reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakieta Falcon 9 bezbłędna - 3 starty w 3 dni [wideo]

dodano: 2022-06-19 23:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Falcon 9 spaceX rakieta logo 360px.jpg W niedzielę 19 czerwca firma SpaceX wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Globalstar na orbitę z Cape Canaveral, wykonując trzeci lot rakiety Falcon 9 w ciągu 36 godzin. To najszybsza sekwencja trzech startów w historii jakiejkolwiek komercyjnej firmy zajmującej się wystrzeliwaniem rakiet.

fot. SpaceX
SpaceX starlink lądowanie rakieta Falcon 9 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trzy efektowne misje startów i lądowań rakiet Falcon 9 rozpoczęły się w piątek 17 czerwca o godz. 16: 09 GMT wystrzeleniem 53 satelitów internetowych Starlink z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego. Ta misja ustanowiła rekord 13. lotem wielorazowego wzmacniacza Falcon, który powrócił do lądowania na jednym z dronów SpaceX na Atlantyku.

Potem w sobotę 18 czerwca o godz. 14:19 GMT nastąpił start z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, skąd wystrzelono kolejną rakietę Falcon 9 z niemieckim satelitą rozpoznawczym radaru SARAh 1. Tu 1. stopień rakiety Falcon użyty na SARAh 1 zszedł z powrotem do bazy Vandenberg w celu lądowania na lądzie.

Z niedzielną misją dla Globalstar, SpaceX wykonało 3 loty Falcona 9 w 36 godzin i 18 minut, najkrótszy odstęp między trzema misjami, jaki osiągnęła jakakolwiek komercyjna firma rakietowa.

Globalstar jest konkurentem na rynku telefonów satelitarnych i przekaźników danych z takimi firmami jak Iridium, Inmarsat i Orbcomm. Globalstar ogłosił w lutym, że kupuje 17 nowych satelitów od zespołu branżowego kierowanego przez MDA i Rocket Lab, aby przedłużyć żywotność swojej konstelacji. Firma spodziewa się, że wszystkie 17 nowych satelitów zostanie wystrzelonych do końca 2025 roku.

SpaceX z powodzeniem wysyła w kosmos satelitę rozpoznawczego Bundeswehry - SARAh-1.
18 czerwca rakieta Falcon 9 wystrzeliła na orbitę pierwszego z 3 satelitów programu satelitarnego SARah-1, który waży około 4 ton i został zbudowany przez Airbusa na podstawie umowy z OHB Systems AG .

Trzy satelity do obserwacji Ziemi, które zostały zakupione wraz z segmentem naziemnym przez Federalny Urząd ds. Sprzętu, Informatyki i Wykorzystywania Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw), zapewniają Bundeswehrze zdolność do globalnego, niezależnego od pory dnia i pogody rozpoznania obrazowego.

Jednocześnie zapewniają wsparcie we wczesnym wykrywaniu i zarządzaniu kryzysami. Termin SARah to gra słów składająca się ze skrótu Syntetyczna Apertura Radar (metoda radaru obrazowania) i dołączonego „ah”.

SARAh-1 posiada specjalną antenę radarową.
W połączeniu z dwoma satelitami reflektorowymi, których wystrzelenie zaplanowano na ten rok, system SARah może w pełni sprostać wymaganiom użytkowników, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych w obszarze obserwacji. Wraz z powiązanym segmentem naziemnym, który jest połączony z dwiema stacjami naziemnymi, uzupełniają system SARAh.

Trzy satelity zastąpią obecny system rozpoznawczy SAR-Lupe, który jest z powodzeniem używany w kosmosie od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku SAR-Lupe, 3 satelity SARah powinny ponownie zapewnić działanie operacyjne przez co najmniej dziesięć lat.

Starty były 158., 159. i 160. lotem rakiety Falcon 9 w sumie oraz 24., 25. i 26. misją Falcon 9 w tym roku, doprowadzając do 26 startów SpaceX osiągniętych przez cały rok 2020. SpaceX do końca lipca przekroczy liczbę startów z zeszłego roku: 31. udanych misji.

SpaceX zamierza wykonać w 2022 r. ponad 50 misji rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy.
 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...