reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Walka o zabezpieczenie transmisji w UHF

dodano: 2022-06-30 18:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: EBU

Call to europe pasmo UHF EBU 360px 57 stowarzyszeń i firm z 18 krajów europejskich połączyło siły w „wezwaniu do Europy” - „Call for Europe", aby wezwać decydentów i organy regulacyjne do zachowania dolnego pasma UHF (470-694 MHz) dla urządzeń nadawczych i produkcji bezprzewodowej. EBU, Telewizja Polska, Emitel, ORF,  ARD/ZDF, France TV, Broadcast Networks Europe, RTVE czy firma Televes są jednymi z organizacji ostrzegających, że częstotliwości mogą zostać przesunięte podczas zbliżającej się Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2023 (WRC-23).

EBU
Call to Europe EBU pasmo UHF 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Walka o zabezpieczenie transmisji w UHF
Niepisana obawa polega na tym, że pasmo UHF może zostać przekazane operatorom telekomunikacyjnym, którzy chcą przejąć to pasmo dla usług 5G.

Szeroka koalicja stowarzyszeń i firm z europejskiego przemysłu nadawczego wezwała europejskich ustawodawców do zachowania dolnego pasma UHF (470-694 MHz) dla urządzeń nadawczych i produkcji bezprzewodowej (PMSE: Program Making and Special Events).

W sumie 57 stowarzyszeń i firm z 18 krajów europejskich tworzących Broadcast Networks Europe (BNE) opublikowało „Call to Europe” przed Światową Konferencją Radiokomunikacyjną 2023 (WRC-23), na której decydenci podejmą decyzję o przyszłym wykorzystaniu dolnego pasma UHF. 

Decyzje podjęte na WRC-23 wpłyną na 43% gospodarstw domowych (80 mln) w Unii Europejskiej, które oglądają telewizję za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. 

Pisemne wezwanie stwierdza:

Call to Europe

Nadawanie i kultura potrzebują częstotliwości do swojej pracy. Te częstotliwości między 470 i 694 MHz są zagrożone. Europa musi działać i zabezpieczyć te częstotliwości!

Nadawanie wymaga widma UHF do łatwej, taniej i tym samym dostępnej transmisji telewizji naziemnej. Przyszłe technologie nadawcze pozwolą dotrzeć do ludności bezpośrednio na urządzeniach mobilnych. 

W przypadku katastrofy lub kryzysu nadawanie naziemne zapewnia, że ​​ludność jest informowana o sytuacji, w razie potrzeby przez kilka dni i tygodni. Transmisje telewizyjne okazały się bezpieczniejsze w przypadku klęsk żywiołowych.

Producenci treści (PMSE) – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy – potrzebują częstotliwości UHF do prawidłowego działania mikrofonów bezprzewodowych, systemów dousznych, systemów talk-back i łączy audio, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na żywo. Umożliwia on podróżującym muzykom i artystom podróżowanie po Europie z własnym nagłośnieniem oraz prowadzi kościoły, szkoły i wszelkiego rodzaju spotkania i stowarzyszenia. Ponadto usługi nadawcze potrzebują tych urządzeń do swoich wysokiej jakości produkcji. Od tych częstotliwości zależą również organizatorzy targów, uczelnie i wiele innych.

O przyszłym wykorzystaniu tego pasma po 2030 roku zdecyduje Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2023 (WRC-23). Wcześniej wszystkie kraje rozwijają swoją pozycję narodową. 

Cała Europa potrzebuje częstotliwości od 470 do 694 MHz dla kultury i nadawania.


Źródło: broadbandtvnews.com  www.ebu.ch 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...