reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ariane 5 udanie wyniosła 2 satelity

dodano: 2022-06-23 10:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Ariane 5 Arianespace Measat 3d start 2022 360px Rakieta Ariane 5 z powodzeniem wyniosła 2 nowe satelity telekomunikacyjne. Lot VA257, pierwsza misja Ariane w tym roku, nastąpił 22 czerwca o godz. 18:50 czasu lokalnego z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Zastosowano tu rakietę nośną Ariane 5 do wyniesienia dwóch geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych MEASAT-3d i GSAT-24. Szczególnie świętowano wyniesienie malezyjskiego satelity Measat.

Arianespace
Ariane 5 Arianespace Measat 3d start 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- To zaszczyt dla Arianespace wspierać dwóch kluczowych graczy w regionie Azji i Pacyfiku dzięki udanej misji na pokładzie Ariane 5: MEASAT, wiodącego malezyjskiego operatora satelitarnego, oraz NewSpace India Limited (NSIL), państwowej firmy obsługującej Indian Ministerstwo Kosmosu (DOS) i współpracuje z indyjską agencją kosmiczną ISRO. Wraz z wystrzeleniem MEASAT-3d, czwartego satelity, którego wystrzeliwujemy dla Malezji, oraz GSAT-24, 25. indyjskiego satelity, za który jesteśmy odpowiedzialni, umacniamy naszą wieloletnią współpracę z tymi dwoma kluczowymi graczami

– powiedział Stéphane Israël, CEO Arianespace.


MEASAT-3d to satelita telekomunikacyjny zbudowany przez Airbus Defence and Space.
Zostanie umieszczony obok satelitów MEASAT-3a i MEASAT-3b na pozycji 91,5°E.

Satelita znacznie zwiększy prędkość transmisji do 100 Mb/s na użytkownika w Malezji, w tym w regionach o ograniczonych lub nieistniejących sieciach naziemnych; zapewni jednocześnie kopię zapasową i dodatkową pojemność dla usług wideo HD, 4K i 8K w regionie Azji i Pacyfiku. Nowy statek kosmiczny przewozi również innowacyjny ładunek dla koreańskiego operatora KTSAT. Opracowany przez Airbus Defence and Space, jest używany w koreańskim systemie wspomagania (KASS), projekcie Ministerstwa Lądów, Infrastruktury i Transportu,

GSAT-24 to satelita telekomunikacyjny dla pasma Ku, zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO) na zlecenie NSIL i będzie służyć subkontynencie indyjskim w wysokiej jakości usługach telekomunikacyjnych i DTH (bezpośrednio dostarczanych do domu); reprezentuje pierwszą misję dla NSIL.

- Po udanym wystrzeleniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, ten start oznacza kolejny udany rozdział w historii Ariane 5. „Ariane 5 po raz kolejny pokazuje swoją niezawodność i zaufanie, jakim obdarzyli nas międzynarodowi klienci Arianespace na całym świecie. Osiągnięcia te świadczą również o niezawodności Ariane 6, co jeszcze bardziej zwiększy naszą konkurencyjność i wszechstronność

– powiedział André-Hubert Roussel, dyrektor generalny ArianeGroup.


Ariane 5, rakieta nośna o dużej ładowności, to program Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) realizowany we współpracy przemysłu i instytucji publicznych w 12 europejskich krajach partnerskich.

Planowane są 4 kolejne misje Ariane 5

Po tej misji planuje się wystrzelenie kolejnych 4 rakiet Ariane 5, zanim Ariane 6 przejmie instytucjonalne europejskie misje i zaspokoi szybko rosnące potrzeby rynku.


 

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...