reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Krzyżowcy” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2022-06-29 09:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History „Krzyżowcy” Historia wypraw krzyżowych została zapisana w zbiorowej pamięci jako opowieść o fanatyzmie religijnym, brutalności, średniowiecznych rycerzach i wojownikach dżihadu, o zamkach i królach, a także o bohaterstwie, zdradzie i poświęceniu. W piątek, 1 lipca br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu brytyjskiego serialu dokumentalnego „Krzyżowcy” („The Crusades”). Jego gospodarzem będzie Thomas Asbridge.

Polsat Viasat History „Krzyżowcy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w trzyodcinkowej serii dokumentalnej „Krzyżowcy”, której premiera odbędzie się w kanale Polsat Viasat History w piątek, 1 lipca br. o godzinie 21:00, doktor Thomas Asbridge, brytyjski historyk i autor, przedstawia rewolucyjną wersję powszechnie znanych wypraw krzyżowych. Thomas Asbridge ponownie analizuje wielką, średniowieczną opowieść korzystając z nowo odkrytych dowodów, liczących setki lat zapisów zeznań naocznych świadków i współczesnych relacji - zarówno ze świata chrześcijańskiego, jak i świata islamskiego. Program dokumentalny zrealizowany został na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz Europie i ukazuje liczne miejsca związane z krzyżowcami - od Meczetu Al-Aksa w Jerozolimie po odizolowany klasztor na jednej z weneckich wysepek, odkrywając w ich archiwach rzadkie manuskrypty i artefakty.

Pierwszy odcinek śledzi wielką podróż pierwszych krzyżowców, którzy przemierzyli prawie pięć tysięcy kilometrów z Europy na Bliski Wschód, aby odzyskać Jerozolimę z rąk islamu. By osiągnąć swój święty cel, znosili głód, choroby i krwawe walki, a następnie rozpętali przerażającą falę barbarzyńskiej przemocy wobec swoich muzułmańskich wrogów. Doktor Thomas Asbridge ujawnia, że krzyżowcy nie byli wcale niezwyciężonymi świętymi wojownikami z legend, lecz rozważali poddanie się w połowie wyprawy.

Drugi odcinek poświęcony jest trzeciej krucjacie i jej słynnym postaciom: Ryszardowi Lwie Serce, królowi Anglii, i potężnemu muzułmańskiemu sułtanowi Saladynowi, jednoczycielowi islamu. Opierając się na fascynujących, archiwalnych relacjach naocznych świadków i współczesnych zapiskach, doktor Thomas Asbridge tworzy wnikliwy obraz obu władców i ich zaciętej walki o Ziemię Świętą, ujawniając, jak ten konflikt prawie doprowadził do klęski Saladyna i Ryszarda Lwie Serce oraz przyczynił się do zbudowania legend dwóch przywódców.

Trzeci, ostatni odcinek ujawnia, że wynik wielkich świętych wojen został rozstrzygnięty nie w Jerozolimie, lecz w Egipcie. Opierając się na kronikach i zapisach zeznań naocznych świadków i najnowszych dowodach archeologicznych, Thomas Asbridge dowodzi, że to przerażający wojownik niewolników z rosyjskich stepów - dziś zapomniany na Zachodzie - ostatecznie przypieczętował los krucjat.

Trzyodcinkowy program dokumentalny „Krzyżowcy”, którego premiera odbędzie się w piątek, 1 lipca br. o godzinie 21:00, przedstawia nową interpretację tego, jak dwie potężne religie prowadziły wojnę w imię Boga. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w piątki o godzinie 21:00 (więcej tutaj).
 
Thomas Asbridge w programie „Krzyżowcy”, foto: Viasat World
Thomas Asbridge w programie „Krzyżowcy”, foto: Viasat World


„Krzyżowcy” - sezon 1., emisja w piątki (od 1 lipca 2022 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

359 zł Więcej...