunięte na dalszy plan. Ilham Kadri, dyrektor generalna Solvay, belgijskiej międzynarodowej firmy chemicznej, jest jedną z tych osób w świecie biznesu, które dbają o to, by tak się nie stało. Wyjaśnia Julii Chatterley, dlaczego DE&I jest dla niej tak ważne:

- Różnorodność... Dobrzy ludzie odchodzą pierwsi, jeśli nie dbasz o inluzywność i nie słuchasz ich. Dlatego przedkładam teraz I (inkluzywność) nad D (różnorodność), na pierwszym miejscu stawiam inkluzywność.


Ilham Kadri mówi również o znaczeniu zrównoważonego rozwoju i o tym, jak młodzi ludzie inspirują zmiany w branży w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk.

- Spójrzmy na młodzież, chcą dołączać do firm, które mają misję, chcą wiedzieć, co zamierzamy robić. Mówię to z ręką na sercu, jako że jestem mamą, chcę dać coś od siebie i pozostawić planetę lepszą niż ta, na której teraz żyję. Ale to nie jest łatwe. Zwłaszcza my, branża chemiczna, jesteśmy postrzegani jako część problemu, a jesteśmy przecież częścią rozwiązania. Zajmujemy się elektryfikacją, bio oczyszczaczem. Przemysł chemiczny jest matką wszystkich przemysłów.


„Światowe Forum Ekonomiczne 2022” odbyło się w dniach 22-26 maja br. Polskę reprezentowali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (więcej tutaj).
 
„Światowe Forum Ekonomiczne” w Davos relacjonował Richard Quest, foto: Jeremy Freeman/Warner Bros. Discovery
„Światowe Forum Ekonomiczne” w Davos relacjonował Richard Quest, foto: Jeremy Freeman/Warner Bros. Discovery
Richard Quest w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery
Richard Quest w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery
Richard Quest i Maurice Lévy w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery
Richard Quest i Maurice Lévy w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery
Julia Chatterley i Herbert Diess w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery
Julia Chatterley i Herbert Diess w programie „Marketplace Europe”, foto: CNN/Warner Bros. Discovery


„Marketplace Europe” - emisja w niedzielę, 19 czerwca 2022 roku o godz. 19:00 CET w CNN International.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...