reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kolejna fala SMSów, udających komunikat PGE

dodano: 2022-06-28 11:22
autor: HP | źródło: CyberRescue

PGE sms logo cyberrescue 360px Okazuje się, że internetowi oszuści kontratakują, bo pojawia się kolejna fala SMS-ów, udających komunikat PGE - CyberRescue wysłało ostrzeżenie i radzimy się zastosować. Podszywanie się pod Polską Grupę Energetyczną (PGE), najwyraźniej weszło internetowym przestępcom w krew. Oszustwo to przez swoją częstotliwość zrobiło się tak popularne, że zaczęło zjadać własny ogon - coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że SMSy o odłączeniu prądu są fałszywe. Po co to robią naiwni przestępcy? Widać przyniosło im to dochody.

Cyberrescue
pge sms cyberrescue760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dokładnie przebiega ten SMS-owy proceder?
Otrzymujemy wiadomość z informacją, że na określony dzień zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Żeby do tego nie dopuścić, należy uregulować płatność w wysokości kilku złotych, na stronie internetowej, która znajduje się pod linkiem w SMSie. Najczęściej mamy jeden dzień na opłatę i w związku z tym, decydujemy się działać szybko. Podajemy dane logowania do konta (lub do karty płatniczej) i w ten sposób przekazujemy je w ręce oszustów, którzy następnie okradają nas z pieniędzy.

Moja mama została oszukana!
Do CyberRescue, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, odezwała się Monika.

Okazało się, że jej mama otrzymała taką wiadomość i chcąc uregulować płatność, podała dane swojej karty płatniczej.

    • Nagle z jej konta zaczęły znikać pieniądze. Wykonywane były przelewy po kilkaset złotych - dodaje klientka CyberRescue. Na szczęście kobieta zorientowała się, że coś jest nie tak, a specjaliści z CyberRescue polecili jej zadzwonić do banku, żeby jak najszybciej zablokować konto.
    • Oszustwo po raz pierwszy pojawiło się już w 2016 roku. Od tego czasu cyklicznie powraca, niekiedy zmieniając swoją formę. - W ostatnich dniach obserwujemy wzmożoną kampanię takich wiadomości. Jest to spowodowane wakacjami i piękną pogodą. Wielu Polaków obecnie wypoczywa, łatwiej wtedy o rozproszenie i chęć szybkiego uregulowania czekającej należności - tłumaczy Martyna Holinka z CyberRescue.

Jak się przed tym uchronić?
Nawet jeśli nasz numer telefonu nie wyciekł do Internetu, możemy spodziewać się podejrzanych wiadomości o takim charakterze - oszuści wysyłają SMSy również na losowe numery.

Dlatego należy zachować czujność i nie klikać we wszystkie linki, które otrzymujemy w wiadomościach. 

    • Zawsze trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania, nawet jeśli jakiś link przyszedł od naszego znajomego - dodaje Martyna Holinka z CyberRescue.
    • Co zrobić w sytuacji, gdy daliśmy się oszukać? Najpierw należy zadzwonić do banku i powiadomić o zagrożeniu. Następnie koniecznie zmienić hasło logowania do bankowości internetowej, zastrzec kartę i sprawdzić czy nie mamy podłączonych do konta obcych urządzeń. Natomiast jeśli straciliśmy pieniądze, sprawę trzeba jak najszybciej zgłosić na policję.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...