reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Słoneczne ogniwo perowskitowe na 30 lat?

dodano: 2022-07-01 22:02
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: princeton.edu/Science.org

perowskit 3D panele słoneczne 360px Naukowcy z Princeton zademonstrowali nowy projekt ogniwa słonecznego z perowskitu o oczekiwanej żywotności 30 lat. Nadal wydaje się, że to perowskit ma stać się głównym materiałem do ogniw paneli słonecznych, ale przedtem należałoby przezwyciężyć poważny problem z trwałością. Inżynierowie z Princeton przedstawili nowy projekt ogniwa słonecznego z perowskitu, który według testów może wytrzymać nawet 30 lat użytkowania w praktyce.

princeton.edu
perowskit 3D panele słoneczne 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Krzem od dziesięcioleci jest materiałem wykorzystywanym do produkcji ogniw słonecznych.
Jednak w ciągu ostatnich 15 lat perowskity szybko nadrobiły zaległości. Zbliżają się do wydajności krzemu, ale są tańsze w produkcji, lżejsze i bardziej elastyczne.

Problem polega jednak na tym, że perowskity nie są zbyt stabilne.
Mają tendencję do rozpadania się pod wpływem czynników zewnętrznych. Rozwiązanie tego problemu było przedmiotem wielu wcześniejszych prac, a naukowcy eksperymentowali z dodawaniem masywnych cząsteczek, pigmentów lub kropek kwantowych.

W badaniach naukowców z Princeton zajęto się kwestią stabilności, dodając ultracienką warstwę przykrywającą między pochłaniającą światło warstwą perowskitu a warstwą przenoszącą ładunek. Ta o grubości zaledwie kilku atomów warstwa przykrywająca została wykonana z dwusiarczku węgla, ołowiu, jodu i chloru i służyła do ochrony urządzenia przed spaleniem w ciągu kilku tygodni.

Próbowano też dodawać warstwy 2D, aby przedłużyć żywotność ogniw słonecznych perowskitowych, ale nie w takim stopniu, jak ten nowy. Według szacunków zespołu, perowskitowe ogniwa słoneczne wykonane z tą warstwą przykrywającą mogą wytrzymać do 30 lat pracy na zewnątrz, co czyni je pierwszym tego typu, który przekroczył komercyjny próg 20-letniej żywotności.

Naukowcy obliczyli tę długość życia za pomocą nowej techniki przyspieszonego starzenia, którą opracowali, aby przetestować trwałość ogniw słonecznych. Partie ogniw słonecznych zostały umieszczone w komorach eksperymentalnych, gdzie były wystawione na jasne światło i różne temperatury, od gorącego letniego dnia 35°C aż do ekstremalnych 110°C. 

Zespół twierdzi, że badania nie tylko dostarczają nowego sposobu na wytwarzanie trwalszych perowskitowych ogniw słonecznych, ale technika przyspieszonego starzenia pomoże naukowcom przetestować trwałość wszelkiego rodzaju ogniw słonecznych.

Należy też potwierdzić, że nie jest tak, że perowskit zastąpi ogniwa krzemowe tak bardzo, że nowa technologia uzupełni starą, czyniąc panele słoneczne jeszcze tańszymi, wydajniejszymi i trwalszymi niż obecnie, a także rozszerzając energię słoneczną na niewypowiedziane nowe obszary współczesnego życia. Na przykład jej grupa niedawno zademonstrowała całkowicie przezroczystą folię perowskitową, która może zamieniać okna w urządzenia wytwarzające energię bez zmiany ich wyglądu. Znaleziono też sposób na drukowanie atramentów fotowoltaicznych za pomocą perowskitów.

Nowe technologie na bazie perowskitu w przyszłości zmienią świat OZE. 

Źródło: princeton.edu  science.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...