reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Stworzyłem sektę” w kanale BBC Brit

dodano: 2022-06-29 14:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: BBC

BBC Brit „Stworzyłem sektę” W środę, 20 lipca br. o godz. 22:00 w kanale BBC Brit wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu brytyjskiego programu „Stworzyłem sektę” („How I Created A Cult”). Andrew Cohen, okryty złą sławą amerykański przewodnik duchowy i założyciel EnlightenNext. Zanim na jaw wyszły historie o stosowanej przez niego przemocy psychicznej i przymusowej kontroli, jego organizacja zdążyła wyłudzić od swoich wyznawców miliony dolarów. Teraz członkowie grupy oraz Andrew Cohen opowiedzą, jak wyglądało życie wewnątrz kultu. Co sprawia, że ludzie dołączają do sekty i dlaczego los tak wielu z nich kończy się tragedią?

BBC Brit „Stworzyłem sektę”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Urodzony w Nowym Jorku Andrew Cohen jako nastolatek porzucił plany zostania jazzowym perkusistą. Opierając się na silnym doznaniu z dzieciństwa, które sam później określił jako „dotknięcie kosmicznej świadomości”, postanowił studiować sztuki walki, jogę Krija oraz buddyzm. Oświecenia miał doznać w Indiach, by niedługo potem dziesiątki ludzi porzuciło swoje życie, by podążać za nowym guru do Kalifornii. Rodziny i małżeństwa rozpadały się, bo ich członkowie każdą godzinę swojego życia postanowili poświęcić Andrew Cohenowi.

Jak zapowiada nadawca, trzyodcinkowy mini serial dokumentalny „Stworzyłem sektę” opisuje proces budowania organizacji przez Andrew Cohena. Warte miliony dolarów imperium, które na początku kierowało się ideami odnalezienia „autentycznego ja”, etap po etapie upadało. Za kulisami wspólnoty dochodziło bowiem do nadużyć, psychicznej dominacji i kontroli, wymuszeń oraz innych form znęcania się nad wyznawcami.

Jak czytamy w opisie, wypowiedzi wyznawców oraz gromadzone przez 25 lat materiały archiwalne zaprezentowane w programie rzucają nowe światło na EnlightenNext i wyjaśniają, dlaczego zwykli ludzie byli gotowi znosić skrajności, by zadowolić jednego człowieka. Oprócz rozpracowania psychologicznych mechanizmów, jakie stoją za procesem budowania sekty, program pokazuje też dalsze losy byłych wiernych, których wyjście ze zbiorowej manipulacji kosztowało wiele zdrowia, wyrzeczeń i pieniędzy.

„Stworzyłem sektę” - sezon 1., emisja w środy (od 20 lipca 2022 roku) o godz. 22:00 w BBC Brit.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...